MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest Policji 2018. Strajk włoski i manifestacja. Policjanci: „Cierpliwość już się skończyła”

Redakcja
Policjanci domagają się m.in. podwyżek i zmian w systemie emerytalnym
Policjanci domagają się m.in. podwyżek i zmian w systemie emerytalnym arc
Będzie protest policji. Zarząd Główny NSZZ Policjantów zdecydował o rozpoczęciu akcji protestacyjnej, która ma potrwać do momentu podpisania porozumienia dotyczącego postulatów przedstawionych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mundurowi domagają się m.in. podwyżek i zmian w systemie emerytalnym.

Strajk włoski policji

Taka decyzja zapadła podczas posiedzenia Zarządu Głównego NSZZ Policjantów i jest to efekt braku porozumienia z MSWiA. - Cierpliwość już się skończyła - podkreślają mundurowi.

Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski powiedział „DZ”, że jeszcze dziś zostanie opublikowany specjalny komunikat w tej sprawie (AKTUALIZACJA: Czytamy w nim m.in, że decyzja o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej przyjęta została jednogłośnie. Za podjęciem akcji protestacyjnej opowiedzieli się przedstawiciele wszystkich zarządów wojewódzkich w kraju. Jednoznaczne były wyniki ankiety referendalnej - 99 proc. z ok. 30 tys. policjantów popierało protest).

Nieoficjalnie wiadomo, że związkowcy zwrócą się do Forum Związków Zawodowych o poparcie działań protestacyjnych. Wkrótce policyjne jednostki i oznakowane radiowozy mają zostać oflagowane.

ILE ZARABIAJĄ POLICJANCI? SPRAWDŹ TUTAJ

Jak będą protestować policjanci

W ramach protestu policji możliwe jest m.in. stosowanie przez policjantów pouczeń zamiast mandatów karnych, drobiazgowe wykonywanie czynności służbowych przez funkcjonariuszy drogówki czy też prewencji, a nawet ogólnokrajowa manifestacja.

O postulatach mundurowych pisaliśmy już w marcu tego roku. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentująca interesy policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Celno-Skarbowej poinformowała wówczas o problemach w poszczególnych formacjach i żądaniach, jakie przedstawiono 12 marca poszczególnym resortom. Zapowiadano, że jeśli ministrowie nie zrealizują tych postulatów, dojdzie do protestu.

Czytaj więcej:
Protest policjantów i innych służb mundurowych? W Warszawie odbyła się specjalna konferencja

Wiele wskazuje na to, że przedstawiciele pozostałych służb mundurowych zrzeszonych w FZZSM również podejmą niebawem decyzję o akcjach protestacyjnych.

Protest policjantów i innych służb mundurowych. Jakie są żądania?
1. Przyznanie dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w roku bieżącym, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza
2. Podjęcie prac legislacyjnych mających na celu przywrócenie systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 roku
3. Odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 966, 1948)
4. Wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych - nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy
5. Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po
6. 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (Dz. U. z 2016 r. poz. 708, 2270, z 2017 r. poz. 38, 715, 1321, 1386)
7. Przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.

Czytaj także:
Podwyżki w policji 2018? Policjanci żądają podwyżek, grożą głodówką i "strajkiem włoskim". Mogą przyłączyć się strażacy i Służba Więzienna

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/PatrykDrabek

**

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Mazda Mirai Motors Challange 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni