Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja zaczęła szkolić kierowców 50+. Groźni?

Patryk Drabek
W ostatnią niedzielę w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego odbyły się pierwsze zajęcia
W ostatnią niedzielę w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego odbyły się pierwsze zajęcia KWP Katowice
Prawie jedna trzecia wszystkich wypadków w województwie, to zdarzenia spowodowane przez osoby, które ukończyły 50. rok życia

Województwo śląskie jest pierwszym regionem w naszym kraju, gdzie zdecydowano się na działania, które mają sprawić, że seniorzy przypomną sobie o tym, jak prawidłowo poruszać się po drogach. Ostrzeżeniem powinny być policyjne statystyki.

- Jeśli chodzi o sprawców wypadków, to w 2010 roku była to co piąta osoba powyżej 50. roku życia. Teraz procentowy udział seniorów w tych statystykach jest jeszcze wyższy - wskazuje asp. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Sprawa jest poważna, ponieważ wypadki, które powodują mieszkańcy województwa śląskiego po 50. roku życia, stanowią już niemal 30 procent wszystkich tego typu zdarzeń w naszym regionie. Do tego dochodzą również prognozy Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że przyrost ludności w wieku powyżej 50. roku życia, jest nieuchronny.

To oznacza, że na drogach w województwie śląskim coraz częściej za kółkiem będą pojawiały się osoby, które z jednej strony mają już spore doświadczenie w kierowaniu autami, a z drugiej - ze względu na wiek - mogą powodować kolizje oraz wypadki drogowe.

W związku z policyjnymi statystykami i prognozami GUS-u zorganizowano specjalne warsztaty dla seniorów, podczas których specjaliści przypominają im podstawowe zasady związane z jazdą samochodem.

Wykłady i praktyka

Warsztaty to przedstawienie najważniejszych aspektów związanych z bezpieczeństwem na drogach. Zarówno teoria, jak i praktyka. Uczestnicy biorą udział w wykładach, które dotyczą uczestnictwa seniorów w ruchu drogowym i powodowanych przez nich zagrożeniach. Eksperci przekazują także informacje na temat zasad postępowania w przypadku kolizji i wypadku drogowego.
Warsztaty to także między innymi: wykład związany ze zmianami biologicznymi i mentalnymi w organizmie człowieka postępującymi wraz z wiekiem oraz zajęcia z obowiązujących przepisów ruchu drogowego i konsekwencji prawnych wynikających z ich niestosowania (z uwzględnieniem aspektu sprawdzenia kwalifikacji kierujących oraz błędów popełnianych przez osoby egzaminowane po 50. roku życia).

Uczestnicy przypominają sobie także jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przedmedyczna ofiarom wypadków oraz prawidłowe rozpoznawanie własnych objawów chorobowych, które mają wpływ na kierowanie pojazdem.

Jeśli chodzi o zajęcia praktyczne na placu manewrowym, to wykorzystywane są tzw. troleje i alkogogle. Nie brakuje także testu Stewarda, symulatora dachowania oraz urządzeń do badania czasu reakcji.

- Chcemy między innymi uświadomić kierowcom , że ze względu na wiek zmienia się czas reakcji i nie jest on już taki, jak za młodych lat. Średnio u człowieka jest to pół sekundy, natomiast w przypadku starszych osób ten czas może się wydłużyć. O tym często się zapomina - podkreśla Jacek Wójcik z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Pierwsze zajęcia za nami

Projekt „Świadomy kierowca 50+” realizują policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, katowicki oddział Polskiego Związku Motorowego oraz Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

W ostatnią niedzielę w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach odbyły się pierwsze zajęcia.

Zainteresowanie było spore, a uczestnicy podkreślali w rozmowach ze stróżami prawa, że to bardzo dobra inicjatywa.

Kolejne warsztaty zaplanowano na 7 maja, 18 czerwca, 2 lipca, 20 sierpnia, 24 września, 15 października, 19 listopada oraz 10 grudnia.
Zgłoszenie do udziału w projekcie - w formie załącznika dostępnego na stronie internetowej www.slaska.policja.gov.pl - trzeba przesłać na adres mailowy: [email protected].

Warsztaty trwają cztery godziny i są bezpłatne.

Liczba miejsc jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń.

- Nie wykluczamy, że jeśli będzie duże zainteresowanie i będziemy mieli takie możliwości, to takie warsztaty mogłyby odbywać się także w ciągu tygodnia. Na pewno warto to rozważyć - podkreśla asp. Tomasz Bratek.

Policyjne statystyki

Coraz mniej wypadków

Z roku na rok zmniejsza się liczba wypadków drogowych w województwie śląskim. To na pewno cieszy. Niestety rośnie procentowy udział w takich zdarzeniach osób, które ukończyły 50. rok życia.

Jeszcze w 2010 roku doszło do 4016 wypadków, z czego 867 takich zdarzeń spowodowali seniorzy (21,6 proc.). Rok później było to już 22,7 proc. (935 z 4126 wypadków), a w 2012 roku - 24,1 proc. (919 z 3818 wypadków). Kolejne lata (odpowiednio 2013 i 2014 rok) to 25 (922 na 3687 wypadków) i 26,5 proc. (959 na 3623 wypadków). Ubiegłe 12 miesięcy to już 28 procent. Seniorzy spowodowali 876 z 3126 wypadków drogowych w regionie.

Czy seniorzy powinni przechodzić dodatkowe testy, by jeździć autem? Podyskutuj z autorem

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone
*Oto Ksawery! Ten noworodek ma prawie 6 kg. Musicie go zobaczyć. Gratulujemy mamie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!