Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki 2013: Darowizna na cele krwiodawstwa [FISKUS PODPOWIADA]

MU
arc.
Dziś o darowiźnie szczególnej - w zeznaniu podatkowym za 2013 r., tak jak w poprzednich latach, można odliczyć od dochodu darowiznę na cele krwiodawstwa. Przywilej jest szczególny - dotyczy osób posiadających status honorowego dawcy krwi, a więc tych, którzy oddali krew lub jej składniki bezpłatnie i zostali zarejestrowani w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (najczęściej w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa).

Z ulgi tej mogą skorzystać zarówno podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (PIT-37 lub PIT-36), jak w formie ryczałtu (PIT-28). Do zeznania należy dołączyć wówczas informację o odliczeniach PIT/O. Nie obejmuje ona natomiast podatników opodatkowanych podatkiem liniowym lub kartą podatkową.

Odliczenia dokonuje się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew, ustalonego w rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi. Zgodnie z tym rozporządzeniem 1 litr pobranej krwi został wyceniony na 130 zł.

Kwota odliczenia od dochodu zależy od faktycznej ilości oddanej krwi. Przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi regulują dokładnie, ile i jak często można oddawać krew. W przypadku mężczyzn może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku, w przypadku kobiet nie częściej niż 4 razy w roku, przy czym jednorazowa ilość pobieranej krwi to 450 ml i w przypadku mężczyzn, i kobiet. Oznacza to, że górne limity odliczenia od dochodu wynoszą odpowiednio: dla mężczyzn 351 zł (6 razy w roku x 450 ml x 130 zł), dla kobiet 234 zł (4 razy w roku x 450 ml x 130 zł).

Od dochodu można również odliczyć ekwiwalent za pobrane osocze. Maksymalna kwota odliczenia jest znacznie wyższa niż w przypadku oddanej krwi, bo przepisy określają najwyższą ilość osocza pobranego od jednego dawcy w ciągu roku na 25 litrów bez względu na to, czy jest kobietą, czy mężczyzną. Przy obliczaniu kwoty odliczenia stosuje się e-kwiwalent pieniężny jak za pobraną krew. Przepisy ustawy o podatku dochodowym wyraźnie wskazują, że odliczenia na cele krwiodawstwa dokonuje się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew, nie przewidują zaś odliczenia przy bezpłatnym oddaniu osocza w wysokości ekwiwalentu za osocze określonego odrębnymi przepisami. W tym przypadku maksymalna kwota odliczenia od dochodu wynosi aż 3.250 zł (25 l x 130 zł).

***

Redakcja "Dziennika Zachodniego" - przy współpracy Loży Katowickiej Business Centre Club i Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach - organizuje akcję "Fiskus podpowiada", w ramach której podpowiadamy Czytelnikom, jak bezbłędnie wypełnić PIT.

Zapraszamy też do konkursu z cennymi nagrodami. Wystarczy uważnie czytać teksty przygotowane na podstawie informacji ekspertów Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach - w tym oraz w kolejnych tygodniach - które ułatwią odpowiedź na pytania konkursowe.

Informujemy, że urzędy skarbowe woj. śląskiego już uruchomiły nową usługę online o zwrocie podatku. Formularz dostępny jest pod adresem www.isnet.katowice.pl/zwroty.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!