Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plener malarski "Zanim kopalnia zniknie" w Katowicach. Echa pacyfikacji Wujka oczami i spod pędzla uczniów, studentów i seniorów

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Wideo
od 16 lat
Pamięć kamieni i cegieł. Echa wystrzałów. Ślady po kulach. Płacz tamtych dzieci, żon i matek. Ciała zabitych, cierpienie rannych. "Zanim kopalnia zniknie" miejsca, które były świadkami wydarzeń z 16 grudnia 1981 roku jeszcze raz opowiedzą historię. Każdy usłyszy ją inaczej, utrwali inny szczegół. Echa pacyfikacji "Wujka" oczami i spod pędzla uczniów, studentów i seniorów podczas pleneru malarskiego na terenie kopalni. Trzy dni wielu wrażliwości. Odcienie jednej historii.

Na terenie Kopalni "Wujek" trwa drugi dzień pleneru malarskiego "Zanim kopalnia zniknie". Trzydniowe artystyczne doświadczanie historii, dotykanie miejsc, które pamiętają jedną z najbardziej krwawych pacyfikacji w dziejach Śląska, jedną z największych zbrodni stanu wojennego, zakończy się w sobotę 17 czerwca 2023 roku. Pokłosiem pleneru będzie konkurs.

Opowieść cegieł i kamieni utrwalona na płótnie

Tytuł artystycznego pleneru "Zanim kopalnia zniknie" bezpośrednio nawiązuje do miejsc, w których w grudniu 1981 roku miało miejsce jedno z najtragiczniejszych wydarzeń stanu wojennego. Na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach, doszło wtedy do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Siły bezpieczeństwa brutalnie stłumiły strajk okupacyjny w zakładzie, od kul milicji zginęło dziewięciu górników, wielu zostało rannych. Z inicjatywy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, przez trzy dni od 15- 17 czerwca 2023 roku na terenie "Wujka" odbywa się plener malarski podczas którego w symboliczny sposób uczestnicy powrócą do wydarzeń sprzed lat. Na płótnie malarskim utrwalą echa pacyfikacji. Wrażliwość artystyczna pozwoli im usłyszeć mowę miejsc, cegieł i kamieni - świadków śląskiej masakry.

- Celem pleneru jest utrwalenie w malarstwie tkanki historycznej obiektów związanych z pacyfikacją kopalni Wujek. Uczestnicy będą wykonywać prace, mając przed sobą widoki kopalnianych budowli - o głównej idei wydarzenia mówi Monika Ziembińska-Wojczyk, odpowiedzialna za plener z ramienia ŚCWiS.

Do udziału w plenerze Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprosiło plastyków, uczniów i studentów szkół artystycznych oraz sympatyków malarstwa. Zgłosiło się blisko siedemdziesiąt osób, które podzielono na trzy tury, według kategorii wiekowej. W pierwszym dniu warsztatów plenerowych płótna i pędzle powędrowały w dłonie uczniów. W piątek, 16 czerwca za malarskimi sztalugami zasiedli studenci, a w ostatnim dniu zajęć plenerowych, historie zasłyszane z kamieni przeniosą na płótno dorośli, w tym seniorzy.

- Zadaniem każdego uczestnika jest wykonanie pracy zgodnej z tytułowym tematem. Technika: akryl lub olej na płótnie o wymiarach min.: 50 x 70 cm. Ze swojej strony zapewniliśmy płótno o wymiarach 50×70 cm oraz zestaw farb olejnych. Media (rozpuszczalniki), farby akrylowe oraz narzędzia pracy uczestnik zabezpiecza we własnym zakresie - przekazują organizatorzy.

Organizatora, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, wspiera Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt jest realizowany w ramach Programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra” Edycja 2023.Prace wykonane w ramach pleneru wezmą potem udział w konkursie artystycznym. Uczestnicy są zobowiązani do przekazania na konkurs jednej pracy na płótnie (nie mniejszej niż 50×70 cm) lub dwóch na papierze (nie mniejszych niż 50×70 cm) powstałych na plenerze lub po nim.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera