Policjanci ze śląskiej drogówki będą korzystać z drona...

  Policjanci ze śląskiej drogówki będą korzystać z drona [FAKTY I MITY]

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Policjanci ze śląskiej drogówki będą korzystać z drona [FAKTY I MITY]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©KWP Katowice

  O nowatorskim pomyśle realizowanym przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Politechnikę Śląską pisaliśmy na naszej stronie internetowej już w czwartek. Koncepcja wywołała bardzo duże zainteresowanie.
  Przypomnijmy, że nowa koncepcja zakłada, że kierowców i pieszych łamiących przepisy będzie rejestrował… dron.

  Katowice: Policjanci drogówki będą korzystać z drona

  Czwartkowe testy przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach, nie są jednak pierwszymi w naszym regionie. W ciągu ostatniego roku, w ramach prac Katedry Technologii Lotniczych i powołanej grupy „dronowej” RPASteam, przeprowadzono już bowiem wiele badań i testów, w tym kilka z udziałem służb mundurowych.

  - Szczególnie owocna okazała się współpraca z policją, której efektem było wypracowanie nowych możliwości innowacyjnego wykorzystania dronów do wsparcia pracy operacyjnej - podkreśla dr Adam Mańka z Katedry Technologii Lotniczych Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej (RPASteam).
  - Współpraca prowadzona jest już od dłuższego czasu, jednak dopiero ostatnie testy wzbudziły duże zainteresowanie, ponieważ odbywały się w pobliżu drogi w centrum miasta i miały na celu wsparcie działań policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pieszych w rejonie, który jest szczególnie narażony na wypadki, co zresztą potwierdzili okoliczni mieszkańcy podczas prowadzonych testów - podkreśla dr Adam Mańka.

  Poprzednie testy przeprowadzano również ze strażą pożarną czy też z centrum zarządzania kryzysowego. Grupa RPASteam miała także okazję uczestniczyć w ćwiczeniach m.in. ze służbami antyterrorystycznymi na terenie lotniska czy też w poszukiwaniu osób zaginionych w Bielsku-Białej.

  - Każde testy pokazują nam jakie specyficzne wymagania stoją przed bardzo różnorodnymi działaniami operacyjnymi służb mundurowych. Wymagania te oraz różne formy wsparcia, jakie nakreślają nam przedstawiciele tych służb, są dla nas bardzo cenne, a jednocześnie stawiają kolejne wyzwania techniczne dla drona oraz wymagania organizacyjne dla operatora i osób go wspierających - wskazuje dr Mańka.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał