MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piłka nożna: Ekstraklasa bez tajemnic [RAPORT]

Rafał Musioł
W ekstraklasie wejście kibiców gości na mecz trwa przeciętnie 47 minut. Gospodarze też muszą przejść przez procedury bezpieczeństwa
W ekstraklasie wejście kibiców gości na mecz trwa przeciętnie 47 minut. Gospodarze też muszą przejść przez procedury bezpieczeństwa Piotr Krzyżanowski
PZPN przygotował raport dotyczący organizacji meczów w ekstraklasie, I i II lidze. Niektóre wątki są dość frapujące, np. ten o brudnych krzesełkach...

Z raportu PZPN za sezon 2014/15 wynika, że najlepiej mecze ekstraklasy organizuje Korona Kielce. W skali od 1-6 otrzymała aż 5,37 pkt. Na drugim stopniu znalazło się Podbeskidzie Bielsko-Biała - 5,16, które wyprzedziło Lechię Gdańsk. Piast Gliwice (5,00) był czwarty, Górnik Zabrze (4,72) dziewiąty, a Ruch Chorzów (4,61) dziesiąty. Unikać należało natomiast Legii Warszawa (4,42), Pogoni Szczecin (4,33) i Cracovii (4,05).

Kołowrotki w ruch

W sumie 296 meczów ekstraklasy zobaczyło z trybun 2.463,700 kibiców (średnia 8,323). Rekord frekwencji padł w 37 kolejce na meczu Lech Poznań - Wisła Kraków - kołowrotki naliczyły 41.556. Pod względem średniej widowni w ekstraklasie śląskie kluby wypadły mizernie. Ruch - 5.661, Piast - 4.593, Podbeskidzie 3.958, a Górnik 2.961. Sześć klubów przekroczyło 10.000 (wygrał Lech 19.194, przed Lechią - 16.608 i Legią 16.596.

W klasyfikacji organizacji wejścia dla kibiców gospodarzy Piasta oceniono na szóste miejsce, Podbeskidzie dziewiąte, Górnik dwunaste, a Ruch dopiero piętnaste.

Jadą goście, jadą

Piast Gliwice należał do najbardziej gościnnych klubów w Polsce. Przyjął 7.114 kibiców przeciwnych drużyn, ustępując pod tym względem tylko Legii (9.765) i Wiśle (7.472). Stadion Ruchu odwiedziło 4.197 osób, a w Zabrzu i w Bielsku-Białej kibiców gości nie przyjmowano. W sumie w ekstraklasie zorganizowani kibice gości pojawili się na 168 meczach, a nie było ich na 128.

Średni czas wpuszczania na stadion grup gości w ekstraklasie wyniósł 47 minut (o 9 mniej niż w poprzednim sezonie).

Najdłużej procedury trwały na Wiśle 66 minut, w Chorzowie 49, a w Gliwicach 48. W sumie pod względem organizacji wejścia dla kibiców gości Piast znalazł się na siódmym miejscu w lidze, a Ruch na jedenastym.

Zabrze i Chorzów w ogonie

Znaczną część raportu zajmuje ocena infrastruktury. Na ogół nie mamy się czym pochwalić, a z tyłu stawki wloką się zazwyczaj Górnik Zabrze i Ruch Chorzów, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę fakt, że na Roosevelta grano na placu budowy, a na Cichej funkcjonuje najbardziej przestarzały obiekt w ekstraklasie.
W kwestii parkingów dla drużyn i oficjeli Piast jest 8., Ruch 13., Podbeskidzie 15, a Górnik ostatni.Przystosowanie dla kibiców niepełnosprawnych: Piast 6., Podbeskidzie 11, Ruch 15 i Górnik znów 16. W kategorii funkcjonowania punktów depozytowych jest lepiej - Piast 2, Podbeskidzie 3, Ruch 10, Górnik 15. Najlepsze ciągi komunikacyjne są w Gliwicach, Bielsko-Biała na miejscu 4, Górnik 15 i Ruch 16. W Zabrzu istnieje najmniej funkcjonalne stanowisko dowodzenia, są też najgorsze warunki pracy dla mediów (Ruch jest 15, Piast 9, a Podbeskidzie 1o). Sanitariaty w Gliwicach to miejsce 6, w Podbeskidziu 10, Zabrzu 14, a Chorzowie 15.

Bardzo interesującą kategorią są bufety. Pod uwagę brano ich ilość, rozmieszczenie, obsługę, asortyment, i długość kolejek. Najlepiej wypadł Wrocław, a w naszym regionie Piast (ósmy) i Podbeskidzie (dziewiąte) 4,84. Górnik był 12, a Ruch tuż za nim - 4,19.

Brudne krzesełka wstydu

Dla kibiców najważniejsze są jednak same warunki oglądania mecze, czyli widoczność, zadaszenie, oświetlenie, nagłośnienie, wygoda krzesełek i ich czystość. Idealnie oceniono stadion Śląska we Wrocławiu, najgorzej - wspólnie - wypadły Zabrze i Chorzów. Piast to szóste miejsce w lidze, a Podbeskidzie dziesiąte.

Przy okazji ujawniono dane dotyczące brudnych krzesełek dla kibiców. Jako jedyny z naszego regionu w gronie brudasów, razem z siedmioma innymi klubami, znalazł się Ruch. W dodatku takie zdarzenie miało miejsce podczas trzech meczów, co stanowi niechlubny rekord ligi. Warto zauważyć, że w I lidze dwie wpadki zaliczył GKS Tychy, a w drugiej rekordowe sześć ROW Rybnik (razem ze słynnymi Błękitnymi Stargard Szczeciński).

Wiem, że nic nie wiem?

Nieco zaskakiwać - ze względu na dobrze prowadzoną stronę internetową - może ostatnie miejsce Górnik w ocenie polityki informacyjnej klubów w stosunku do kibiców. Ruch był 13, Podbeskidzie szóste, a Piast ósmy (wygrała Legia).

Generalnie powody do zadowolenia mają pod Klimczokiem. Podbeskidzie może się pochwalić najaktywniejszymi stewardami (Piast 7. miejsce, Górnik 8, Ruch 12. w ocenie ich pracy Piast jest 2., Podbeskidzie 3, Górnik 6, a Ruch 10.). U Górali pracuje też najlepszy kierownik bezpieczeństwa (Górnik 7, Ruch 10, Piast 11). Za to w Gliwicach mają najlepsze służby medyczne (Podbeskidzie 3. Górnik 9, Ruch 11) i spikera (Ruch 3. Górnik 5, Podbeskidzie 7. Ostatnia oczywiście Legia).

Podczas całego sezonu zanotowano 16 meczów przerwanych ze względu na pirotechnikę użytą na trybunach, 1 zakłócenie porządku an stadionie, 67 przypadków użycia pirotechniki, 26 rzucania przedmiotami, 5 wtargnięć na murawę, 1 atak na zawodnika lub oficjela, 13 aktów wandalizmu, 4 zachowania rasistowskie, 2 użycia wskaźników laserowych, 202 wulgarne okrzyki 19 problemów związanych z przetrzymywaniem kibiców po meczu. W tym kontekście wyliczono, że średnio przy każdym meczu w Zabrzu pracuje po 62 stewardów i policjantów, w Ruchu bilans ten wynosi 139/159, w Piaście 125/157, a w Bielsku-Białej 60/150.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!