Prof. Jan Miodek skończył 70 lat. Tak wyglądał w młodości

  Prof. Jan Miodek skończył 70 lat. Tak wyglądał w młodości

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jan Miodek skończył 70 lat
  1/5
  przejdź do galerii

  Jan Miodek skończył 70 lat ©ARC

  Profesor Jan Miodek skończył 7 czerwca 70 lat i ogłosił przejście na emeryturę. Dziennik Zachodni, Gazeta Wrocławska oraz Uniwersytet Wrocławski organizują akcję "Kartka dla Profesora". Każdy z Was może podzielić się wspomnieniami lub anegdotami dot. Jana Miodka. Wszystkie zostaną przekazane profesorowi.
  Profesora Jana Miodka nie trzeba przedstawiać. Urodzony w Tarnowskich Górach znawca języka polskiego. Felietonista naszej Dziennika Zachodniego, profesor polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Twórca programów telewizyjnych: "Ojczyzna polszczyzna”, "Profesor Miodek odpowiada”, "Słownik polsko@polski”. We Wrocławiu ikona, w Tarnowskich Górach legenda. Zawsze wymieniany w pierwszym szeregu wśród wybitnych osób urodzonych w tym mieście.

  Prof. Miodek zdawał maturę w Liceum Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. – Wśród naszych dzisiejszych uczniów, jest bardzo żywa świadomość tego, że chodzą do liceum, które kiedyś ukończyła tak wybitna postać. W naszej bibliotece znajduje się kilka prac profesora, które są chętnie czytane przez młodzież. Ponadto, nasze środowisko szkolne wciąż śledzi to, co się dzieje z profesorem - mówi Kazimierz Sporoń, dyrektor LO. im. S. Staszica w Tarnowskich Górach.

  Jan Miodek przystąpił do matury w 1963 r. Na świadectwie maturalnym miał średnią 4,9. Z wszystkich przedmiotów miał ocenę bardzo dobrą - wyjątkiem była matematyka, z której przyszły profesor dostał "4”.

  – Jakiś czas temu trafiłem w internecie na tekst pana Profesora, w którym wspominał okres nauki w liceum. Był dumny z tego, że dostał tę "4”. Pisał, że jego nauczycielka matematyki - swoją drogą również legenda naszej szkoły - była bardzo wymagająca. Jak to ujął profesor: trzeba było być geniuszem matematycznym, że dostać ocenę dostateczną - mówi dyrektor Sporoń.

  We wtorek 7 czerwca prof. Miodek skończył 70 lat i ogłosił przejście na emeryturę. Z tej okazji, przygotowujemy dla niego niezwykły prezent, jednak potrzebujemy pomocy naszych czytelników. Dziennik Zachodni, Gazeta Wrocławska oraz Uniwersytet Wrocławski organizuje akcję "Kartka dla Profesora”. Prosimy wszystkich uczniów, studentów, znajomych Pana Profesora, lub po prostu osoby, które miały z nim kontakt, żeby przysyłali kartki pocztowe i mejle dla niego. Mogą to być ze wspomnieniami o nim, z życzenia dla niego, listy gratulacyjne, opowieści z anegdotami z jego życia, wykładów lub po prostu różnych sytuacji życiowych.

  A tych z pewnością jest sporo. Jedną z nich przytacza redaktor naczelny „Gazety Wrocławskiej”, były student Profesora Miodka Arkadiusz Franas. - Gdy na jednym z wykładów ktoś z sali zapytał: Panie Profesorze, a jak się mówi poprawnie: "Komputer” czy "kompiuter”? Profesor odpowiedział z kamienną twarzą: - A mówi się "dupa” czy "diupa”? I wszystko było jasne.

  Kartki i mejle dla Pana Profesora oraz anegdoty z jego wykładów prosimy przesyłać na adres tarnogórskiej redakcji Dziennika Zachodniego: ul. Piastowska 12/3, 42-600 Tarnowskie Góry, z dopiskiem "Jan Miodek”. Czekamy również na Państwa mejle na adres: t.klyta@dz.com.pl. W razie pytań można dzwonić pod nr. telefonu: 32-634-24-45.

  Planujemy wręczyć otrzymane od Państwa kartki dla profesora podczas uroczystości, która została zaplanowana na 24 czerwca.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prof.Miod

  mara ślonsko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to taki polsko - slonski smrod:)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gryfczok

  hydla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to 100 lot synek
  zdrowia ci zyczymy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał