PKP Intercity i Politechnika Śląska podpisały umowę o współpracy
Porozumienie podpisane 30 marca nie jest pierwszą tego typu umową o wspólnych działaniach naukowo-technicznych i edukacyjnych zawartą przez przewoźnika. PKP Intercity współpracuje już z Politechniką Krakowską, Politechniką Warszawską oraz z Politechniką Wrocławską, a także ze znajdującą się w Warszawie Akademią Leona Koźmińskiego.
- Perspektywy rozwoju polskiej kolei są coraz bardziej obiecujące. Teraz tym bardziej, gdy zacieśniamy naszą współpracę ze szkolnictwem wyższym. Realizacji największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity sprzyjać będzie wyspecjalizowana kadra, oparta na wysokiej klasy specjalistach wywodzących się z czołowych polskich szkół wyższych. Jesteśmy przekonani, że na wymianie wiedzy i doświadczeń skorzystają obydwie strony – zarówno my, jak i środowisko naukowe – podkreśla Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.
Jak informuje gliwicka uczelnia, partnerzy będą wspólnie opracowywać nową ofertę edukacyjną, która obejmie kursy, szkolenia, studia dualne, studia podyplomowe, a także nowe kierunki i specjalizacje. Zapewniona będzie także współpraca z biurem karier Politechniki Śląskiej.
- PKP Intercity to bardzo dobry partner do współpracy dla Politechniki Śląskiej, gdzie kształcimy studentów m.in. na kierunku transport kolejowy, ale także na wielu innych, które również mogą być wykorzystywane w zakresie działalności Spółki. To kształcenie będzie oczywiście najlepsze wtedy, gdy będzie odbywało się w bardzo bliskiej współpracy z przyszłym pracodawcą zapewniającym staże i praktyki. Nasza umowa dotyczy również wspólnej działalności w obszarze badawczo-rozwojowym i upowszechniania wiedzy, ale przede wszystkim promowania transportu kolejowego jako takiej formy, która ma ogromną przyszłość przed sobą – zaznacza prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
Współpraca PKP Intercity i Politechniki Śląskiej obejmie ponadto wzajemne wsparcie merytoryczne i pozwoli na stałą wymianę doświadczeń na rzecz rozwoju i badań branży kolejowej. Realizacja tej części umowy będzie możliwa m.in. dzięki realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych, opracowywanie analiz i ekspertyz oraz organizację wizyt dla kadry naukowej uczelni w jednostkach organizacyjnych PKP Intercity.
Kolejnym elementem podpisanego porozumienia jest propagowanie wśród społeczeństwa branży kolejowej i jej rozwoju. Umożliwi to organizacja wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych i naukowych. W planach są konferencje, seminaria, warsztaty i sympozja z udziałem studentów i kadry naukowej. W ramach współpracy między uczelnią a przewoźnikiem powstaną także wspólne publikacje branżowe i naukowe.
- Dzięki podpisaniu porozumienia z PKP Intercity będziemy mogli nawiązać jeszcze bliższą współpracę. Dla nas jest to bardzo ważne, ponieważ chcemy kształcić praktycznie naszych studentów na kierunku transport kolejowy. Jest to kolejna duża firma, z którą zacieśniamy kooperację w tym zakresie. Planujemy także wspólne działania w ramach studiów dualnych, które są oferowane właśnie na kierunku transport kolejowy – zapewnia prof. Piotr Folęga, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.
Porozumienie o współpracy podpisali prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej oraz Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.
Zobacz także
- Zachodnia obwodnica Gliwic – trwają prace przy nowym odcinku
- Dotacja na usuwanie azbestu z terenu Gliwic. Trwa przyjmowanie wniosków o dopłaty
- Śląska Nagroda Naukowa 2022 – znamy laureatów. Gala wręczenia nagród w Katowicach
- Politechnika Śląska uruchomiła linię do testowania nowoczesnych technologii. Zobacz
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?