MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Dąbrowy Górniczej najlepsi w Śląskiem. Pojadą do Słupska na VIII Ogólnopolskie Zawody Ratowników Policyjnych z Pierwszej Pomocy

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej wygrali wojewódzkie eliminacje do VIII Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej PomocyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej wygrali wojewódzkie eliminacje do VIII Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej PomocyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KWP Katowice
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej wygrali wojewódzkie eliminacje do VIII Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. To właśnie oni w pierwszym tygodniu czerwca będą reprezentować śląski garnizon policji podczas finału zawodów w Słupsku. Nagrody najlepszym policyjnym ratownikom wręczył komendant wojewódzki policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn. Poza „sportową rywalizacją” była to kolejna okazja do pogłębiania wiedzy w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Etap wojewódzki zawodów ratowników policyjnych, który odbył się w dniach 8-9 maja 2023 roku, miał na celu wyłonienie dwuosobowego składu śląskich policjantów, którzy będą reprezentować nasz garnizon podczas finału VIII Ogólnopolskich Zawodach Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Choć głównym celem eliminacji było wyłonienie drużyny policjantów posiadających najwyższą wiedzę i umiejętności w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, organizatorzy wzbogacili zawody o część warsztatową. Poza „sportową rywalizacją” uczestnicy zmagań mieli okazję wzięcia udziału w zajęciach dotyczących podejmowania czynności w stanach zagrożenia życia i zdrowia.

Wydział Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach zaprosił do współpracy przy organizacji przedsięwzięcia Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. Nie była to pierwsza wspólna inicjatywa policyjnych medyków, instruktorów Ośrodka Szkolenia WPR i Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ŚUM. Zawody wsparł również Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.

Tegoroczne rozgrywki zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy dzień zmagań odbył się w katowickim Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Łącznie 68 policjantów z jednostek miejskich i powiatowych śląskiego garnizonu oraz Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie rywalizowało w zadaniu praktycznym. Polegało ono na podjęciu interwencji przez patrol policji, gdzie w trakcie wykonywania czynności służbowych, mundurowi musieli udzielić pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, który nie oddychał. Na to zadanie zawodnicy mieli maksymalnie 10 minut, a podjęte przez nich czynności oceniali policyjni ratownicy medyczni z Wydziału Doboru i Szkolenia katowickiej komendy wojewódzkiej.

Pomimo że w rywalizacji istotne było zdobycie jak największej ilości punktów w zadaniu praktycznym, uczestnicy docenili również część warsztatową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem. To właśnie podnoszenie poziomu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych policjantów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy jest główną ideą przedsięwzięcia, która przyświecała organizatorom zawodów. Warsztaty z udrażniania dróg oddechowych, przeprowadził dr Jacek Wawrzynek – kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Z kolei warsztaty z tamowania masywnych krwotoków, przeprowadził Ratownik Medyczny Koordynujący Ośrodek Szkolenia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach — Dawid Lach.

Drugi dzień zmagań rozpoczął się od omówienia zadania praktycznego i jego założeń. Policjanci mieli okazję dowiedzieć się, gdzie popełnili błędy. To pozwoli im w przyszłości, w sytuacjach codziennej służby jeszcze sprawniej działać w przypadkach wymagających udzielania pierwszej pomocy. Następnie mundurowi musieli wykazać się zdobytą wiedzą teoretyczną z kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie rozwiązywania testu wiedzy, składającego się z 30 pytań. Zawody zakończyły się uroczystą zbiórką z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz zaproszonych gości.

Po zaciętej i wyrównanej rywalizacji na podium stanęły drużyny:

  • I miejsce – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej w składzie: aspirant Rafał Winczakiewicz oraz młodszy aspirant Paweł Kawecki,
  • II miejsce – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim w składzie: młodszy aspirant Łukasz Rybicki oraz sierżant sztabowy Wojciech Dudzik,
  • III miejsce – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej w składzie: młodszy aspirant Dawid Rusin oraz sierżant Jacek Zgryźniak.

Puchary, dyplomy oraz nagrody zwycięskim drużynom wręczył nadinspektor Roman Rabsztyn, komendant wojewódzki policji w Katowicach wraz z naczelnikiem Wydziału Doboru i Szkolenia podinspektorem Pawłem Komenda. Obecni na uroczystym zakończeniu Prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach profesor doktor habilitowany nauk medycznych Jerzy Stojko oraz dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach również przyłączyli się do składanych gratulacji.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom I miejsca życzymy powodzenia podczas finału VIII Ogólnopolskich Zawodach Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które odbędą się w dniach 5-7 czerwca br. w Szkole Policji w Słupsku.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni