Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Katowicach. Spłonął budynek dyrekcji lokomotywowni. Dym było widać z wielu kilometrów

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Płonie parowozownia w Katowicach. Wielki pożar wybuchł rano w piątek 29 października 2021.
Płonie parowozownia w Katowicach. Wielki pożar wybuchł rano w piątek 29 października 2021. Karina Trojok/112 Katowickie Służby Ratunkowe
Wielki pożar w Katowicach wybuchł na terenie parowozowni przy ul. Raciborskiej. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano jazdę pociągów. Później ruch na kolejowym szlaku został przywrócony.

Pożar w Katowicach

Z samego rana (około 6.30) w piątek 29 października doszło w Katowicach do pożaru. W ogniu stanął budynek na terenach kolejowych przy ulicy Raciborskiej. Kłęby dymu i rozbuchane płomienie widać było z wielu stron miasta.

Pożar objął połowę dachu dwukondygnacyjnego budynku administracyjnego pomiędzy halami starej lokomotywowni. Spaleniu uległy drewniane stropy pomiędzy kondygnacjami budynku i część dachu z więźbą drewnianą, pokrytego blachą. Cały obiekt położony jest pomiędzy torowiskami.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Z uwagi na zagrożenie wstrzymano ruch pociągów na szlaku Katowice - Chorzów Batory. Ruch pociągów został wstrzymany między 6:30 a 8:00 na prośbę straży pożarnej. Potem pociągi jechały obok z ograniczoną prędkością.

Koleje Śląskie poinformowały o odwołaniu bądź opóźnieniu pociągów relacji Katowice-Gliwice, Katowice-Bytom, czy Częstochowa-Gliwice. Szlak kolejowy Katowice-Chorzów Batory to ważny odcinek magistrali kolejowej łączącej Górnośląski, Częstochowski Okręg Przemysłowy oraz Rybnicki Okręg Węglowy z węzłem kolejowym w Tczewie, a dalej z Portem Gdańsk i Portem Gdynia. Jeżdżą tędy także pociągi międzynarodowe.

W akcji wzięło udział kilkanaście zastępów straży pożarnej. Na miejscu interweniowały m.in. zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3.

Nie przeocz

Pożar udało się opanować. Na szczęście ze wstępnych oględzin wynika, że nikt nie został poszkodowany.

Stara lokomotywownia w Katowicach

Lokomotywownia przy Raciborskiej od lat stoi pusta. Ostatnie lokomotywy opuściły to miejsce w 2011 roku. Dzisiaj PKP Intercity rezyduje w Zawodziu, PKP Cargo m.in. w Łazach, Tarnowskich Górach i Szczakowej, z kolei Koleje Śląskie, które działają po sąsiedzku, na Raciborskiej, dysponują tylko elektrycznymi zespołami trakcyjnymi.

Oto informacja Kongresu Ochrony Zabytków w tej sprawie:
W przeddzień zakończenia postępowania dowodowego w sprawie wpisu do wojewódzkiego rejestru zabytków płonie jeden z budynków objętych wpisem, budynek dawnej dyrekcji znajdujący się tuz obok zabytkowych hal. Podobno służby mają problem z dostępem do tego obiektu, obawiamy się że może zająć się dodatkowo któraś z hal zabytku. Przypominamy że cały zespół lokomotywowni jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, tym samym podlega miastu. Jest to ochrona bardzo skąpa, co z resztą widać na załączonym obrazku jednak jest to jeden z najważniejszych zabytków techniki w Katowicach i na Śląsku i - napisała Joanna Budny Rzepecka z KOZ.

Stara parowozownia w Katowicach niszczeje, a PKP SA nie ma pomysłu na jego zagospodarowanie Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Czy uda się uratować starą parowozownię w Katowicach? Chcą t...

Największym problemem wpisanej do gminnej ewidencji zabytków lokomotywowni jest to, że znajduje się w tzw. międzytorzu, czyli między czynnymi torami kolejowymi. Nie ma tam drogi dojazdowej. Kiedyś, gdy całym terenem między Raciborską a dzisiejszym dworcem autobusowym przy Sądowej zawiadywały Polskie Koleje Państwowe, nie było problemu, a na teren parowozowni przechodziło się przejściem podziemnym. Nieruchomość, na której położona jest parowozownia, zlokalizowana jest na międzytorzu i nie posiada drogi dojazdowej. Teren, na którym położna jest była parowozownia, zajmuje obszar ponad 5 hektarów. Parowozowni zachowało się w Polsce wiele, ale w całym kraju nie ma chyba takiej jak w Katowicach. Jest unikatowa, bo to prawdopodobnie jedyna podwójna wachlarzowa lokomotywownia w Polsce.

Mówiło się, żeby lokomotywownia stała się obiektem muzealnym, ale to wiązałoby się z ogromnymi kosztami dla miasta, gdyż obiekt jest w opłakanym stanie. Poza tym budynki należą do PKP i to kolej musiałaby przekazać teren miastu. Na razie nowych planów na to miejsce nie ma.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera