MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska i PKP Intercity nawiązują współpracę. Umowa otwiera nowe możliwości, również dla studentów gliwickiej uczelni

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Politechnika Śląska i PKP Intercity podpisały umowę o współpracy
Politechnika Śląska i PKP Intercity podpisały umowę o współpracy Politechnika Śląska
Politechnika Śląska i PKP Intercity podpisały porozumienie o współpracy. Umowa ma być motorem napędowym do wzrostu innowacyjności polskiej kolei. - Współpraca partnerów stworzy dla studentów nowe możliwości rozwoju kompetencji zawodowych. Dzięki współpracy będą oni mogli skorzystać z bogatej oferty m.in. staży, praktyk, zajęć praktycznych oraz wizyt studyjnych – zapewnia uczelnia.

PKP Intercity i Politechnika Śląska podpisały umowę o współpracy

Porozumienie podpisane 30 marca nie jest pierwszą tego typu umową o wspólnych działaniach naukowo-technicznych i edukacyjnych zawartą przez przewoźnika. PKP Intercity współpracuje już z Politechniką Krakowską, Politechniką Warszawską oraz z Politechniką Wrocławską, a także ze znajdującą się w Warszawie Akademią Leona Koźmińskiego.

- Perspektywy rozwoju polskiej kolei są coraz bardziej obiecujące. Teraz tym bardziej, gdy zacieśniamy naszą współpracę ze szkolnictwem wyższym. Realizacji największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity sprzyjać będzie wyspecjalizowana kadra, oparta na wysokiej klasy specjalistach wywodzących się z czołowych polskich szkół wyższych. Jesteśmy przekonani, że na wymianie wiedzy i doświadczeń skorzystają obydwie strony – zarówno my, jak i środowisko naukowe – podkreśla Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

Jak informuje gliwicka uczelnia, partnerzy będą wspólnie opracowywać nową ofertę edukacyjną, która obejmie kursy, szkolenia, studia dualne, studia podyplomowe, a także nowe kierunki i specjalizacje. Zapewniona będzie także współpraca z biurem karier Politechniki Śląskiej.

- PKP Intercity to bardzo dobry partner do współpracy dla Politechniki Śląskiej, gdzie kształcimy studentów m.in. na kierunku transport kolejowy, ale także na wielu innych, które również mogą być wykorzystywane w zakresie działalności Spółki. To kształcenie będzie oczywiście najlepsze wtedy, gdy będzie odbywało się w bardzo bliskiej współpracy z przyszłym pracodawcą zapewniającym staże i praktyki. Nasza umowa dotyczy również wspólnej działalności w obszarze badawczo-rozwojowym i upowszechniania wiedzy, ale przede wszystkim promowania transportu kolejowego jako takiej formy, która ma ogromną przyszłość przed sobą – zaznacza prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Współpraca PKP Intercity i Politechniki Śląskiej obejmie ponadto wzajemne wsparcie merytoryczne i pozwoli na stałą wymianę doświadczeń na rzecz rozwoju i badań branży kolejowej. Realizacja tej części umowy będzie możliwa m.in. dzięki realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych, opracowywanie analiz i ekspertyz oraz organizację wizyt dla kadry naukowej uczelni w jednostkach organizacyjnych PKP Intercity.

Kolejnym elementem podpisanego porozumienia jest propagowanie wśród społeczeństwa branży kolejowej i jej rozwoju. Umożliwi to organizacja wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych i naukowych. W planach są konferencje, seminaria, warsztaty i sympozja z udziałem studentów i kadry naukowej. W ramach współpracy między uczelnią a przewoźnikiem powstaną także wspólne publikacje branżowe i naukowe.

- Dzięki podpisaniu porozumienia z PKP Intercity będziemy mogli nawiązać jeszcze bliższą współpracę. Dla nas jest to bardzo ważne, ponieważ chcemy kształcić praktycznie naszych studentów na kierunku transport kolejowy. Jest to kolejna duża firma, z którą zacieśniamy kooperację w tym zakresie. Planujemy także wspólne działania w ramach studiów dualnych, które są oferowane właśnie na kierunku transport kolejowy – zapewnia prof. Piotr Folęga, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.

Porozumienie o współpracy podpisali prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej oraz Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni