Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie drugi odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Jest pozwolenie na budowę

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PAP
PAP
Węzeł Kromołów na odc. Siewierz – Poręba – Zawiercie (Kromołów) budowanej obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78.
Węzeł Kromołów na odc. Siewierz – Poręba – Zawiercie (Kromołów) budowanej obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała od wojewody śląskiego zezwolenie na realizację drugiej części południowej obwodnicy Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78.

GDDKiA ze zgodą na budowę drugiej części południowej obwodnicy Zawiercia

Wojewoda śląski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w ciągu drogi krajowej nr 78 od Kromołowa do projektowanego w ramach obwodnicy Kroczyc ronda w Żerkowicach.

– Decyzja otwiera możliwość prowadzenia prac na drugim etapie obwodnicy Zawiercia. To obwodnica, ale także droga tranzytowa ze Śląska w kierunku województwa świętokrzyskiego i w związku z tym natężenie ruchu na tej drodze jest ogromne – powiedział cytowany w informacji urzędu wojewoda śląski Marek Wójcik.

Obwodnica Zawiercia i Poręby jest budowana w dwóch etapach

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział Katowice, inwestycja podzielona została na dwa odrębne zadania. Pierwsze, o długości 16,7 km i prowadzące przez Siewierz, Porębę do zawierciańskiej dzielnicy Kromołów, jest realizowane w systemie „Projektuj i buduj”. Prace budowlane na tym odcinku ruszyły w marcu 2022 roku.

Zaawansowanie rzeczowe robót na początku roku wynosi ponad 58 procent. Pierwotnie, umowny termin zakończenia robót przypadał w kwietniu 2023 r. Jednakże, po rozpatrzeniu roszczeń wykonawcy, m.in. w związku z przedłużającą się procedurą uzyskiwania decyzji ZRID oraz wydłużonym czasem prowadzenia wycinki, strony umowy podpisały aneks przesuwający czas na ukończenie inwestycji do 25 kwietnia 2025 r.

Drugi odcinek ma być natomiast gotowy w połowie 2027. Obecnie trwa procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę tej inwestycji. Oferty są zbierane do 2 lutego. Odcinek o długości 7,5 km, stanowiący kontynuację budowanego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia, swój początek będzie miał na budowanym węźle Kromołów. Zakończy się rondem w Żerkowicach, które powstanie w ramach obwodnicy Kroczyc.

Niewątpliwie, ta inwestycja pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości położonych wzdłuż tej trasy i poprawi warunki życia mieszkańców.

– Myślę, że wszyscy trzymamy kciuki za tę inwestycję, bo prawdą jest, że jakość życia mieszkańców Zawiercia i całego powiatu zawierciańskiego po zakończeniu tych wszystkich etapów zdecydowanie się podniesie – podkreślił wicewojewoda śląski Rafał Adamczyk.

Obwodnica Kroczyc – ogłoszono przetarg

W listopadzie ubiegłego roku ogłoszono również przetarg na realizację obwodnicy Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78 o długości ponad 9 km. Trasa stanowić będzie kontynuację obwodnicy Poręby i Zawiercia. Koniec tej trasy będzie łączył się z obwodnicą Pradeł. Jednojezdniowa droga o długości ok. 9,1 km przebiegać będzie po nowym śladzie, po terenie, na którym aktualnie znajdują się głównie pola uprawne.

– Jej realizacja wynika m.in. z konieczności dostosowania całego ciągu drogi krajowej nr 78 do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Wraz z jezdnią główną powstanie infrastruktura towarzysząca drodze, w tym dwa skrzyżowania typu rondo – podała GDDKiA.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera