MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Częstochowy wciąż ma czterech zastępców. Co na to wojewoda?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Na stanowiskach pozostali Ryszard Stefaniak i Jarosław Marszałek. Poza tym nowe powołania otrzymali Łukasz Kot i Łukasz Pabiś, którzy zastąpili Piotra Grzybowskiego (został prezesem Regionalnego Funduszu Gospodarczego) oraz Bartłomieja Sabata (został wicemarszałkiem województwa śląskiego)
Na stanowiskach pozostali Ryszard Stefaniak i Jarosław Marszałek. Poza tym nowe powołania otrzymali Łukasz Kot i Łukasz Pabiś, którzy zastąpili Piotra Grzybowskiego (został prezesem Regionalnego Funduszu Gospodarczego) oraz Bartłomieja Sabata (został wicemarszałkiem województwa śląskiego) KS
Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy - mimo że ze statystyk wynika, że liczba mieszkańców wynosi poniżej 200 tysięcy - wciąż ma czterech zastępców. Czy organ nadzoru - a w tym przypadku jest to Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach - może podważyć taki stan rzeczy?

Prezydent Częstochowy wciąż ma czterech zastępców. Co na to wojewoda?

Przypomnijmy, w związku z tym, że ze statystyk wynika, iż liczba mieszkańców Częstochowy spadła poniżej 200 tysięcy, w mieście mamy 25, a nie, jak to miało miejsce przy poprzedniej kadencji, 28 radnych. Wszystko wskazywało na to, że w związku z tą sytuacją, prezydent będzie musiał zrezygnować z jednego zastępcy i zamiast czterech, będzie mieć ich trzech.

Okazało się jednak, że ich liczba się nie zmieniła. Na stanowiskach pozostali Ryszard Stefaniak i Jarosław Marszałek. Poza tym nowe powołania otrzymali Łukasz Kot i Łukasz Pabiś, którzy zastąpili Piotra Grzybowskiego (został prezesem Regionalnego Funduszu Gospodarczego) oraz Bartłomieja Sabata (został wicemarszałkiem województwa śląskiego).

- Zgodnie z analizą prawną, którą dysponuje Urząd Miasta, liczba zastępców prezydenta jest uzależniona od całkowitej liczby mieszkańców. Tę ustala się według najbardziej zobiektywizowanego wskaźnika, czyli danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z danymi statystyki publicznej Częstochowa ma nadal ponad 200 tys. mieszkańców - tłumaczył tę decyzję Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu.

Zdaniem częstochowskich urzędników, ustawa o samorządzie gminnym precyzuje, że w takiej sytuacji w mieście może być czterech zastępców. Dlaczego zatem liczba radnych, która przecież też jest uzależniona od liczby mieszkańców, spadła? Wszystko przez to, że jest ona liczona w inny sposób.

- W tym przypadku – według Kodeksu Wyborczego – jest ona uzależniona od liczby wyborców ustalonej w Centralnym Rejestrze Wyborców. Ten oparty jest na danych z ewidencji ludności i obejmuje osoby zameldowane w mieście na pobyt stały oraz przypisane do stałego obwodu głosowania - mówił.

Oczywiście, decyzja czterech zastępcach prezydenta Częstochowy może zostać podważona przez organ nadzorczy, czyli w tym przypadku Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Na ten moment jednak żadne wątpliwości dotyczące liczby wiceprezydentów powołanych w Częstochowie do niego nie wpłynęły. A nawet, gdyby takowe się pojawiły, wszystko wskazuje na to, że na nic by się one zdały.

- Ustalanie dopuszczalnej liczby zastępców prezydenta miasta opiera się o dane statystyczne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, w tym przypadku liczba wiceprezydentów nie budzi żadnych wątpliwości - przyznaje Alicja Waliszewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni