Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki: Polska nie zgadza się na to, aby ktoś inny meblował nasz dom

Jędrzej Lipski
Premier Mateusz Morawiecki: Polska nie zgadza się na to, aby ktoś inny meblował nasz dom
Premier Mateusz Morawiecki: Polska nie zgadza się na to, aby ktoś inny meblował nasz dom Tomasz Kawka
O polityce imigracyjnej, inwestycjach w Polskę lokalną, wyborach parlamentarnych i referendalnych, rozmawiamy z premierem rządu RP, panem Mateuszem Morawieckim

Za dwa dni wybory, decydujemy o przyszłości Polski…

Wybory to święto demokracji. Nasz głos jest niezwykle ważny – decyduje o przyszłości Polski. Już w najbliższą niedzielę, 15 października, Polki i Polacy mogą oddać głos w wyborach do Sejmu i do Senatu, a także w referendum. Stoimy przed prostym wyborem: albo Polska będzie pogrążona w kłótni i w chaosie, albo bezpieczna, mająca rząd sprawny i skuteczny w rozwiązywaniu problemów. Dlatego apeluje do wszystkich by w tym dniu poszli do urn. Poszli podwójnie, do urn wyborczych i referendalnych. Przed Polską kluczowy wybór, walka o zwycięstwo. Przed Polską jest fundamentalny wybór. Polacy odpowiedzą na pytanie, jaka będzie Polska? Czyja ona będzie? Odpowiemy na pytanie, czy Polska będzie suwerenna, czy będzie wrażliwa na słabszych i silna militarnie?

Kilka dni temu ogłosił pan uruchomienie kolejnej edycji Rządowego programu Inwestycji Strategicznych.

To już ósma edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Od początku programu przekazaliśmy samorządom już ponad 98 mld zł. To pieniądze na ponad 18 tys. inwestycji bliskich ludziom w każdym zakątku Polski. Zabraliśmy pieniądze mafiom VAT-owskim – dzięki temu możemy przekazywać samorządom dodatkowe środki z budżetu państwa na inwestycje bliskie ludziom. Chcemy, żeby Polki i Polacy mogli podróżować po bezpiecznych drogach. Dbamy o to, aby dzieci mogły uprawiać sport w nowoczesnych halach sportowych czy uczyć się w wyremontowanych salach lekcyjnych. Dzięki odpowiedniej polityce naszego rządu Polska lokalna rozwija się i pięknieje. W ramach VIII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych do samorządów w całej Polsce trafi prawie 26 mld zł. Dzięki tym dodatkowym środkom samorządy mogą remontować drogi, budować przedszkola lub boiska sportowe czy montować potrzebne oświetlenie przejścia dla pieszych. Te inwestycje zmieniają nasze życie na lepsze. Dla naszego rządu istotny jest rozwój każdej wsi, gminy czy miasta.

Dbamy o to, aby każdy zakątek w Polsce był doinwestowany. Niedawno mogłem przedstawić wyniki kolejnego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych. Tego programu, który na przestrzeni ostatnich kilku lat zmienił krajobraz naszych miast, miasteczek, wsi w sposób nie do poznania. Wśród tych inwestycji mamy te inwestycje blisko ludzi, które zmieniają życie mieszkańców w każdej miejscowości, w każdej gminie w Polsce. Mamy inwestycje w żłobki, przedszkola, szpitale, sprzęt do szpitali, ale także obszary rekreacji, inwestycje sportowe, inwestycje dla Śląska w kulturę. To jest wszystko to co wzmacnia wspólnoty lokalne. I chciałbym podkreślić, że to nie są inwestycje ze źródeł unijnych. Do tych wielkich zmian przyczyniliśmy się wspólnie. W naszych działaniach kierujemy się ideą zrównoważonego rozwoju. Dzięki Rządowemu Programowi Inwestycji Strategicznych w całej Polsce powstaje szereg przedsięwzięć, które poprawiają komfort życia mieszkańców. Dzięki temu Polki i Polacy nie muszą przeprowadzać się do dużych miast – ich potrzeby zaspokajane są w ich miejscowości. Okolica się rozwija i mieszkańcom żyje się lepiej.

Województwo Śląskie otrzymało ponad 2 mld złotych…

Dokładnie 2 053 592 233 zł otrzymały samorządy województwa śląskiego na realizację zadań własnych w tej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. We wszystkich ośmiu dotychczasowych edycjach śląskie otrzymało dofinansowanie dla 1186 inwestycji na kwotę ponad 8,6 mld zł. Jeśli miałbym szukać najbardziej fundamentalnej zmiany strategicznej po 2015 roku, zmiany, z którą wszyscy się zgadzają, to wybrałbym właśnie tę - wyrównywanie szans rozwojowych. Chodzi głównie o wsparcie mniejszych miejscowości, ale także tych dużych, jak miasta Śląska, które były zapomniane w procesach wielkich zmian gospodarczy po 89 roku. Inwestycje nie tylko pozwalają na rozwój gmin i powiatów, ale także wpływają bezpośrednio na życie samych mieszkańców.

W Grenadzie, podczas nieformalnego szczytu Europy postawił Pan veto w sprawie polityki imigracyjnej proponowanej przez Komisję europejską i przymusowej relokacji imigrantów. Co to oznacza w praktyce?

Stanowczo potępiamy wszelkie próby zmuszenia krajów członkowskich Unii Europejskiej do przyjmowania nielegalnych imigrantów wbrew woli obywateli. Dlatego na spotkaniu europejskich liderów w Grenadzie przedstawiłem zagrożenia związane z niekontrolowanym napływem migrantów i zaproponowałem polski plan walki z nielegalną migracją. Odbyłem szereg spotkań dwustronnych, podkreślając znaczenie bezpieczeństwa dla obywateli Europy. Polska nie zgadza się na to, aby ktoś inny meblował nasz dom. Dla nas granica jest świętością, a nie przeżytkiem. Przypomnę, że to właśnie Polska ostrzegała przed ryzykiem rosyjskiej agresji i kryzysem energetycznym - mieliśmy rację. I podobnie jest z nielegalną imigracją. Ostrzegałem w Grenadzie moich kolegów z Rady Europejskiej.

Muszę państwu powiedzieć, że podczas rozmów bilateralnych, których miałem tutaj bardzo wiele, spotkałem się ze zrozumieniem. Na sali plenarnej wypowiedziałem również nasz głos bardzo zdecydowanie i podjąłem decyzję o zawetowaniu tej części, która dotyczyła migracji. W naszym kraju, to polscy obywatele zadecydują o dalszym kierunku polityki migracyjnej w referendum 15 października 2023 r. Polska nie zgadza się na unijne propozycje przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów. Jednocześnie przedstawiamy alternatywne rozwiązania na kryzys migracyjny, z którym zmaga się Europa.

Na czym polegają wspomniane alternatywne rozwiązania w sprawie polityki migracyjnej?

Przedstawiłem tutaj nasz pięciopunktowy plan. My nie tylko podnosimy wysoko czerwoną flagę, mówiąc: “Alarm, nie można się na to zgodzić”, ale również przedstawiamy rozwiązanie tego problemu. Główne punkty polskiego planu usprawnienia ochrony Europy przed nielegalną migracją to:wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic Unii, ograniczenie świadczeń socjalnych dla osób, które nie są obywatelami Unii Europejskiej i nie mają specjalnego statusu uchodźcy z kraju ogarniętego wojną, a także walka z przemytnikami ludzi i organizacjami, które ich wspierają. Polska skutecznie ochroniła się przed nielegalną imigracją – zbudowaliśmy barierę fizyczną i elektroniczną na granicy z Białorusią i wzmocniliśmy jej ochronę dodatkowymi siłami.

Ponieważ Polska zabezpieczyła swoje granice, nielegalna migracja do Europy odbywa się dziś w dużej mierze szlakiem bałkańskim. W Polsce nie mamy dla nielegalnych imigrantów żadnych przywilejów socjalnych, ale są kraje w Europie Zachodniej, które to stosują i poprzez to przyciągają kolejnych ludzi do Europy. Podczas hiszpańskiego szczytu rozmawiałem między innymi z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, prezydentem Francji oraz premierami Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Szwecji czy Włoch. Chociaż było to nieformalne spotkanie udało mi się doprowadzić do przyjęcia deklaracji, w której, dzięki polskiemu wetu, nie przyjęto zapisów, które wyrażały wolę przymusowego przyjmowania imigrantów. Skontaktowałem się też z panem prezydentem, który również prowadzi rozmowy w podobnych tematach z przywódcami europejskimi. I poinformowałem goo tym, że tutaj, w tej deklaracji z Rady, nie będzie zapisów migracyjnych, że nie ma na to naszej zgody.

Podsumowując działania rządu, podkreśla Pan, że polityka społeczna opiera się o zasady solidarności społecznej…

To ma bardzo duże znaczenie, bowiem wypływa ono z naszej głębokiej i szczególnej wrażliwości. Naszą politykę społeczną opieramy na solidarności. Oznacza to, że słabsze i bardziej wrażliwe grupy społeczne zasługują na wsparcie państwa. Obiecaliśmy obniżenie wieku emerytalnego i to zrealizowaliśmy. Jeżeli 15 października wygramy to będziemy kontynuować naszą politykę senioralną, dzięki której seniorzy od 65. roku życia mają dostęp do darmowych leków.

Szczególną pomoc skierowaliśmy do uboższych emerytów i rencistów. W ciągu 8 lat podnieśliśmy najniższą emeryturę i rentę o 80 proc. Jeszcze w 2015 r. minimalne świadczenie dla seniorów wynosiło 880 zł. Dzięki naszej polityce, podnieśliśmy je w 2023 r. do 1588 zł. Chciałem w tym miejscu podziękować wszystkim seniorom w całej Polsce. Jesteście wspaniali, to wam zawdzięczamy naszą wolną Ojczyznę. Chcemy zapewnić emerytom i rencistom godne życie. Dlatego wprowadziliśmy na stałe 13. i 14. emeryturę, aby seniorom nie zabrakło pieniędzy na potrzebne wydatki. Dodatkowo, w 2023 r. znacznie podwyższyliśmy kwotę 14. emerytury – wyniosła ona na rękę ponad 2200 zł. To ok. 838 zł netto więcej, niż wynikało z ustawy. Tak długo, jak będziemy rządzić, tak długo będziemy przekazywać jak najwięcej środków na poprawę życia seniorów. Dbamy o każdy aspekt ich życia. Jesteśmy im wdzięczni za trud, jaki włożyli w budowanie Polski. Dlatego wprowadziliśmy i rozszerzamy wiele programów, które wspierają osoby starsze.

Udało się odbudować rynek pracy i zredukować bezrobocie do najniższego poziomu od 1989 roku.

Dbamy o polskich pracowników i pracodawców. Wprowadziliśmy specjalne strefy ekonomiczne, które zachęcają do inwestowania w naszym kraju. Dzięki takim działaniom, bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, a jakość życia systematycznie rośnie. Mieszkańcy mniejszych miejscowości nie muszą opuszczać swoich rodzin, żeby szukać pracy. Nie pozostawiamy przedsiębiorców samych sobie w czasie kryzysów. Pandemia COVID-19 oraz rosyjska agresja na Ukrainę spowodowały zawirowania gospodarcze w Polsce jak i na całym świecie. Nasz rząd szybko podjął decyzję o ratowaniu miejsc pracy i ochronił polskich przedsiębiorców odpowiednimi tarczami. Dzięki temu aktualnie mamy najniższy poziom bezrobocia w historii Polski.

Nigdy nie było w historii Polski tak wielu ludzi, którzy jednocześnie pracowali – to jest ponad 17 milionów ludzi, ponad 17 milionów miejsc pracy. A poziom bezrobocia – ostatnio podane dane Komisji Europejskiej – jest jednym z absolutnie najniższych w Unii Europejskiej. Cały czas rozwijamy specjalne strefy ekonomiczne, które zachęcają do zakładania i rozwoju firm nie tylko w dużych miastach. Te rozwiązania tworzą nowe miejsca pracy. Coraz więcej osób może pracować lokalnie, bez wyjeżdżania z rodzinnej miejscowości. Aby cała infrastruktura gospodarcza szła ręka w rękę z polskimi firmami, bo podkreślam – to jest polski kapitał – prowadzimy wielki program inwestycji w strefy ekonomiczne. Wspieramy budowę dróg, uzbrojenie terenów, wprowadzamy ułatwienia różnego rodzaju, i oczywiście także udogodnienia podatkowe.

Obok wyborów parlamentarnych mamy także wybory referendalne. Dlaczego referendum jest tak ważne dla przyszłości Polski?

Bo dotyczy spraw fundamentalnych dla bezpieczeństwa, rozwoju i suwerenności Polski. W tych wyborach o ścieramy się z politykami, którzy obrażali mundurowych broniących granicy i chcieli wpuszczenia nielegalnych imigrantów do Polski. My zapewniamy Polakom bezpieczeństwo. Wybudowaliśmy mur na granicy. Odtwarzamy zlikwidowane posterunki policji,. To skrajnie różne postawy. Dlatego musimy zapytać Polaków w referendum, czy pozwolimy na wpuszczenie imigrantów do Polski? Czy pozwolimy na likwidację muru na granicy? Czy pozwolimy na wyprzedaż majątku narodowego i na podniesienie wieku emerytalnego? My mówimy temu NIE!

Ponadto bronimy interesu górników i rolników. Nie zgadzamy się z polityką klimatyczną UE. Nie zgodziliśmy się także na wwóz ukraińskiego zboża, dlatego nałożyliśmy na nie jednostronne embargo. Zapewniam, że będziemy bronić polskiego rolnictwa. Nie dajmy sobie wmówić, że to referendum jest niepotrzebne, że jest tu jakaś nieprawidłowość. Wręcz przeciwnie, święto demokracji, jakim są wybory, dzięki referendum staje się jeszcze ważniejsze.

Dziś Polska jest doceniana na arenie międzynarodowej. Inne państwa są pod wrażeniem, że budujemy najsilniejszą armię lądową w Europie. Jesteśmy dumnym Narodem. Musimy walczyć o nasze wartości, o nasz interes narodowy, a także o dobre imię Św. Jana Pawła II. Przed nami wielka szansa na to, aby Polska dogoniła Zachód. Chcemy, aby Polacy zarabiali tak, jak zarabia się na Zachodzie. Dlatego zwracam się do tych, którzy się wahają na kogo zagłosować. Proszę o to, aby rozejrzeć się, co zostało zrobione w Waszej okolicy i na tej podstawie proszę podejmować decyzje 15 października.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera