Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze zdjęcia Gliwic pochodzą z 1850 roku? Dotarliśmy do unikatowych fotografii. Tak przed blisko 200 laty wyglądało miasto!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Gliwice w latach 1850-1890.
Gliwice w latach 1850-1890. fotopolska.eu
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wyglądały Gliwice... przed 200 laty? Przygotujcie się zatem na prawdziwy szok! Dotarliśmy do niezwykłych zdjęć miasta sprzed blisko dwóch stuleci. Zobaczcie, jak się zmieniło i rozwinęło... Zapraszamy na podróż w czasie, która zmieni Wasze spojrzenie na Gliwice!

Gliwice przed blisko 200 laty. Co wówczas działo się w mieście?

W 1796 roku w Gliwicach, dzięki inicjatywie Friedricha Wilhelma von Redena, pioniera rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku, powstała Królewska Odlewnia Żeliwa (Königlich Preussische Eisengiesserei), znana z posiadania pierwszego wielkiego pieca opalanego koksem na kontynencie europejskim.

Rozwój przemysłu nabrał tempa, a w 1812 roku otwarto Kanał Kłodnicki, łącząc nowe zagłębie przemysłowe z Odrą.

Gliwice, razem z Bytomiem i później Katowicami, stały się sercem konurbacji górnośląskiej, przechodząc przez XIX wiek dynamiczny rozwój.

W 1838 roku miasto liczyło 6415 mieszkańców, a w 1880 roku już około 18 tysięcy. Według Meyers Konversations-Lexikon z lat 1885–1890, Gliwice były centralnym punktem handlowym w górnośląskim obszarze górniczym i hutniczym.

Poza Królewską Odlewnią Żeliwa, Hutą Gliwice i wielkimi zakładami maszynowymi (zatrudniającymi 800 robotników), istniały tam istotne odlewnie żeliwa, zakłady produkujące maszyny i kotły parowe, odlewnia stali, fabryki rur gazowych, wyrobów żelaznych, drutu, maszyn rolniczych, papieru, cementu, fabryka szamotu, huta i szlifiernia szkła, stolarnia parowa i inne.

Rozwój przemysłu równolegle szedł z rozwojem urbanistycznym. Główną arterią nowego centrum miasta stała się Wilhelmstraße (obecnie ul. Zwycięstwa), która w latach 80. XIX wieku połączyła Stare Miasto z dworcem kolejowym.

Połączenie kolejowe Gliwice zyskały poprzez Kolej Górnośląską już w 1845 roku, a w 1892 roku po ulicach miasta zaczęły jeździć tramwaje.

W 1887 roku Trynek został włączony do miasta, a 1 kwietnia 1897 roku Gliwice uzyskały status samodzielnego powiatu miejskiego.

Gliwice na unikatowych zdjęciach sprzed dwóch stuleci. Ale się zmieniło, szok!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty