Powstanie Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Władze miasta wybrały wykonawcę

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Dom Wojciecha Kilara przy ulicy Kościuszki w Brynowie
Dom Wojciecha Kilara przy ulicy Kościuszki w Brynowie Marcin Krupa / FB
Wybraliśmy wykonawcę, któremu zostanie powierzone stworzenie Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” – przekazał Marcin Krupa, prezydent Katowic. Nowa inwestycja o wartości ponad 10 mln złotych ma powstać do koniec przyszłego roku.

W domu Wojciecha Kilara powstanie Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej

Ta nowa instytucja będzie zlokalizowana przy ulicy Kościuszki 156 w Brynowie, w miejscu zamieszkiwanym kiedyś przez światowej sławy kompozytora. Ma na celu łączyć funkcję muzealną z przestrzenią sprzyjającą pracy twórczej oraz organizacji wydarzeń kulturalnych.

– Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” z jednej strony ma stanowić hołd dla wybitnego kompozytora, który przez lata związany był z Katowicami, ale z drugiej strony ma być kolejną perełką przyciągającą do miasta zwiedzających z kraju i zza granicy – wyjaśnia przydent Katowic Marcin Krupa.

Jednocześnie miejsce to ma służyć także mieszkańcom Katowic, poprzez organizację recitali, minifestiwali czy warsztatów.

– Inwestycja o wartości ponad 10 mln zł będzie gotowa pod koniec przyszłego roku – informuje M. Krupa.

"Dom Kilara" z częścią muzealną i edukacyjną

Przypomnijmy, że wedle pierwotnych planów budynek ma zostać rozbudowany. Koncepcja wystawy stałej w mającym powstać nowym ośrodku kultury zakłada podział przestrzeni na dwie części. W jednej części znajdzie się wystawa poświęcona postaci Wojciecha Kilara, w drugiej poświęcona muzyce.

Pierwsza z nich ma być zlkolizowana w oryginalnej części budynku, który ma zachować swój pierwotny charakter, by można było poczuć się niczym podczas odwiedzin u wybitnego kompozytora. Mają tu pozostać przedmioty należące do kompozytora – fortepian, rękopisy, książki czy meble.

Z kolei druga, edukacyjna wystawa ma być ulokowana w dobudowanej części obiektu i będzie poświęcona nie tylko muzyce poważnej, ale całej tej dziedzinie. Tu mają się znaleźć między innymi interaktywne narzędzia.

Według zamierzeń część muzealna będzie bardziej statyczna, z kolei część edukacyjna ma być tworzona z myślą przede wszystkim o dzieciach i młodzieży.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie