Prezydent Dąbrowy Górniczej z absolutorium. Miasto się rozwija, choć pandemia dała się we znaki. Radni oczekują większych zmian poza centrum

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej prezydent miasta otrzymał absolutoriumZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej prezydent miasta otrzymał absolutoriumZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Podczas środowej sesji radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej udzielili prezydentowi miasta Marcinowi Bazylakowi wotum zaufania i absolutorium. Zatwierdzili również sprawozdanie finansowe i wykonanie budżetu za 2020 roku. Większość radnych doceniło zarządzanie miastem i finansami w trudnym czasie pandemii, choć nie obeszło się bez zastrzeżeń w stosunku do działalności miejskich spółek. Zdaniem części rajców zbyt mało funduszy kierowanych jest także do tzw. zielonych dzielnic, które bardzo długo czekają na pozytywne zmiany.

- Budżet miasta w 2020 roku był budżetem zrównoważonym, bowiem suma wydatków zbilansowała się z przychodami. A warto podkreślić, że był to rok wyjątkowy w swojej nieprzewidywalności. To był czas niepewności, utrudniający bieżące zarządzanie i funkcjonowanie miasta, ale nie zeszliśmy z tych kursów, które sobie obraliśmy. Wymagane były natomiast lekkie korekty – podkreślił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

- Dochody na mieszkańca nieznacznie nieznacznie się zmniejszyły w stosunku do 2019 roku, ale to powszechnie wiadomo, dlaczego. Wzrosły natomiast dochody z podatku od nieruchomości od osób prawnych. Warto także wspomnieć o tym, że jesteśmy także zmuszani do opłaty Janosikowej. To jest kwota 4 mln zł, którą odprowadzamy i dzielimy się z innymi samorządami. Polityka finansowa i budżet mogły być jednak stabilne także m.in. dzięki aktywnej polityce pozyskiwania inwestorów. Duży inwestorzy pomagają także w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, a te wszystkie nakłady, które zdecydowaliśmy się wyłożyć na uzbrojenie i przygotowanie terenów inwestycyjnych, dziś nam się powoli zwracają z nawiązką. A to, że w tak trudnych jak dziś czasach przychodzą do nas kolejne firmy, wybierają właśnie nasze miasto, ma ogromne znaczenie – dodał.

Nie przeocz

Tak zmieniało się w 2020 roku miasto

Podczas prezentowania „Raportu o stanie gminy za rok 2020”, prezydent zwrócił m.in. uwagę, że samorząd podejmuje działania nastawione na rozwój miasta. To np. sprzedaż terenów inwestycyjnych i pozyskiwanie nowych firm. W zeszłym roku w Tucznawie za 29 mln zł sprzedano grunty, a działające tam przedsiębiorstwa zamierzają zainwestować ponad 5 mld zł, stworzyć miejsca pracy i zapewnić dopływ pieniędzy do miejskiego budżetu. Do tej pory właścicieli znalazło tam 108,5 ha. Na małe i średnie firmy czekają działki w Kazdębiu, uzbrojone dzięki wsparciu unijnemu, które sięgnęło prawie 20 mln zł.

W 2020 r. rozbudowane zostało przedszkole nr 11, podwajając jego możliwości przyjęcia dzieci – teraz może korzystać z niego 250 przedszkolaków. Modernizacje przeszły też przedszkola nr 1, 4 i 29, a prace w nich zostały wykonane z wykorzystaniem dotacji zewnętrznych.

W mieście rokrocznie rosną gminne dotacje na likwidację starych kotłów węglowych i zastępowanie ich bardziej ekologicznymi źródłami ciepła. W 2014 r. przyznano 167 dofinansowań na łączną kwotę 297 tys. zł., a w 2020 r. było ich 454, o wartości 2,91 mln zł.

W minionym roku sfinalizowano wiele inwestycji, m.in. przebudowę alei Zagłębia Dąbrowskiego (wartość 13,9 mln zł), II etap remontu ul. Roździeńskiego (wartość 11,4 mln zł przy 4,3 mln rządowego dofinansowania), modernizację parku Podlesie – jako zadanie wybrane w Budżecie Obywatelskim – za kwotę 3,4 mln zł.

Rok 2020 to również moment początku budowy centrum przesiadkowego i przebudowy układu drogowego w śródmieściu. Wyłoniono też wykonawcę przebudowy dróg w okolicy dworca w Gołonogu, która ruszy w drugim półroczu 2021.

Po przedstawieniu „Raportu o stanie gminy za rok 2020” radni nie podjęli dyskusji. W głosowaniu udzielili wotum zaufania prezydentowi. Głosowało 23 radnych – 17 było „za”, 5 „przeciw”, 1 się wstrzymał.

Zobacz koniecznie

Mimo pandemicznego roku budżet się zbilansował

W zeszłorocznym budżecie dochody zaplanowano na ponad 936,3 mln zł, przychody na 95 mln zł, wydatki na ponad 1 mld, a rozchody na 29,7 mln zł. W trakcie roku wartości zostały skorygowane – wydatki wyniosły 925,3 mln zł, a dochody 926 mln zł.

Źródłami dochodów były:

  • dochody własne: 316,4 mln zł (34,17%)
  • subwencje: 162,2 mln zł (17,52%)
  • dotacje celowe i inne środki: 25,6 mln zł (2,77 %)
  • fundusze UE: 33,6 mln zł (3,62 %)
  • wpływy z PIT i CIT: 201,1 mln zł (21,72%)
  • dotacje na zadania zlecone: 157 mln zł (16,95%)
  • Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych: 30,1 mln zł (3,25 %)

– Wydatki na oświatę wyniosły 276 mln zł, z czego 218 mln przeznaczono na wynagrodzenia i pochodne. 150 mln to subwencja rządowa. Jak widać nie pokrywa ona wydatków na wynagrodzenia, które ustalane są centralnie. Uważam, że ministerstwo powinno zapewniać te środki. W tej chwili wynagrodzenia muszą finansować samorządu, chociaż nie mają wpływy na ich wysokość – podkreślił prezydent Marcin Bazylak.

Wydatki na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska wyniosły 200 mln zł. Złożyły się na to m.in. środki przeznaczane na utrzymanie czystości w mieście, odbiór odpadów czy termomodernizacje budynków.

200 mln zł stanową również wydatki na politykę społeczną i ochronę zdrowia. W tym 150 mln stanowią świadczenia rodzinne, z których 109 mln zł pochodzi z programu „500 plus”.

Na infrastrukturę drogową i komunikację miejską wydano 122,1 mln zł. 40 mln przeznaczono na organizację transportu publicznego, 20 mln zł kosztował zakup energii elektrycznej, z czego 7 mln poszło na oświetlenie ulic.

34,8 mln to wartość wydatków w obszarze kultury i sportu. Na 9 mln opiewa dotacja dla PKZ, 7 mln dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, 2 mln dla Muzeum „Sztygarka”, 10 mln dla Centrum Sportu i Rekreacji.

Bezpieczeństwo kosztowało 17,5 mln zł. Z tej kwoty 10 mln przeznaczono na Państwową Straż Pożarną, 1 mln na Ochotnicze Straże Pożarne, a 4,5 mln zł na Straż Miejską.

Radni mają uwagi, oczekują więcej zaangażowania poza centrum i otaczającymi go dzielnicami

Podczas dyskusji, radny Grzegorz Jaszczura skrytykował m.in. zaangażowanie gminy w spółki komunalne, które jego zdaniem nie przynoszą korzyści miastu. Zasugerował zbycie w nich udziałów, a pozyskane pieniądze przeznaczyć np. na służbę zdrowia.

- Jest 318 milionów złotych zadłużenia, a 314 milionów złotych to kredyty i pożyczki. Stanowi to 34,34 procenta dochodu budżetu. Starty szpitala miejskiego wynoszą 15.5 mln złotych, a więc są ogromne, a plan strat został przekroczony o 370 procent. Program naprawczy nie sprawdza się, a pomocy z miasta dla szpitala nie widać. Zobowiązania szpitala wynoszą 195 milionów złotych, w tym wymagalne 23 miliony złotych – podkreślił radny Grzegorz Jaszczura.

Z kolei radny Jerzy Reszke przyznał, że oprócz pozytywnych działań, związanych m.in. z budową centrów przesiadkowych i modernizacją dróg, należałoby więcej przedsięwzięć prowadzić poza śródmieściem. Jego zdaniem mieszkańcy tych rejonów zmagają się z licznymi problemami, które nie są rozwiązane od wielu lat.

- Nie można oceniać działań urzędu tylko w barwach czarno-białych. Miasto się rozwija i podjęte zostały trudne tematy, które pozwalają na zmiany w centrum. Nie można jednak lekceważyć potrzeb mieszkańców Strzemieszyc. Wczoraj zalanych zostało kilka domów, tam źle został zrobiony przepust przy przebudowie DK94. Przy ul. Kamiennej postawione ekrany dźwiękochłonne nie pomagają, a utrudniają wręcz życie mieszkańcom, bo dźwięk się od nich odbija. Na tych posesjach jest taki hałas, że na podwórkach nic nie słychać. Jako brak wrażliwości społecznej odczuwam brak udostępnienia świetlicy dla dzieci. WSPS zgodził się, by tam świetlicę zorganizować, ale nie można tego zrobić. Od lat apeluję także o żłobek na terenach zielonych, bo są wolne budynki. Tymczasem ilość żłobków prywatnych jest niewystarczająca. Stan dróg na terenach zielonych jest taki, że jest więcej dziur niż asfaltu. Takich przykładów jest więcej – podkreślił radny Jerzy Reszke.

Radna Katarzyna Zagajska zwróciła uwagę na korzystny aspekt, czyli większe niż planowano przychody ze sprzedaży terenów inwestycyjnych. Zauważyła też, że nakłady na oświatę przynoszą dobre rezultaty, a dąbrowskie szkoły cieszą się popularnością i są wybierane nie tylko przez młodych dąbrowian, ale też przez uczniów z miast ościennych.

- Rok 2020 to trudny rok dla Polski i Dąbrowy Górniczej. Praca, realizowanie inwestycji, wytycznych budżetowych, to nie jest łatwe. Można dużo mówić, przywoływać liczby, cyfry, ale nie pozostaje nic innego, jak pogratulować pani skarbnik i prezydentowi miasta w tym trudnym roku pracy nad budżetem. Klub KO będzie głosował za udzieleniem prezydentowi absolutorium – przyznał z kolei radny Marek Węgrzynowicz.

Wykonanie budżetu i informację o stanie mienia komunalnego pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa, a także wszystkie komisje Rady Miejskiej. W głosowaniach nad zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i wykonania budżetu, a także udzieleniem prezydentowi absolutorium, uczestniczyło 23 radnych. W obu 18 było „za”, 5 „przeciw”, nikt się nie wstrzymał.

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie