Powódź w woj. śląskim RAPORT 26.05.2019 Wojsko umacnia wały. Ewakuacja ludzi, zalane drogi, zerwane mosty i tory kolejowe

LOTA, KLM

Wideo

Zobacz galerię (64 zdjęcia)
Powódź w województwie śląskim: Prawie tysiąc interwencji straży pożarnej na terenie województwa śląskiego – to bilans ulewnych deszczy, które od kilku dni nawiedzają nasz region. W akcji zabezpieczania i usuwania skutków zalań i podtopień bierze udział wojsko. Zobaczcie Raport powodziowy z województwa sląskiego. Zalane są ulice, posesje, ale też tory kolejowe. W Wilkowicach ewakuowano ludzi w obawie przed przerwaniem tamy i wylaniem zbiornika retencyjnego. Przez zalane tory nie kursowały pociągi w Wiśle. Problemy, przez zerwaną albo uszkodzoną trakcję, są na torach w Mysłowicach oraz Katowicach. Fatalna jest też sytuacja na drogach w województwie śląskim: nieustannie pada deszcz, jest ślisko, a do tego mamy ograniczoną widoczność.

Powódź w województwie śląskim

Aktualizacja 26. 5. 2019
W związku z prowadzoną od 22 maja br. akcją przeciwpowodziową na zbiorniku w Wilkowicach, sytuacja stabilizuje się. Zbiornik opróżnia się w sposób grawitacyjny. Stan obiektu jest pod stałym nadzorem pracowników PGWWP.

25.05.2019 r. godz. 15:00 Wojewoda Śląski odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu cieszyńskiego, żywieckiego i m. Bielsko-Biała. Utrzymane zostało pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu bielskiego.

W dalszym ciągu na terenie województwa śląskiego obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe na terenie powiatu bielskiego i gminy Jeleśnia.

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.49

Urząd Gminy w Wilkowicach poinformował, że jest nowe stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" dotyczące zbiornika na potoku Wilkówka. Oto jego treść:

"Dzięki dokonanym analizom w oparciu o stanowisko przedstawicieli Państwowej Służby Geologicznej oraz pomiary piezometryczne korpusu i zboczy zapory można stwierdzić, iż stan obiektu ulega stabilizacji wraz ze stopniowym obniżaniem poziomu wody. Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" informuje, iż zasadnym jest rozważenie możliwości powrotu ewakuowanych mieszkańców do swoich domostw. Nie mniej jednak obiekt podlega ciągłemu monitoringowi w systemie całodobowym. Ponadto istnieje konieczność prowadzenia dalszych działań uwzględniających poprawę bezpieczeństwa." - brzmi stanowisko PGW "Wody Polskie"

W związku z powyższym stanowiskiem wójt gminy Wilkowice podjął decyzję o zakończeniu stanu zagrożenia oraz ewakuacji mieszkańców I-ej strefy.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.21
Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" o godz. 16:00 podtrzymało stan zagrożenia dla mieszkańców I-ej strefy przy zbiorniku retencyjnym na potoku Wilkówka w Wilkowicach.
Na miejscu w chwili obecnej pracują eksperci, którzy wykonują dalsze badania.

Kolejny komunikat "Wód Polskich" miał zostać przedstawiony o godz. 18.00, ale na razie jeszcze się nie ukazał.

AKTUALIZACJA, GODZ. 17

Raport Wojsk Obrony Terytorialnej:
Dzisiaj mija piąty dzień realizacji zadań kryzysowych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W bezpośrednie działania na terenie czterech województw było dzisiaj zaangażowanych blisko 500 żołnierzy WOT. Poprawiające się warunki pogodowe na południu kraju spowodowały podjęcie wstępnych decyzji o ograniczeniu zaangażowania sił na Śląsku i w Małopolsce.

Nadal utrzymywany jest najwyższy stopień gotowości do działania dla żołnierzy WOT w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Powołanie żołnierzy na terenie tych województw w trybie natychmiastowego stawiennictwa może nastąpić w czasie krótszym niż 12 godzin.

AKTUALIZACJA, 25 MAJA. GODZ. 8,50

Poziom rzek w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim zdecydowanie się obniżył. W żadnej z beskidzkich miejpotoku Wilkówka, prawdopodobnie wrócą do swoich domów dzisiaj około godz. 14.00.

AKTUALIZACJA, 25 MAJA, GODZ. 6
Strażacy zakończyli pompowanie wody. Sytuacja się normalizuje.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.25
Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski dzisiaj 24 maja o godz. 12.00 odwołał alarm przeciwpowodziowy obowiązujący na terenie Bielska-Białej - poinformował bielski ratusz.

Jednocześnie urzędnicy przypomnieli, że w Bielsku-Białej nadal obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone 22 maja 2019 r. przez wojewodę śląskiego.

AKTUALIZACJA, GODZ. 13.55
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej złoży zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przy budowie i dopuszczeniu do użytkowania zbiornika przeciwpowodziowego w Wilkowicach przy potoku Wilkówka - poinformował Michał Kania, dyrektor Biura Prasowego MGMiŻŚ.

Michał Kania dodał, że zbiornik został zbudowany w 2013 r. przez ówczesne władze województwa. Z informacji, które posiada PGW Wody Polskie wynika, że został wykonany wadliwie oraz stwarza zagrożenie dla mieszkańców.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:50
Pogotowie przeciwpowodziowe w Cieszynie. Skutki intensywnych opadów są nadal usuwane przez ratowników PSP i OSP.

Od 22 maja, godziny 7.00, do dziś (24.05) strażacy interweniowali ponad 250 razy. Łącznie w działaniach związanych z usuwanie skutków ulew brało 1500 strażaków PSP i OSP (łącznie 310 zastępów).

Powódź w Cieszynie: 1500 strażaków usuwa skutki podtopień. B...

AKTUALIZACJA, GODZ. 11.27

Wszystkiego drogi na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego są już przejezdne. Nie występują większe utrudnienia w ruchu drogowym - poinformował asp. sztab. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:52
W akcji przecwpowodziowej biorą udział żołnierze. Wojsko przyjechało, aby zabezpieczać wały i pomagac mieszkańcomm w usuwaniu skutków podtopień.

Powódź w woj. śląskim: Żołnierze w Bielsku-Białej i Bieruniu...

AKTUALIZACJA PIĄTEK, 24 MAJA 2019 GODZ. 9.55
Wszystkie drogi na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego są już przejezdne. Nie występują większe utrudnienia w ruchu drogowym - poinformował asp. szt. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego bielskiej policji.

Alarm przeciwpowodziowy w Bieruniu

AKTUALIZACJA PIĄTEK, 24 MAJA 2019 GODZ. 9.30

Po północy z czwartku na piątek sytuacja ustabilizowała się - informują bielscy strażacy. Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej prowadziła już tylko pojedyncze interwencje związane z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych. W dalszym ciągu trwają jednak działania w Wilkowicach przy ulicy Harcerskiej na zbiorniku retencji małej na potoku Wilkówka.
- Działania polegają na wypompowywaniu wody przy pomocy pomp wysokiej wydajności. Na miejscy pracują agregaty pompowe z KM PSP Bielsko-Biała, Katowice oraz Jastrzębie Zdrój. Sytuacja stabilizuje się, poziom lustra wody jest o ok. 50 centymetrów poniżej wieży spustowej - informuje kpt. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.

AKTUALIZACJA PIĄTEK, 24 MAJA 2019 GODZ. 8

Deszcz padał przez całą noc i nadal będzie padać. Strażacy przez całą noc pompowali wodę ze zbiornika retencyjnego w Wilkowicach, aby nie pękła tama i nie zalała kilkudziesięciu gospodarstw. Akcja trwa.

Powódź na Śląsku: Zapora w Wilkowicach pęknie? Jest wniosek ...

W powiecie cieszyńskim w Ochabach Małych z powodu skradzionych metalowych zasuw na zaporze konieczne było ustawienie "big bagów". Zagrożone dwa budynki mieszkalne. Mienie mieszkańców zostało ewakuowane na wyższe kondygnacje. Na terenie powiatu cieszyńskiego zalanych zostało 5 dróg w tym 4 powiatowe (m. Dębowiec, Ogrodzona, Pruchna i Ochaby) oraz 1 gminna (m. Ochaby). Występowały także utrudnienia na drodze DK 81 m. Wiślica, Ochaby

84 żołnierzy do umacniania i podwyższania wałów cieku i stawów hodowlanych w Komorowicach

Sytuacja w powiecie żywieckim

  1. - Jeleśnia DW 945 droga była podmywana przez rzekę. Zabezpieczanie brzegu drewnianymi palami. Droga jest przejezdna
  2. - Koszarawa i Milówka na których terenie doszło do zalania dróg gminnych
  3. - Radziechowy Wieprz – zniszczona lokalna infrastruktura drogowa
  4. - Międzybrodzie Żywieckie zalane piwnice w szpitalu psychiatrycznym - bez ewakuacji.

AKTUALIZACJA, GODZ. 23.20

Trwa obrona zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka w Wilkowicach. Od kilku godzin non-stop pracują trzy pompy, dzięki którym strażacy starają się obniżyć poziom wody w zbiorniku. Niestety, ciągle pada deszcz, może nie tak mocno, jak w nocy ze środy na czwartek i woda z potoku cały czas wpada do zbiornika. Przed kilkunastoma minutami do Wilkowic dotarli także strażacy z OSP Ruda Kozielska, którzy przywieźli ze sobą specjalistyczną, wysokowydajną pompę. Strażacy liczą, że dzięki niej uda się przyśpieszyć odpompowywanie wody.

Przerażające prognozy zmian klimatycznych - czarne scenarius...

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.20

Działania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych

Niekorzystne prognozy dla tego regionu stały się przyczynkiem za podjęciem decyzji o mobilizacji 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic. Ponad 80 żołnierzy pomagało między innymi w umacnianiu wałów, tak by ochronić przed wodą pobliskie gospodarstwa. Na miejscu była też kompania wyposażona w łodzie, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe i kombinezony do pracy w wodzie. Kolejnych 100 żołnierzy Śląskiej Brygady czeka w gotowości do wsparcia województwa małopolskiego. W Bieruniu, Szczyrku i Brennie swoje zadania wykonywały Zespoły Oceny Wsparcia.

Zobaczcie zdjęcia:

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.00
Ostrzeżenie drugiego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami dla czterech beskidzkich powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bielskiego, Bielska-Białej, cieszyńskiego i żywieckiego.

- Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wynosi miejscami od 30 mm do 60 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 60 km na godz. - informuje IMGW-PIB.

AKTUALIZACJA, GODZ. 17.40
Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski udał się w miejsca, gdzie zagrożenie jest największe.

Na swoim profilu na FB ocenił, że najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w rejonie ulic: Słowackiego, Nad Potokiem, Wyzwolenia w Hałcnowie i wzdłuż potoku Kromparek w Komorowicach. Jest też problem z przejezdnością niektórych dróg.

- Pracujące tam ekipy dokładają wszelkich starań, żeby nie dopuść do zagrożenia Waszego bezpieczeństwa. Na szczęście poziom wody nie podnosi się i miejmy nadzieję, że najgorsze już za nami - stwierdził prezydent Jarosław Klimaszewski.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14.40
Zazwyczaj niewielki potok Wilkówka w Wilkowicach w powiecie bielskim zmienił się z powodu intensywnych opadów w rwącą rzekę i napełnił po brzegi miejscowy zbiornik retencyjny. - Sytuacja jest dramatyczna. Potok Wilkówka zaczął bardzo szybko przybierać. W związku z tym straciliśmy kontrolę nad zaporą, która zapełniła się do stanów maksymalnych. Strażacy podejmują próby odciążenia jej poprzez zastosowanie pomp, żeby zmniejszyć ilość wody w zbiorniku, ale zagrożenie jest duże - stwierdził Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice, gdzie trwa ewakuacja ludzi mieszkających w pobliżu zbiornika.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.30
Przemysława Daca, prezes Wód Polskich przyznał, że sytuacja na Podbeskidziu wygląda lepiej, niż w Małopolsce, ale w 12 miejscach beskidzkiego regionu są przekroczenia stanów alarmowych na rejonie Małej Wisły, a w rejonie Górnej Odry, dwa. - W terenie małej Wisły w ośmiu przypadkach są to są stany malejce, w trzech rosnące – zaznaczył.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił wojewoda śląski. W Biels...

Joachim Brudziński podziękował strażakom, policjantom i żołnierzom, którzy zaangażowali się w akcję ratunkową.

- Te działania, jakie podejmujemy mają jeden cel: bezpieczeństwo mieszkańców. W tym wypadku mieszkańców Podbeskidzia, a szerzej województwa śląskiego – powiedział.

Zaznaczył, że w zarządzaniu kryzysowym jest ważny dobry przepływ informacji między służbami i samorządami. Zobowiązał wojewodę do dobrej koordynacji akcji.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.15
W Bielsku-Białej odbyła się konferencja z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Komendant wojewódzki straży pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski: - Sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna, na chwilę obecną najbardziej dotyka to powiatu bielskiego i miasta Bielska-Białej. Mamy do tej pory zgłoszonych 600 interwencji, 300 jest w trakcie. Głównie skupiamy się na wypompowaniu wody z posesji, z piwnic, na zabezpieczeniu szlaków drogowych przez usuwanie konarów, które się złamały.

Najpoważniejsza sytuacja jest w Wilkowicach, gdzie znajduje się zapora. Z obawy na stan technicznych wójt zdecydował o ewakuacji 120 osób z 30 budynków.- Monitorujemy tę sytuację, są środki i siły, woda będzie wypompowywana, by ta zapora wytrzymała. W naszej opinii nie ma takiego zagrożenia - dodał Kleszczewski.

Do akcji zostało zaangażowanych 150 żołnierzy bielskiego batalionu, 649 zawodowych strażaków, do dyspozycji jest 3 tys. druhów OSP, którzy są w krajowym systemie ratownictwa.

AKTUALIZACJA 13.00
W Buczkowicach woda zerwała kładkę dla pieszych nad Żylicą! W Rybarzowicach natomiast trwa zabezpieczenie nowego i ściągnięcie starego mostu ul. Nad Żylicą w rejonie ulicy Mostowej. Część mieszkańców jest odcięta od świata. Trwa akcja służb ratunkowych.

AKTUALIZACJA 12.30

W pow. żywieckim od rana straż interweniowała 64 razy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w gminach Jeleśnia, Rajcza, Wieprz i Pewel Ślemieńska.

AKTUALIZACJA, GODZ. 11.15

W powiecie cieszyńskim zostało zwołane kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Z raportu wynika, że strażacy w Cieszynie odnotowali 116 zdarzeń, w tym 40 prowadzonych interwencji - szacuje się, że ok. 90 proc. wszystkich interwencji to wypompowywanie wody z zalanych piwnic w obiektach budowlanych oraz udrażnianie studzienek i przepustów drogowych.

W powiecie cieszyńskim odnotowano do tej pory trzy zdarzenia z osuwiskami - w Koniakowie na Ochodzitej, w Lesznej Górnej i Wiślicy. W ramach prowadzonych działań nie odnotowano osób poszkodowanych, nie było potrzeby ewakuacji.
Cieszyńscy policjanci podejmowali działania związane z wyznaczaniem objazdów na zalanych drogach. Tak było w Wiśle, Ochabach Małych, Dębowcu, Górkach Wielkich i Brennej. W komisariacie policji w Wiśle podtopione zostały pomieszczenia, a w komisariacie w Ustroniu wystąpiły przecieki w dachu.

Lawina błotna zeszła w Koniakowie pod Ochodzitą. Osuwisko zi...

AKTUALIZACJA, GODZ. 10.55

Od rana w bielskim Ratuszu już dwukrotnie obradował sztab kryzysowy. Prezydent zapoznał się z aktualną sytuacją w mieście, a członkowie sztabu podejmowali decyzje dotyczące koniecznych działań mających na celu ochronę mieszkańców i ich mienia.

- Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w rejonie ulic - Słowackiego, Nad Potokiem, Wyzwolenia w Hałcnowie i wzdłuż potoku Kromparek w Komorowicach. Przy ul. Konwojowej strażacy zabezpieczają zalewane przez wodę hale znajdującego się tam zakładu - informują bielscy urzędnicy.

Od wczoraj do zabezpieczenia posesji w Bielsku-Białej wydanych zostało już ponad 1300 worków z piaskiem.
Bielscy urzędnicy radzą, by w sytuacji zagrożenia kontaktować się ze Strażą Pożarną pod numerami telefonów 998 lub 112 lub z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego pod numerem telefonu 33 497 16 46.

Na terenie miasta cały czas pracują trzy ekipy Miejskiego Zarządu Dróg, które zajmują się udrażnianiem przepustów oraz cztery zespoły Aquy, udrażniające kanalizację.

AKTUALIZACJA, GODZ. 10.40

Jeżeli nie ustaną opady deszczu naszemu miastu grozi powódź - ocenił burmistrz Żywca Antoni Szlagor. I zamieścił na swoim facebookowym profilu taki filmik. Sytuacja hydrologiczna jest alarmowa.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił wojewoda śląski. W Biels...

AKTUALIZACJA, GODZ. 10.20

W związku z intensywnymi opadami deszczu do Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej wypłynęło już ponad 300 zgłoszeń. Ponad 170 zdarzeń odnotowano tylko na terenie miasta Bielsko-Biała.

W Bielsku-Białej w rejonie ulicy Chochołowskiej doszło do zalania hal produkcyjnych zakładu zajmującego się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Przy ulicy Grażyńskiego strażacy zabezpieczali przed zalaniem stację trafo.
W rejonie ulicy Słowackiego powstało spore rozlewisko wodne, które spowodowało zalewanie budynków mieszkalnych. Strażacy udrożnili przepust drogowy, dzięki czemu woda powoli opada.

Doszło również do zalania niektórych szkół i przedszkoli m.in. przy ulicy Karpackiej, Lipnickiej, Sempołowskiej.

Na terenie powiatu bielskiego odnotowano ponad 130 interwencji. W Czechowicach-Dziedzicach woda zalała piwnice szkoły podstawowej nr 3. W Hecznarowicach doszło do zalania gospodarstwa rolnego. W Rybarzowicach woda zalewa halę z materiałami papierniczymi. Z kolei w Porąbce woda zalewa centrum rehabilitacyjne.

Strażacy cały czas prowadzą działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów oraz układaniem worków z piaskiem.

AKTUALIZACJA, GODZ. 10

Już ponad 500 razy interweniowała straż pożarna w woj. śląskimi. - Najwięcej interwencji odnotowano na terenie powiatów: bielskiego i m. Bielsko-Biała, cieszyńskiego oraz żywieckiego. W ww. powiatach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe - podaje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Główne działania prowadzone przez strażaków to wypompowywanie wody z zalanych posesji, dróg, podtopionych piwnic i udrażnianie przepustów. Ponadto strażacy monitorują stany wód w rzekach i na ciekach wodnych w zagrożonych miejscach.

Lawina błotna zeszła w Koniakowie pod Ochodzitą. Osuwisko zi...

Ważniejsze działania prowadzone w wyniku intensywnych opadów:

  • W Koniakowie przysiółek Ochodzita – osuwisko ziemi, które częściowo zablokowało drogę gminną. Obszar możliwego spływania błota na drogę gminną został zabezpieczony workami z piaskiem.
  • Leszna Górna przy ul. Potok – osuwisko ziemi, które jest oddalone od domów mieszkalnych około 50 m, podlega obserwacji przez służby.

AKTUALIZACJA, GODZ. 9.55
Przez zalane tory wciąż nie kursują pociągi w Wiśle. Problemy, przez zerwaną albo uszkodzoną trakcję, są również na torach w Mysłowicach oraz Katowicach.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
Aż 233 razy interweniowała straż pożarna w województwie śląskim w związku z intensywnymi opadami deszczu. To bilans od godz. 6.30 dnia 22 maja, do godz. 6.30 w czwarte, 23 maja. Tymczasem deszcz nadal leje.

Nie przegapcie

Wśród 233 interwencji 50 było związanych ze wzrostem stanu wód, najwięcej takich zdarzeń odnotowano w powiatach żywieckim, cieszyńskim i bielski. Strażacy aż 56 razy byli też wzywani do odpompowania wody, znów najczęściej w powiatach bielskim i cieszyńskim.

Wzbierają rzeki. IMGW ogłosił ostrzeżenie: stany alarmowe i ...

Natomiast w związku z silnymi porywami wiatru interweniowali 39 razy, w tym w Katowicach, w powiecie cieszyńskim oraz powiecie tarnogórskim.

Z powodu ulewnych deszczy zalewane są ulice, posesje, ale też tory kolejowe. Pięć rozjazdów zostało zalanych na torowisku na stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko. Do zdarzenia doszło w czwartek, 323 maja, o godz. 5.30.

- Ruch pociągów wstrzymano. Na odcinku Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce wprowadzono zastępczą komunikację autobusową – informuje wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-02T23:11:22 02:00, Gość:

Szukajcie pomocy w niektórych sklepach. Wiem, że media expert zeszło dodatkowo z scen, jeśli komuś zalało cały sprzęt to jest jakiś ratunek

UWAGA to tylko do dzis jest, wiec trzeba sie pospieszyc.

G
Gość

Szukajcie pomocy w niektórych sklepach. Wiem, że media expert zeszło dodatkowo z scen, jeśli komuś zalało cały sprzęt to jest jakiś ratunek

a
anonim

Co zrobił rząd w sprawie powodzi?

G
Gość
2019-05-23T23:34:07 02:00, takiego wała!!:

powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe

Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.Nawet cofka na rzekach jest nam niegroźna.Na wszystkich rzekach wpływających do

Bałtyku,niejaki ryży kazał zbudować zamykane bramy przeciwzalewowe, podobne do tych w Rotterdamie i na Tamizie, ale dużo od nich nowocześniejsze.

Tenże ryży, znany twórca "zielonej wyspy",którą nam zafundował za bilion zł długów, wraz z przydupasami ,sypał owe wały, przez 7 lat! Różne kanały telewizyjne pokazywały go ,jak w krawacie i eleganckim garniturze

biega po wałach i "pali głupa".Wreszcie mamy wały przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet Amerykanie, co rusz, przyjeżdżają

do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,

mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!!

A czy to nie przypadkiem Szydło chwaliła się w telewizji nową zaporą i zbiornikiem retencyjnym? No ale ale jak zwykle, wina Tuska. Ryży? Dla ciebie to pan Ryży, jak już.

Dodaj ogłoszenie