Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po co są fotoradary? Łatają dziury w budżetach miast

Patryk Drabek
Straż miejska coraz częściej czyha dziś na kierowców
Straż miejska coraz częściej czyha dziś na kierowców Paweł Relikowski
Coraz więcej miast ma nowy sposób na łatanie dziur w budżecie. Wystarczy bowiem, że kierowca nie zdejmie nogi z gazu i już musi sięgnąć głęboko do kieszeni, a korzysta na tym gmina. Ostatnio głośno jest o Porębie koło Zawiercia, gdzie samorządowcy założyli sobie, że wpływy z mandatów, w tym z tych, które generuje przenośny fotoradar przy drodze krajowej nr 78, wyniosą w tym roku... 2 miliony 700 tysięcy złotych.

Jak tłumaczy burmistrz Marek Śliwa, ma to jednak na celu nie zarabianie, a poprawę bezpieczeństwa przy ruchliwej drodze. - Kwota nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Mogłem wpisać złotówkę albo 10 milionów złotych, ale liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Marek Śliwa.

Z takiego samego założenia wychodzą urzędnicy w Dąbrowie Górniczej, gdzie zaplanowano, że ze wszystkich mandatów w tym roku uda się pozyskać 200 tysięcy złotych. Jak podkreśla jednak komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, Radosław Romanek, w ubiegłym roku te środki nie przekroczyły 100 tysięcy złotych, w tym około 60 tysięcy złotych z mandatów z fotoradarów.

Kierowcy z Sosnowca, Jaworzna i Będzina mogą tymczasem odetchnąć, ponieważ nie ma takich planów, by zamontować tam tego typu urządzenie. - Miasto wydaje pieniądze rozsądnie i nie zamierza po nie sięgać do kieszeni mieszkańców - podkreśla Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

Szacuje się jednak, że wpływy ze wszystkich mandatów mają w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego przynieść w tym roku 130 tysięcy złotych.

Jak jest w innych miejscowościach województwa śląskiego? W Rybniku zlokalizowany jest jeden fotoradar, który rocznie zasila budżet gminy kwotą miliona złotych. Strażnicy miejscy zarzekają się jednak, że nie jest to w żadnym wypadku maszynka do pozyskiwania pieniędzy, a codziennie informują na swojej stronie internetowej, gdzie ustawią urządzenie.

Liderem jest jednak Kamienica Polska w powiecie częstochowskim, która ustawiła fotoradary przy DK1, a od niedawna wykorzystuje również mobilne fotoradary w miejscowości Osiny. Jakie są wpływy z budżetu? Oscylują wokół 2 milionów 500 tysięcy złotych!

- To rzeczywiście duża kwota, ale te pieniądze przeznaczamy m.in. na załatanie dziur w drogach czy oświetlenie uliczne - tłumaczy Michał Sitek, zastępca wójta Kamienicy Polskiej. - Ten pomysł jest tak krytykowany, tymczasem w ciągu dwóch lat średnia prędkość kierowców dokonujących wykroczeń zmniejszyła się na tym odcinku ze 110 do 80 kilometrów na godzinę. Te liczby mówią same za siebie - zaznacza Michał Sitek.
Współpraca: BR, KUB, SU

Letni mandat

Złą sławą wśród kierowców z woj. śląskiego cieszy się również… Karlino w województwie zachodniopomorskim. Wiele
osób przejeżdża tamtędy w wakacje, a później okazuje się, że taka wyprawa wiąże się również z przykrą pamiątką w postaci mandatu. Jak podkreśla Emilia Filipowcz z Urzędu Gminy w Karlinie, takie rozwiązanie sprawia, że poprawia się bezpieczeństwo, a kierowcy zasilają budżet gminy na własne życzenie. Założono, że wpływy z mandatów i grzywien wyniosą tam w tym roku 7 milionów zł.

Jak przekonać władze miast i gmin, że fotoradary to nie maszynki do pieniędzy? NAPISZ KOMENTARZ


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!