Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat zawierciański jednoczy się, by pomóc uchodźcom z Ukrainy. Jak można pomóc?

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Na terenie Ukrainy trwa wojna. Setki tysięcy osób potrzebuje pomocy, wielu z nich codziennie przekracza granice polsko-ukraińskie. Na terenie całej Polski trwa mobilizacja mieszkańców, którzy chętnie pomagają uchodźcom. Na terenie powiatu zawierciańskiego uruchomiono wiele zbiórek. Sporo produktów zostało już dostarczonych na granicę. Gdzie i jak można pomóc?

Wiele punktów w Zawierciu

Jeszcze 27 lutego z Zawiercia wyjechał pierwszy transport produktów na granicę. Wszystkie zostały dostarczone przez mieszkańców, dobrych ludzi, którzy oddawali co mieli lub kupowali to, co potrzebne. Główny punkt znajduje się w budynku MOPS Zawiercie przy ulicy Niedziałkowskiego 22. Na tę chwilę można przynosić tam przede wszystkim artykuły przeznaczone dla małych dzieci, koce i śpiwory, czy artykuły szkolne. Punkt ma już wystarczającą ilość odzieży dla osób dorosłych.

- Od soboty mieszkańcy przynoszą tutaj wiele rzeczy. Zebraliśmy przede wszystkim dużo środków higienicznych, żywności o długiej dacie przydatności, koców, śpiworów, pościeli i wiele innych. Dzięki mieszkańcom już w niedzielę wyjechał duży transport z zebranymi produktami - powiedziała nam Aleksandra Smuła, kierownik działu obsługi projektów.

Nie przeocz

Mieszkańcy Zawiercia mogą przywozić dary także do wielu szkół i przedszkoli, jednostek OSP, a także do MOK-u, czy OSiR-u w Zawierciu. Przynosząc dary do punktów ważne jest, by je segregować i opisywać paczki. Co ważne, obecnie najważniejszymi i najbardziej potrzebnymi produktami są:

  • jedzenie i ubrania dla małych dzieci, pieluszki, chusteczki nawilżane,
  • artykuły i środki higieniczne,
  • koce i śpiwory,
  • nowe artykuły szkolne,
  • jedzenie z długim terminem przydatności do spożycia.

Łazy wspierają mieszkańców Ukrainy

Podobnie sytuacja wygląda w sąsiedniej gminie Łazy. W sobotę rozpoczęła się tutaj zbiórka i już w niedzielę rano, pierwszy transport wyjechał na granicę. W mieście przygotowuje się także mieszkania dla przybywających z Ukrainy. Mieszkańcy Łaz mogą niezbędne produkty przywozić do budynku KTS przy ulicy Spółdzielczej 2. W Łazach uruchomiono także specjalną wirtualną skarbonkę, gdzie można wpłacać pieniądze. Za zebraną kwotę zostaną zakupione najpotrzebniejsze przedmioty: kliknij tutaj

- Mieszkańcy od razu zmobilizowali się do pomocy, dzięki czemu już w niedzielę rano mogliśmy wysłać pierwszy transport na granicę. Pojechał tam pracownik Urzędu Miejskiego, zawiozła te rzeczy i przywiozła stamtąd dwie osoby i ulokowała je w mieszkaniu. W międzyczasie przyjechały do nas osoby, które od razu otrzymały to, co im było potrzebne. Zwołano także w mieście sztab kryzysowy, po to, aby zorganizować noclegi dla przybywających osób - mówi Anna Mąka z UM w Łazach.

Musisz to wiedzieć

Pomoc dla uchodźców omawiano także w gminie Poręba - niedługo zostaną podane szczegóły. Gmina planuje zaangażować mieszkańców do pomocy, ale i własne środki. Odbyło się w tej sprawie spotkanie sztabu kryzysowego. Ukraińskie miasto Winnik, jest miastem partnerskim Poręby. Burmistrz skontaktował się już z jego władzami, które przekazały, czego najbardziej potrzebują.

- Burmistrz Poręby Ryszard Spyra skontaktował się z władzami ukraińskiego miasta Winnik, miasta partnerskiego Poręby,. W odpowiedzi nasza gmina otrzymała wyrazy podziękowania oraz listę rzeczy potrzebnych walczącym i cywilom ukrywającym się przed rosyjskim najeźdźcą. Wśród nich są m.in. materiały medyczne, począwszy od rękawiczek jednorazowych, środków przeciwbólowych, bandaży i opatrunków, na noszach i zestawach do transfuzji krwi skończywszy. Okręg lwowski prosi również m.in. o latarki, powerbanki, krótkofalówki, śpiwory, namioty, agregaty prądotwórcze, rękawice wojskowe, hełmy, kamizelki kuloodporne, koce termiczne - informuje UM w Porębie.

W tym tygodniu, na terenie gminy Ogrodzieniec uruchomione zostaną punkty w różnych miejscowościach. Dzięki temu mieszkańcy mniejszych sołectw będą mogli pomóc i przynieść najpotrzebniejsze rzeczy dla obywateli Ukrainy.

- Rzeczy można przekazać do każdej jednostki OSP - Ogrodzieniec, Podzamcze, Ryczów, Ryczów Kolonia, Giebło , Kiełkowice, Mokrus, Guzów w dniach:

  • 01.03.2022 wtorek godz. 17.00-19.00
  • 03.03.2022 czwartek godz. 17.00-19.00
  • 05.03.2022 sobota godz. 14.00-16.00

- informuje Gmina.

Wśród niewielkich sołectw, ogromnym sercem i zaangażowaniem wykazali się mieszkańcy sołectwa Koryczany, w gminie Żarnowiec. Zamieszkuje je jedynie około 400 mieszkańców. Tylko w ciągu weekendu zebrano tam ponad 6 tysięcy złotych na pomoc uciekającym przed wojną. Mieszkańcy przekazali także artykuły spożywcze, higieniczne i odzież.

- Jako sołtys Koryczan cieszę się z postawy mieszkańców, dla których niesienie pomocy potrzebującym jest oczywistą postawą w tych trudnych czasach - powiedziała nam Małgorzata Miąsko, sołtys.

Od poniedziałku, 28 lutego, stały punkt zbiórki dla obywateli Ukrainy uruchomiono także w gminie Szczekociny. Znajduje się on w Urzędzie Miasta i Gminy - mieszkańcy mogą tam przynosić ważne produkty, które przydadzą się w pomocy uciekającym przed wojną. Jak informują - oprócz podstawowych produktów, przydadzą się także zestawy pierwszej pomocy.
Stały punkt zbiórki istnieje już także we Włodowicach - w Zakładzie Usług Komunalnych we Włodowicach, przy ulicy Krakowskiej 28. Tam mieszkańcy mogą cały czas przynosić potrzebne dary.

- W związku z inwazją na Ukrainę, zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli – mieszkańców Gminy Włodowice o przekazanie niezbędnych dla udzielenia pomocy; rzeczy, produktów i żywności. Wszyscy którzy zechcą włączyć się w akcję pomocową i przekazać dary w postaci; środków higieny i czystości, (tylko rzeczy nowe) oraz długoterminowej oryginalnie zapakowanej żywności - mówi Adam Szmukier, wójt gminy Włodowice.

Pomóc mogą także mieszkańcy gminy Kroczyce. Wszystko co potrzebne, mieszkańcy mogą dostarczać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kroczycach przy ul. Kościuszki 29 codziennie w godz. od 7.30 do 15.30. Punkty zorganizowano także w Kroczyckich parafiach. Gmina zapowiada, że na ich terenie, mieszkańcy znajdą schronienie.

- W obliczu niewyobrażalnej tragedii, w jakiej znalazły się ukraińskie rodziny, chcemy włączyć się w pomoc i wsparcie dla nich. Jesteśmy w kontakcie ze służbami Wojewody i być może już niebawem więcej obywateli Ukrainy znajdzie u nas schronienie - informują.

W Podlesicach, Gościniec Jurajski podjął decyzję, by otworzyć obiekt przed sezonem i udostępnić go bezpłatnie dla 30 osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Zapewnią im nocleg oraz wyżywienie.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera