Program Czyste Powietrze 2019: NOWY NABÓR WNIOSKÓW od 21.01!...

  Program Czyste Powietrze 2019: NOWY NABÓR WNIOSKÓW od 21.01! ZASADY Jak dostać pieniądze na termomodernizację i wymianę pieca w domach?

  TK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Program Czyste Powietrze 2019
  Program Czyste Powietrze: jakie są jego zasady? Jak składać wnioski o środki na termomodernizację czy wymianę pieca?
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Pixabay

  Wnioski w programie "Czyste powietrze" będą ponownie przyjmowane od poniedziałku 21 stycznia 2019 r. Przerwa w naborze spowodowana była aktualizacją programu priorytetowego Czyste Powietrze oraz dostosowaniu systemów informatycznych. Jakie są zasady programu "Czyste Powietrze"? Program w swoich założeniach ma być realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet to 63,3 mld złotych? Finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld złotych, a w formie pożyczek 39,7 mld złotych. Program Czyste Powietrze to możliwość skorzystania z dofinansowania na termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła. Kto może skorzystać z dodatkowych środków i na co dostać można pożyczkę? Wnioski przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska również drogą elektroniczną. Po przerwie nabór rusza z 21.01.2019. Sprawdź informacje dotyczące programu Czyste Powietrze.

  NOWE WNIOSKI w programie Czyste Powietrze przyjmowane od 21.01.2019


  Od 21 stycznia 2019 można ponownie składać wnioski w programie "Czyste Powietrze" - poinformował minister Henryk Kowalczyk oraz prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

  Przerwa w naborze wniosków spowodowana była:
  • aktualizacją programu priorytetowego "Czyste Powietrze",
  • dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie.


  Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna” – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

  W tej chwili trwają ostatnie testy informatyczne, tak, aby 21 stycznia zainteresowani mogli ponownie składać wnioski do programu.

  Program Czyste Powietrze. Wnioski były wstrzymane do połowy stycznia


  Jak informuje RMF FM wnioski w programie "Czyste Powietrze" nie są przyjmowane od początku 2019 roku. Powodem takiej sytuacji jest aktualizacja systemów informatycznych w związku z nową ulgą podatkową.

  Ponadto projekt rządowy może okazać się klapą z tego względu, iż Komisja Europejska zapowiedziała, że nie będzie finansować pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych. Nie wiadomo jednak jeszcze na razie w jaki sposób realnie przełoży się to na program "Czyste Powietrze".

  Zmienić również mają się zasady programu. Chodzi konkretnie o wysokość dofinansowania dla najlepiej zarabiających - informuje "Gazeta Wyborcza". Osoby, które zarabiają powyżej 1600 złotych miesięcznie, ale dochód rodziny nie przekracza 85 tys. rocznie, otrzymają 18 proc. dotacji. Natomiast ci, którzy zarabiają od 85 do 120 tys. dostaną jedynie 15 proc. dotacji.

  Pewne jest, że czeka nas nas aktualizacja programu Czyste Powietrze. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w tym materiale.

  Program Czyste Powietrze WNIOSKI + ZASADY


  Program Czyste Powietrze, który realizowany będzie w latach 2018-2029 to możliwość uzyskania środków finansowych na:
  • wymianę pieców
  • termomodernizację budynków


  Program Czyste Powietrze od 1 stycznia 2019


  Niestety w programie Czyste Powietrze zawarta jest pułapka - od dotacji, którą otrzymamy w tym roku trzeba będzie zapłacić podatek. Na szczęście ten problem zniknie od 1.1.2019.

  - Właśnie ze względu na to, że zwolnienie podatkowe dotacji wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku, rzeczywiście pośpiech w wypłacie w roku 2018 byłby wpuszczeniem w pułapkę beneficjentów, którzy rzeczywiście w roku 2018 ten podatek od dotacji zapłacili" - przekonuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

  Kowalczyk wyjaśnił, że od 1 stycznia 2019 roku dotacje uzyskane z programu "Czyste powietrze" nie będą zaliczane jako dochód stąd nie trzeba będzie płacić od nich podatku.

  Założeniem programu jest zwiększenie efektywności zarządzania energią. Ma sprzyjać:
  • zwiększeniu ilości oszczędności w gospodarstwach domowych
  • ochronie środowiska


  Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

  Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.

  Ile wynosi budżet programu Czyste Powietrze?


  Budżet programu Czyste Powietrze wynosi 103 mld złotych. Skorzystać można z niego w dwóch różnych formach:
  1. finansowanie w formie dotacji (budżet 63,3 mld złotych)
  2. finansowanie w formie pożyczek (budżet 39,7 mld złotych)


  Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wymiana pieców oraz termomodernizacja budynów dotyczyć będzie około 4 mln budynków.

  Informacje Ministerstwa Ochrony i Środowiska o programie Czyste Powietrze znajdziesz tutaj:

  Załączniki  Program Czyste Powietrze. Na co dofinansowanie?


  Dofinansowanie w programie Czyste Powietrze uzyskać można między innymi na:
  • wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup wraz z montażem nowych, spełniająych kryteria programu
  • wymianę okien i drzwi
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
  • docieplenie przegród budynku
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • instalację OZE, czyli odnawialnych źródeł energii


  Program Czyste Powietrze. Jaka wysokość i progi dotacji?


  Jaką wysokość dotacji zakłada program Czyste Powietrze? Do końca roku 2018 wysokość dofinansowania będzie się wahać między 30 a 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

  Sytuacja ma ulec zmianie od 1 stycznia 2019 - wówczas dofinansowanie wyniesie między 40 a 90%, natomiast 30% dotacja zmieni się w ulgę podatkową.

  Progi dotacji w programie Czyste Powietrze są uzależnione od dochodów uzyskiwanych miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie. Jak zatem wyglądają progi dotacji?

  Progi dotacji w programie Czyste Powietrze:
  • do 90% kosztów inwestycji - 600 zł/os. - pożyczka do 10% wartości dotacji
  • do 80% kosztów inwestycji - 601-800 zł/os. – pożyczka do 20% wartości;
  • do 70% kosztów inwestycji – 801- 1000 zł/os. – pożyczka do 30%
  • do 60% kosztów inwestycji – 1001 – 1200 zł/os. – pożyczka do 40%
  • do 50% kosztów inwestycji – 1201-1400 zł/os. – pożyczka do 50% wartości


  Program Czyste Powietrze. Wnioski i terminy


  Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze wystartował 19 września. Wnioski składać można przez 10 lat.

  Miło nam poinformować, że testy systemu informatycznego obsługującego Program Czyste Powietrze przebiegły pomyślnie. To dobry sygnał, że możemy rozpocząć nabór wniosków” – powiedział minister Kowalczyk.

  Nabór wniosków prowadzony jest przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Chcąc zatem zgłosić wniosek, musimy sprawdzić, pod który administracyjnie WFOŚiGW podlega zgłaszany budynek.

  Terminy składania i rozpatrywania wniosków oraz sposób ich wypełniania (elektronicznie lub papierowo), będą zamieszczone na stronach internetowych właściwych WFOŚiGW.

  Terminy
  • Realizacja programu: lata 2018-2029
  • Podpisywanie umów do: 31.12.2027 r.
  • Zakończenie wszystkich prac objętych umową do: 30.06.2029 r.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Oni walczą o czyste powietrze na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (58)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zmiana zasad dofinansowania

  Kazimierz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Moje zarobki przewyższają 1600,i mniejsza o to ile wynoszą,ale dopłata miała by ć 30%!Czyżby zmieniono zasady w trakcie trwania programu,przecież to wbrew wszelkim regułom !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ocieplenie klimatu

  jokis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Gdy sprawdzą się prognozy o ociepleniu, to nie trzeba będzie już grzać węglem, kupować zimowego ubrania itp. Czy to będzie dobre dla nas?
  http://alejak.pl/index.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedyną drogą jest odejście od węgla

  Realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  I zamknięcie kopalń.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zamknąć nie trzeba, wystarczy sprzedać lub oddać Niemcom a oni potrafią ze zwykłego węgla

  Rybka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zamknąć nie trzeba, wystarczy sprzedać lub oddać Niemcom a oni potrafią ze zwykłego węgla zrobić węgiel eko, jak miało być w KWK Brzeszcze, ale jak zwykle PiS przeszkodził...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Realista

  Erna z lampowni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ale Pis-iorom nic mądrego nt. zmian gospodarczych nie wpada

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  atoleitua230@gmail.com

  Ryan Jeremy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  cześć, moi ludzie, czy jesteście w kryzysie finansowym i potrzebujecie pożyczki, żeby zapłacić rachunki i założyć firmę? oto jest odpowiedź na twoje problemy finansowe, ponieważ dziś właśnie...rozwiń całość

  cześć, moi ludzie, czy jesteście w kryzysie finansowym i potrzebujecie pożyczki, żeby zapłacić rachunki i założyć firmę? oto jest odpowiedź na twoje problemy finansowe, ponieważ dziś właśnie otrzymałem pożyczkę w wysokości 58 000 euro od globalnej pożyczki tymczasowej od firmy i chcę skorzystać z tej okazji, aby powiedzieć ci wszystko, co globalne tymczasowe jest prawdziwe i zgodne z prawem, co kiedykolwiek cię poprosiło i w ciągu 3 godzin otrzymasz odpowiedzi na swój problem finansowy i zauważysz, że Globalne zastrzeżenie jest jedyną firmą, której możemy zaufać, a teraz jestem bardzo szczęśliwy, więc skontaktuj się z nimi dzisiaj w tym e-mailu, a następnie {globalprovissioncompany@gmail.com} to jedyna firma, która może ci pomóc w kryzysie kredytowym i dziś ja i moja rodzina jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ również spłaciłam swój dług bankowy, więc skontaktuję się z nimi dzisiaj i czekam na życzliwą odpowiedź dzisiajzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie!

  Zgłoś naruszenie treści

  Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie! Czy chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim radość z nadchodzących wakacji? Ukończ wszystkie marzenia, biorąc najlepszą pożyczkę. Sprawdź aktualne promocje...rozwiń całość

  Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie! Czy chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim radość z nadchodzących wakacji? Ukończ wszystkie marzenia, biorąc najlepszą pożyczkę. Sprawdź aktualne promocje pożyczek gotówkowych na Boże Narodzenie i Sylwestra 2018/2019 : pamelarosaflores11(A)gmai-comzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe dlaczego władza nie daje dotacji na docieplenie

  zmowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  zasobów mieszkaniowych, dzięki któremu zapotrzebowanie na opał (ciepło) spada o 70% + ?
  Czyżby znowu szemrane interesy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trza zwiększyć import amerykańskiego dobrego węgla

  wredna czy obłudna? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  i uniemożliwić opalanie mieszkań zasiarczonym gazem pochodzącym z Rosji Putina.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mama

  Mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czy jakiś numer żeby z kimś porozmawiać na ten temat dofinansowania


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mama

  termy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ojca Rydzyka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wrzuć w google hasło:

  papa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "dofinansowanie kościoła" . Pojawi ci się niejeden numer albo link.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Khg

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  A co z kamienicami tam już nie ma dofinansowania myślę że jak kogoś stać na dom powinno też na opał to nic nie są bo w kamienicach więcej ludzie palą w piecach.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Większość nowo wznoszonych prywatnych rezydencji jest ogrzewanych

  biedni ludzie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  kominkami opalanymi drewnem iglastym i tym co się nawinie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skąd takie informacje?

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A skąd masz takie informacje? Rozumiem, że potwierdzone? Pracuje od 16 e.ż. w wieku 30lat wybudowałam dom z piecem na ekogroszek. Nie pałac byle czym. Nie oceniają zatem swoją miarą

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pracujący na czarno dostaną kolejne dotacje

  Polak na czarno, jak w Afryce (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 10

  Najwięcej dostaną ci, którzy już teraz dostają najwięcej:
  - on pracuje na czarno,
  - ona wychowuje dzieci w domu,
  - mają 6 dzieci.
  Dochód na osobę: 0 zł, a w rzeczywistości (3000-5000 zł plus...rozwiń całość

  Najwięcej dostaną ci, którzy już teraz dostają najwięcej:
  - on pracuje na czarno,
  - ona wychowuje dzieci w domu,
  - mają 6 dzieci.
  Dochód na osobę: 0 zł, a w rzeczywistości (3000-5000 zł plus 3000 na dzieci), przy czym:
  - obiady dla dzieci za darmo w szkole,
  - ciuchy za darmo z MOPSu,
  - wyprawka za darmo z MOPSu,
  - jedzenie z MOPSu, Caritas, fundacji itd.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do pracujący na czarno

  SPRAWIEDLIWY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  zwolnij sie z pracy i zacznij korzystać z dobrodziejstw MOPS, a będziesz żył tak jak oni.POWODZENIA

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał