Potworna wichura sieje spustoszenie na Śląsku. Wiatr rwie dachy, wyrywa drzewa. Niż Julia spowodował ponad 420 interwencji straży pożarnej

Jacek Drost
Jacek Drost
Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Wiatr wieje z prędkością do 120 km/h. Zrywa dachy, łamie drzewa
Wiatr wieje z prędkością do 120 km/h. Zrywa dachy, łamie drzewa Reporterzy Dziennika Zachodniego
Udostępnij:
Potworna wichura, która przetoczyła się w ślad za niżem Julia, sieje spustoszenie w województwie śląskim. Do poniedziałkowego poranka strażacy odnotowali ponad 420 interwencji, a ich liczba stale rośnie. Chodzi głównie o powalone drzewa i uszkodzone lub zniszczone dachy. Wichura osiąga prędkość ponad 120 km/h. Koeje Śląskie odwołały wiele pociągów. Pasażerowie lotniska w Pyrzowicach mogą się spodziewać opóźnionych lub odwołanych lotów.

Wichura w województwie śląskim

W ciągu ostatniej doby, z 23 na 24 lutego, nad województwem śląskim przeszły gwałtowne wichury i opady deszczu. Strażacy nadal intensywnie pracują nad usuwaniem ich skutków. W województwie śląskim straż pożarna w związku ze skutkami wichury interweniowała aż 580 razy. W działaniach wzięło udział ponad 660 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, czyli ponad 3 tysiące strażaków.

Skutki wichury w województwie śląskim

Skutki wichury w województwie śląskim: brak prądu, zatrzyman...

Porywisty wiatr, którego prędkość osiąga miejscami nawet 120 km/h, a który jest wynikiem niżu Julia, wiał przez całą noc (na Śnieżce ponad 220 km/h). W województwie śląskim wyrządził ogromne straty. Do poniedziałku o godz. 6 rano strażacy interweniowali ponad 400 razy. Najpoważniejsza sytuacja jest w powiatach:

  1. częstochowskim
  2. tarnogórskim
  3. żywieckim

Nie przegap

Wichura w woj. śląskim wyrywała drzewa, łamała konary i zrywała dachy. W Waleńczowie w powiecie kłobuckim strażacy zabezpieczyli wielorodzinny dom, z którego wiatr zdmuchnał cały dach.

Wiatr wieje z prędkością do 120 km/h. Zrywa dachy, łamie drzewa

Potworna wichura sieje spustoszenie na Śląsku. Wiatr rwie da...

W powiecie cieszyńskim wiało mocno, ale na szczęście obyło się bez większych szkód.

- Silny wiatr rozpoczął się około godziny 20. W ciągu tej nocy na terenie powiatu cieszyńskiego doszło do 38 zdarzeń, głównie dotyczyły one powalonych na jezdnie drzew. Najczęściej zgłoszenia dotyczyły takich miejscowości jak Wisła, Ustroń, Pruchna, Mnich, Koniaków, Istebna, Jaworzynka, Zebrzydowice - mówi kpt. Michał Pokrzywa, rzecznik prasowy cieszyńskiej straży pożarnej.

Jak tłumaczy, najczęściej strażacy musieli interweniować w przypadku drzew, które tarasowały drogi. Oprócz tego doszło do kilku przypadków zerwanych okuć, czy dachówek.

Wichura zatrzymała pociągi

Ogromne utrudnienia są także na szlakach kolejowych. Koleje Śląskie z powodu zerwanych trakcji lub drzew leżących na torach musiały odwołać lub ograniczyć liczbę kursów pociągów.

Nie przegap

W dniu 24.02.2020 w związku z licznymi utrudnieniami w ruchu kolejowym została podjęta decyzja o wzajemnym honorowaniu biletów pomiędzy Kolejami Śląskimi a PKP Intercity na linii S5 Katowice – Żywiec – Katowice od godziny 5:45 do odwołania.

Pociąg nr 94130 relacji Żywiec 5:24 – Katowice 6:43 jest opóźniony na odjeździe (delayed on departure) około 15 minut z powodu wtórności związanych z powodu powalonego drzewa na torach. Opóźnienie pociągu może ulec zmianie.

Pociąg nr 40404 relacji Tychy Lodowisko 4:59 – Katowice 5:26 jest opóźniony na odjeździe (delayed on departure) około 30 minut z powodu wtórności związanych z powodu powalonego drzewa na torach. Opóźnienie pociągu może ulec zmianie.

Pociąg nr 94754 relacji Zwardoń 6:31 – Katowice 9:18 został odwołany na odcinku (cancelled) Zwardoń – Rajcza Centrum z powodu powalonego drzewa na torach. Na odwołanym odcinku uruchomiono zastępczą komunikację autobusową ZKA (BUS).

Pociąg nr 94803 relacji Katowice 4:34 – Żywiec 6:09 został odwołany na odcinku (cancelled) Tychy – Pszczyna z powodu powalonego drzewa na torach.

Pociąg nr 94750 relacji Zwardoń 3:48 – Katowice 6:22 został odwołany na odcinku (cancelled) Zwardoń – Rajcza Centrum z powodu powalonego drzewa na torach. Na odwołanym odcinku uruchomiono zastępczą komunikację autobusową ZKA (BUS).

Pociąg nr 94856 relacji Żywiec 6 :59 – Katowice 8:28 został (cancelled) odwołany w całej relacji z powodu powalonego drzewa na torach. Na odcinku Pszczyna – Tychy zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa ZKA (BUS).

Pociąg nr 94650 relacji Wisła Głębce 4:51 – Katowice 7:12 został (cancelled) odwołany w całej relacji z powodu powalonego drzewa na torach. Na odcinku Wisła Głębce – Czechowice Dziedzice zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa ZKA (BUS).

Pociąg nr 94601 relacji Katowice 5:58 – Wisła Głębce 8:14 został odwołany na odcinku (cancelled) Chybie Mnich – Wisła Głębce z powodu powalonego drzewa na torach. Na odwołanym odcinku uruchomiono zastępczą komunikację autobusową ZKA (BUS).

Utrudnienia na odcinku Chybie Mnich – Wisła Głębce – Chybie Mnich z powodu powalonych drzew na torach nastąpiła przerwa w ruchu .Wprowadzono ZKA (BUS).
Pociąg nr 94790 relacji Zwardoń 5:32 – Katowice 7:51 został odwołany na odcinku (cancelled) Zwardoń – Rajcza Centrum z powodu powalonego drzewa na torach. Na odwołanym odcinku uruchomiono zastępczą komunikację autobusową ZKA (BUS).

Pociąg nr 94752 relacji Zwardoń 4:48 – Katowice 7:23 został odwołany na odcinku (cancelled) Zwardoń – Rajcza Centrum z powodu powalonego drzewa na torach. Na odwołanym odcinku uruchomiono zastępczą komunikację autobusową ZKA (BUS). Od stacji Rajcza Centrum pociąg odjedzie z ok. 30 minutowym opóźnieniem z powodu oczekiwania na zastępcza komunikacje autobusowa ZKA (BUS).

Pociąg nr 94711 relacji Katowice 5:16 – Zwardoń 8:13 został odwołany na odcinku (cancelled) Rajcza Centrum – Zwardoń z powodu powalonego drzewa na torach. Na odwołanym odcinku uruchomiono zastępczą komunikację autobusową ZKA (BUS).

Utrudnienia na odcinku Sól – Zwardoń – Sól z powodu powalonych drzew na torach nastąpiła przerwa w ruchu. Za pociągi na odcinku Rajcza Centrum – Zwardoń -Rajcza Centrum uruchomiono zastępczą komunikację autobusową ZKA (BUS).

Połamane drzewa i uszkodzone dachy - silny wiatr sieje spustoszenie w województwie śląskim

Potężna wichura sieje spustoszenie w województwie śląskim. Urywają się telefony w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, które bez przerwy odbierają zgłoszenia dotyczące połamanych drzew, zniszczonych lub uszkodzonych dachów oraz samochodów.

Przed nadchodzącą popołudniu wichurą ostrzegaliśmy już rano. I stało się, niestety!

Od godz. 16 w województwie śląskim odnotowaliśmy ponad 100 zgłoszeń, a ich liczba stale rośnie. Ponad 70 interwencji jest w tej chwili w toku - informuje "DZ" o godz. 22 Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach

Już nad ranem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem, które dotyczy m.in. województwa śląskiego. Jest ono aktualne dnia 23 lutego.

- Burza przeszła przez Częstochowę, porywy wiatru w okolicach miasta przekraczały 80 km na godzinę - podało IMGW o godz. 21.30.

Odpowiedziany za ten stan rzeczy jest wir niżowy Julia, który dziś pojawił się nad Polską.

Synoptycy spodziewają się w nocy dużego zachmurzenia, opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie również śniegu. Bardzo możliwe jest lokalne występowanie burz. Temperatura nie powinna spaść poniżej zera.

Wiatr towarzyszący wirowi niżowemu Julia w województwie śląski może osiągnąć prędkość od 65 do 110 km na godzinę. W Beskidach może wiać nawet z prędkością 120-140 km na godzinę.

W związku z tym utrudnień mogą się spodziewać pasażerowie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach, gdzie loty mogą być opóźnione lub zupełnie odwołane.

Mieszkańcy województwa śląskiego muszą się także przygotować na przerwy w dostawach energii elektrycznej, jeśli dojdzie do przerwania linii przesyłowych.

Mimo że w Beskidach od kilku godzin mocno wieje, to jak informują beskidzcy strażacy, na razie - na szczęście - nie mają zbyt wiele zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez wichurę. Oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej stwierdził, że póki co wyjeżdżali do usuwania kilku połamanych konarów.

Ogniomistrz Mateusz Magiera, oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu poinformował, że na ten moment wyjeżdżali do pięciu powalonych drzew, w Lipowej wiatr porwał blaszany garaż, udrażniali także trzy przepusty. Bez większych szkód jest także na Śląsku Cieszyńskim.

- Mieliśmy w sumie sześć niegroźnych interwencji, m.in. dwie w Wiśle Malince i Zebrzydowicach - usłyszeliśmy od oficera dyżurnego w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Ustroniu.

Łowcy Burz Podbeskidzie, którzy na bieżąco analizują pogodę ww naszym regionie na swoim profilu na FB podali właśnie, że w Beskidy zbliża się linia szkwału.

- Spodziewamy się, że dotrze do nas koło 22:45-23:00. Przynosi silne opady deszczu, drobny grad i wiatr dochodzący do 100 km/h. Niewykluczone, że pojawią się też wyładowania - napisali Łowcy Burz Podbeskidzie.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ten rok szkolny był trudny, ale lepszy od ubiegłego

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
silesiianbromba

To kara za pasożytnictwo ekonomiczne górników i głosowanie na pis. Za mniejszość niemiecką też.

D
Do Redaktora

"z powodu wtórności" - co to znaczy?

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie