Zofia Mąkosa urodziła się w Kargowej (woj. lubuskie), a dzieciństwo spędziła w Chwalimiu – wsi, która jest miejscem akcji jej debiutanckiej powieści „Cierpkie grona" (2018). Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie.
Seria „Wendyjska winnica" składa się z trzech części: „Cierpkie grona", „Winne miasto" i „Dolina nadziei". Premiera „Doliny nadziei" była w czerwcu. To powieści historyczne z akcją osadzoną na Ziemi Lubuskiej, w których autorka odsłania mało znane karty historii pisząc m.in. o Wendach, czyli Serbołużyczanach, którzy przybyli do Chwalimia prawdopodobnie jeszcze przed zaborami, kiedy wieś była polska czy pokazując wojenną gehennę i powojenne dramaty z perspektywy różnych bohaterów, nie tylko Polaków, ale także Niemców.
Powieści Zofii Mąkosy wyróżniają się na polskim rynku stylem. Autorka pisze piękną polszczyzną i stosuje narrację w czasie teraźniejszym, choć cały czas narrator jest trzecioosobowy.
W Prologu rozmawiałyśmy m.in. o tym, jak to się stało, że główną bohaterką serii jest Matylda Neumann, a nie jest matka Marta Neumann i dlaczego autorka zdecydowała się zacząć pisać książki dopiero na emeryturze? Zapraszam do oglądania i komentowania.
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?