MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Procesja Bożego Ciała w parafii św. Jacka na Rozbarku. Mieszkańcy przeszli dzielnicą Bytomia ubrani w tradycyjne stroje rozbarskie! ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 12 lat
30 maja 2024 obchodzona jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem. Święto obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy. Ten dzień jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy i przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Wierni idą wtedy w procesjach ulicami miast. Przemarsz z okazji święta Bożego Ciała w bytomskiej parafii św. Jacka na Rozbarku każdego roku przyciąga tłumy. Od strojów rozbarskich nie można oderwać wzroku.

Procesja Bożego Ciała w parafii św. Jacka na Rozbarku – stroje rozbarskie są piękne

Tradycyjne śląskie stroje różnią się w zależności od regionu, w jakim były noszone. Są różne nawet w poszczególnych miastach i wsiach. Oczywiście tereny występowania poszczególnych elementów strojów wzajemnie się przenikały wraz z przemieszczaniem się ludności w XIX i XX wieku. Wyróżniały się szczególnie mieszkanki Śląska, które przed laty zaczęły dostosowywać swoje stroje do mody miejskiej.

Procesja Bożego Ciała w parafii św. Jacka na Rozbarku - zobacz ZDJĘCIA

Jednym z miejsc, które może poszczycić się unikatowymi strojami jest Rozbark. Mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy Bytomia przeszli w procesji z okazji święta Bożego Ciała ubrani w stroje rozbarskie.

- W celu uzyskania "kopiastej" sylwetki, podobnej do krynoliny, Ślązaczki stosowały różne rozwiązania. Dla poszerzenia sylwetki oraz dla utrzymania ciężaru kolejnych warstw stroju, stosowano kiełbaśnice lub watówki. Pod suknię wierzchnią zakładano też po kilka spódnic. Prócz płóciennych halek, używano spódnice uszyte z różnych kolorowych tkanin, a ich nazwy były związane z rodzajem użytego materiału. Niektóre z nich, w mniej uroczystych okolicznościach, były wykorzystywane jako spódnice wierzchnie – czytamy o strojach rozbarskich w Wikipedii.

Z kolei męski strój rozbarski składa się z ciemnej sukiennej kamuzeli (marynarki) i brzuśleka (kamizelki), a także koszuli, jedbowki, czyli chustki wiązanej wokół szyi. Rozbarski ubiór uzupełniają spodnie jelynioki i buty kropy lub spodnie bizoki i buty sztyblety. Efektu dopełnia nakrycie głowy.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni