Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał film o obozie dla Ślązaków w Lasowicach. Nakręcił go polsko-niemiecki zespół [WIDEO]

Krzysztof Szendzielorz
Krzysztof Szendzielorz
Polsko-niemiecki zespół filmowy zakończył pracę nad udokumentowaniem zapomnianej historii obozu pracy, który znajdował się w tarnogórskiej dzielnicy Lasowice. Premiera dokumentu, nad którym pracowały Alicja Schatton oraz Isabel Theiler, odbędzie się we wtorek, 29 stycznia o godz. 18, w Muzeum w Tarnowskich Górach.

W czasie II wojny światowej w tarnogórskich Lasowicach utworzono najpierw obóz pracy, w którym internowano Żydów. Z czasem dołączyli do nich radzieccy i brytyjscy jeńcy wojenni Stalagu 344 Lamsdorf, którzy zatrudniani byli w komandach pracy na terenie miasta i w okolicznych zakładach przemysłowych. Po zakończeniu wojny w tym samym miejscu utworzono obóz pracy dla ludności górnośląskiej, która w oparciu o postanowienia konferencji poczdamskiej miała zostać wysiedlona z terenu Śląska.

O historii tego miejsca i ludzi tam internowanych opowiada film "Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach", który jeszcze przed wakacjami zaczęły realizować Alicja Schatton oraz Isabel Theiler. Polsko-niemiecki zespół pracował w ramach programu Geschichtswerkstatt Europa Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie pod egidą Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość.

- Udało nam się zarejestrować relacje 20 mieszkańców powiatu tarnogórskiego, którzy widzieli, jak ten obóz powstawał, rozwijał się i wreszcie został zlikwidowany - mówi Alicja Schatton.

Współautorka dokumentu podkreśla, że udało się dotrzeć do wielu innych osób, ale niektóre z nich nie chciały rozmawiać. - Dla części osób były to rany z przeszłości, o których nie chcieli bądź nie potrafili rozmawiać. Rozumiemy to i nie przekonywaliśmy ich na siłę - dodaje.

Niektórzy świadkowie zdarzeń mieli też w pamięci tylko jedno konkretne zdarzenie. Alicja Schatton podkreśla też, że udało się jej skontaktować z osobami, które zostały uwięzione w obozie, ale nie zarejestrowano ich. Na przykład Żyda mieszkającego w Paryżu. W Lasowicach był w wieku 16 lat.

- Skromne finanse nie pozwoliły nam na odwiedzenie tego człowieka, który teraz jest w podeszłym wieku. Niemniej on spisał już swoje relacje w książce - tłumaczy Schatton i podkreśla życzliwość mieszkańców Lasowic, z którymi się spotkała.

- Mówili nam: "Dobrze, że wreszcie ktoś zajmuje się upamiętnieniem tej historii". Pomagał nam też proboszcz lokalnej parafii - mówi Schatton.

Dokument będzie można zobaczyć 25 stycznia o godz. 18 w Muzeum w Tarnowskich Górach. To właśnie tej instytucji i Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach autorki przekażą na własność kopie filmów. - Film to materiał źródłowy, który posłuży historykom do pogłębienia tematu - dodaje.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo