Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy ze Śląska wyróżnieni w Irlandii! To laureaci konkursu Wybitny Polak ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Polacy ze Śląska wyróżnieni w Irlandii. To laureaci konkursu Wybitny Polak
Polacy ze Śląska wyróżnieni w Irlandii. To laureaci konkursu Wybitny Polak Anna Hurkowska
Piotr Mach, Anna Hurkowska oraz Sylwia Rusek, czyli trzy osoby pochodzące ze Śląska, które zostały wyróżnione w Irlandii. To laureaci konkursu „Wybitny Polak”, których znakiem rozpoznawczym jest działanie na rzecz lokalnej społeczności.

W Ambasadzie RP w Dublinie wręczono nagrody w konkursie „Wybitny Polak Irlandii”, przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Zobaczcie zdjęcia laureatów:

Statuetki trafiły do Polaków, którzy wielu mogliby obdzielić swoją aktywnością i zapałem. Ich znakiem rozpoznawczym jest działanie na rzecz lokalnej społeczności i wiara w integrację poprzez partycypację.

- Polonia na świecie nie jest jednorodna, a główne różnice wynikają z okresu, w którym dokonywała się emigracja, i z przyczyn owej emigracji. Widać to między innymi dzięki analizie wyników Konkursu „Wybitny Polak”, który odbywa się w wielu krajach - czytamy na stronie konkursu.

– Laureaci mieszkający w Irlandii to głównie ludzie młodzi, ich znakiem rozpoznawczym jest zaangażowanie społeczne. Wierzą, że najlepiej integrować się ze społecznością poprzez uczestnictwo; organizują festiwale, wystawy, debaty, przybliżają dorobek polskiej kultury. Co szczególnie charakterystyczne, ich znakiem rozpoznawczym jest działalność w ramach wolontariatu – mówi Michał Lipiński z Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, który w Dublinie wręczył nagrody.

Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce.

Wśród laureatów konkursu znalazło się aż trzech Polaków, którzy pochodzą z Górnego Śląska.

To Piotr Mach, pochodzący z Gliwic, a także Anna Hurkowska z Katowic i Sylwia Rusek z Rydułtów.

Piotr Mach otrzymał główną nagrodę w kat. Młody Polak. To pochodzący z Gliwic architekt, który ukończył Politechnikę Śląską na Wydziale Architektury. Do Irlandii przyjechał z końcem 2007 r., a obecnie jest związany z firmą architektoniczną, z którą odnosi znaczące sukcesy. W zeszłym roku, jak i obecnym projekt, którego był autorem, zdobył potrójną nominację w prestiżowych konkursach w Irlandii (Fit Out Awards 2017, LAMA Awards 2018, ICE Awards 2018). W latach 2015 i 2016 jego projekty zakwalifikowały się do finału prestiżowego krajowego konkursu architektonicznego Fit Out Awards. Pod koniec zeszłego roku został nominowany do tytułu Młodego Projektanta Roku za całokształt pracy.

Był pierwszym polskim finalistą w historii konkursu. Obecnie pracuje przy wielu projektach istotnych dla rozwoju regionów Limerick i Munster. Pracuje również jako wolontariusz w Polskiej Sobotniej Szkole im. Janusza Korczaka. Prowadzi zajęcia „Młody Konstruktor”, podczas których dzieli się swoją pasją architektoniczno-inżynieryjną z najmłodszym pokoleniem. Rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci poprzez zadania projektowo-manualne. Udziela się także w Związku Harcerstwa Polskiego działającym poza granicami kraju. Jego zaangażowanie pozwala dzieciom polonijnym na dodatkowe obcowanie z językiem polskim, polską historią i kulturą. Kilkukrotnie uczestniczył w charytatywnych wyjazdach na Białoruś, gdzie pracował z sierotami z Wilejki, jak również z seniorami z domu starców w Kuryniecu. Prywatnie jest szczęśliwym tatą dwójki dzieci. Lubi podróżować, wędrować po górach i kempingować z rodziną.

Anna Hurkowska została wyróżniona w konkursie. To pochodząca z Katowic działaczka społeczna i kulturalna, wegetarianka żyjąca blisko natury, fotograf. Urodzona w Katowicach 28 września 1983 r., ukończyła Technikum Ochrony Środowiska, studiowała w Polsce organizację reklamy. W 2005 r. wyjechała do Irlandii i do dziś mieszka w mieście Limerick. W roku 2011 rozwinęła skrzydła na polu kultury – rozpoczęła studia fotograficzne w Limerick College of Further Education. Od tego momentu fotografia stała się jej największą pasją. Wykonała reportaże na zlecenie polonijnych i irlandzkich organizacji i instytucji.

W roku 2015 w Limerick nastąpił przełom w dziedzinie wydarzeń polonijnych dzięki największemu otwartemu i plenerowemu wydarzeniu, jakim jest Kupala Night in Limerick. Anna Hurkowska była jedną z inicjatorek owego eventu, pomysłodawczynią i organizatorką wielu elementów festiwalu. Dzięki wiedzy dotyczącej wierzeń dawnych Słowian, ziołolecznictwa i rytuałów mogła stworzyć ramy programowe imprezy. Wynikiem wielkiego sukcesu Kupala Night było utworzenie organizacji Slavic Inspirations, którego Anna Hurkowska była współzałożycielem. Stowarzyszenie zorganizowało szereg imprez (andrzejki, Święto Plonów, Pierwszy Dzień Wiosny) nawiązujących do tradycji przedchrześcijańskich i dawnych obyczajów. Zdjęcia z owych wydarzeń można oglądać między innymi na stronie FB Anna Hurkowska Photography. W latach 2016 i 2017 Anna zrealizowała kolejny ważny dla siebie projekt, tym razem już międzynarodowy, polsko-irlandzki, pod tytułem „Embrace”. Jego finałem były pokaz filmu i wystawa zdjęć, a celem promowanie naturalnego piękna kobiet, świadomość własnego ciała oraz akceptacja siebie.

Sylwia Rusek jest drugą wyróżnioną w konkursie. Urodzona w 1985 r. w Rydułtowach. W Irlandii mieszka od 2006 r., jest mamą trojga dzieci, a jej hobby i działania są szerokie. W Irlandii ukończyła wiele różnego rodzaju kursów i szkoleń. Działaczka polonijna. Jedna z dwóch organizatorek trzech edycji Homeless Gallery Ennis (podczas każdej edycji swoje prace prezentowało około 60 artystów). Jest członkiem i prezesem Grupy Folklorystycznej „Inisowiacy”, która aktywnie funkcjonuje od 2015 r. Sylwia od kilku lat krzewi i promuje kulturę polską poprzez polskie regionalne tańce, warsztaty artystyczne, a także działania integracyjne. Współpracuje z irlandzkimi działaczami.

Sylwia jest członkiem Clare Volunteer Center, koordynatorem polskich wolontariuszy Fleadh Fesivalu, jak również koordynatorem polskich wolontariuszy podczas Światowego BBQ (World BBQ Accociate Championschip 2017). Wieloletnia wolontariuszka WOŚP Enni-Limerick, w 2018 r. działała jako organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ennis. Jest organizatorką wielu imprez polsko-irlandzkich, imprez integracyjnych, a także imprez charytatywnych. Corocznie udziela się w czasie wielu wydarzeń, bierze również udział w konferencjach integracyjnych, takich jak Creative Ireland, oraz w zjeździe Forum Polonia. Współpracuje z organizacjami polonijnymi: Inisowiacy, Polish Irish Accociation, Slavic Inspiration, a także z organizacją światową World BBQ Accosiation Championship. Sylwia udziela się również w ramach Fleadh Festivalu. Jest związana z takimi imprezami, jak: Dożynki/Harvest Festival, Jasełka, Andrzejki Ennis, Andrzejki Limerick, Kupala Night (2016, 2017), Dzień Niepodległości, Kids Halloween, coroczne święto Patryka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!