Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piętrowy płatny parking powstanie w strefie kultury w Katowicach. Będzie konkurs architektoniczny. Prace zaczną się w 2020

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Taki parking piętrowy powstał w Rybniku
Taki parking piętrowy powstał w Rybniku
To wielki zwrot akcji, ale też koniec darmowego postoju. Przez lata urzędnicy mówili, że na budowę takiego parkingu nie ma pieniędzy. Teraz niespodziewanie ogłosili: budujemy wielopoziomowy parking na 1500 miejsc! Ma stanąć w Katowicach w strefie kultury. Na razie, w styczniu 2020, ogłoszony będzie konkurs architektoniczny, a w budowę zaangażowany został TBS. Trzeba poprawić komunikację publiczną, by zachęcić kierowców do korzystania z niej. Co wiemy o inwestycji w listopadzie 2019?

Przygotowywany jest konkurs architektoniczny na koncepcję wielopoziomowego parkingu w Strefie Kultury, którego ogłoszenie planowane jest na początku przyszłego roku - potwierdza Ewa Lipka, rzeczniczka urzędu miasta w Katowicach.

I wyjaśnia: budowa wielopoziomowego parkingu w strefie kultury to odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy chętnie korzystają z szerokiej oferty Strefy Kultury. Parking ma pomieścić 1500 aut - tak zapisano w zapytaniu ofertowym, dotyczącym konkursu.

To bardzo ładne sformułowanie na rozjeżdżanie trawników, chodników, blokowanie dróg dojazdowych, stacji rowerowej i w ogóle wolną amerykankę na terenie między MCK, NOSPR a Muzeum Śląskim. Bo tylko ta ostatnia instytucja ma osobny parking dla swoich gości i klientów. Wewnętrzne parkingi NOSPR i MCK są tylko do użytku wewnętrznego. A choć w strefie kultury jest aż 1000 miejsc postojowych, raz, że to nie wystarcza, kiedy w Spodku, MCK (mieści nawet 12 tys. osób) czy NOSPR (1700 osób) organizowane są duże imprezy, a dwa - w ciągu tygodnia parking służy studentom, dojeżdżającym do Katowic z innych miast i pracownikom korporacji w centrum. Bo jest darmowy. Zmodernizowana za miliard złotych część miasta po kopalni Katowice stała się siermiężnym parkingiem. Nie pomogły gustowne tabliczki z muszką i apelem "parkuj kulturalnie". Rocznie na odtworzenie trawników tu miasto wydaje 21 tys. złotych.

- Parking w Strefie Kultury ma służyć osobom korzystającym z jej oferty - dodaje pani rzecznik.

- Dlatego też jesteśmy w trakcie zmiany polityki parkingowej, która ma zachęcić osoby dojeżdżające do pracy w centrum miasta do korzystania z komunikacji miejskiej. Ważnym elementem będą budowane centra przesiadkowe, a także zmiany w opłatach w strefie płatnego parkowania, które mają być wyższe dla osób spoza Katowic - przypomina.

Zobaczcie koniecznie

Najważniejsza jednak będzie budowa wielopoziomowego parkingu w strefie kultury. W to zadanie ma zostać zaangażowany KTBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego). To ono ma ogłosić konkurs architektoniczny w 2020 roku. Nowy parking na pewno nie będzie darmowy, lecz płatny, właśnie po to, by strefa kultury przestała być parkingiem dla przyjeżdżających do pracy. W zamian trzeba jednak poprawić komunikację publiczną, by ludzie, którzy obecnie wjeżdżają do centrum autami, przesiedli się do autobusów i tramwajów.

Konkurs na projekt parkingu w Katowicach

- Z uwagi na lokalizację – wygląd tej inwestycji ma ogromne znaczenie, dlatego zdecydowano się na realizację konkursu architektonicznego - mówi Ewa Lipka. - Rozbudowa zaplecza parkingowego będzie stymulować turystykę biznesową, która stała się istotną dźwignią rozwoju Katowic, oddziałuje na różne sfery życia gospodarczego i społecznego oraz jest istotnym elementem promocji miasta zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych.

Przypomnijmy. Kilka lat temu, gdy NOSPR, MCK i muzeum dopiero powstawały, już było wiadomo, że z parkingiem będzie kłopot. Choć miasto miało projekt pięciokondygnacyjnego parkingu z prawie 2 tysiącami miejsc, który miał stanąć w miejscu parkingu między NOSPR a MCK - to nie miało pieniędzy - około 200 mln zł - na jego realizację. Dlatego zapadła decyzja o budowie dwóch jednopoziomowych parkingów naziemnych. Były i są darmowe, choć o lat zapowiada się, że trzeba z tym skończyć. Powstał plan, by włączyć je do strefy płatnego parkowania, a nawet by stawki tu były wyższe niż w innych częściach miasta. Polityka parkingowa miasta będzie się nadal zmieniać - obecnie realizowane jest badanie, obejmujące m.in. zwyczaje kierowców.

Firmy chętne do przygotowania konkursu mogły zgłaszać się do 22 listopada do KTBS. Przygotowanie do ogłoszenia konkursu oraz ogłoszenie konkursu ustalono na do 15 stycznia 2020. To pierwszy etap. Drugi obowiązuje do 30 czerwca 2020, kiedy to konkurs ma zostać rozstrzygnięty. Do końca lipca 2020 ma zostać m.in. przygotowana wystawa pokonkursowa.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera