Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwek-gigant waży 1,5 kilograma! Znalazł go grzybiarz w lesie koło Poręby. Co za znalezisko

KOW
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Grzybiarze coraz częściej chwalą się koszykami wypełnionymi swoimi zbiorami. Pan Piotr Kańczuga z Dąbrowy Górniczej może pochwalić się natomiast znalezieniem prawdziwka, który waży aż 1,5 kilograma. Takie okazy zdarzają się naprawdę rzadko.

Jesień to zdecydowanie ulubiona pora roku wszystkich grzybiarzy. Wraz z początkiem września sięgają po swoje nożyki i kosze, a następnie ruszają do lasu w poszukiwaniu podgrzybków, borowików, maślaków, kani i kurek. Pierwsze grzyby w powiecie zawierciańskim już się pojawiły. I to jakie! Piotr Kańczuga z Dąbrowy Górniczej znalazł w lasach koło Poręby wyjątkowo duży okaz. Znaleziony przez niego prawdziwek waży aż 1,5 kilograma. Obwód nogi grzyba wynosi 32 cm, a kapelusz mierzy 25 cm.

Zobacz zdjęcia:

- Grzybobranie w niedzielny poranek było dla mnie obfite w grzyby. W szczególności wyróżnił się prawdziwek-gigant. Nigdy wcześniej nie widziałem tak dużego - mówi Piotr Kańczuga.

Warto dodać, że prawdziwek znaleziony przez Piotra Kańczugę naprawdę wyróżnia się rozmiarami. Co prawda kapelusze prawdziwków osiągają wielkość od 6 do 25 cm, ale bardzo rzadko dobijają do tej maksymalnej wartości. Trzon prawdziwków osiąga zazwyczaj od 1,5 do 10 cm grubości. Prawdziwek Piotra Kańczugi nie pobił jednak rekordu Polski związanego z wagą. Rekordowy prawdziwek ważył aż 7,5 kilograma.

Grzybobranie jest dla pana Piotra rodzajem hobby. Zaczynał jako dziecko, gdy na zbieranie grzybów jeździł z rodzicami. Z czasem sam "połknął bakcyla". Jeśli pozwala na to pogoda, to jesienią w lasach pojawia się nawet cztery razy. Od 2 lat szczególnie polubił lasy koło Poręby.

- Nawet jeśli nie uda się znaleźć grzybów, to sam spacer po lesie jest odskocznią od codziennych obowiązków - przyznaje Piotr Kańczuga.

Wielu grzybiarzy na początku września narzekało, że w powiecie zawierciańskim grzybów jest niewiele. Czy faktycznie jest problem ze znalezieniem ich w lesie?

- W tym roku faktycznie jest mniej grzybów, niż w poprzednich latach. Głównie z uwagi na suchy lipiec, ale ja się nigdy nie poddaje i efekty są widoczne - dodaje Piotr Kańczuga.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera