Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko CPK w Orzeszu. Mieszkańcy sprzeciwiają się planom budowy kolei. CPK odpowiada: my walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Protest przeciwko CPK w Orzeszu
Protest przeciwko CPK w Orzeszu BKK
Kilkudziesięciu mieszkańców wsi Palowice, Szczejkowice, Bełk (Czerwionka-Leszczyny) oraz Orzesza protestowało w piątkowe popołudnie przeciwko planom budowy linii kolejowej numer 170 z Katowic to Ostrawy. Linia kolejowa ta ma połączyć nasz region z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Przez godzinę mieszkańcy przechodzili przez przejście dla pieszych na popularnej Wiślance, czyli Drodze Krajowej numer 81 w rejonie Orzesza-Woszczyc.

W piątkowe popołudnie kilkadziesiąt osób protestowało na popularnej Wiślance. Blokowali ruch na drodze

Wychodząc na popularną trasę mieszkańcy podkreślali, jak bardzo są zdesperowani, by zablokować inwestycję, czyli budowę kolei dużych prędkości z Katowic do Ostrawy.
Każdy z protestujących opowiadał co dla niego i jego rodziny oznacza poprowadzenie nitki kolei dużych prędkości do CPK przez ich rodzinną wieś, czy miejscowość. Każda z tych historii to ludzki dramat.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Urszula Hajduk mieszka w Bełku. Od 60 lat jest właścicielką domu. Domu, który jeśli do realizacji wybrany zostanie żółty lub pomarańczowy wariant budowy torów, zniknie z powierzchni ziemi. W czasie demonstracji w rękach trzymała własnoręcznie zrobiony baner z napisem „Brońmy naszej małej ojczyzny”. - Nie potrafię sobie tego wyobrazić. Gdzie się na stare lata podziejemy? Na bloki pójdziemy? Od 28 grudnia ja w zasadzie mam wrażenie, że to co nas otacza, to jest jakiś horror – mówi kobieta. Dokładnie w takiej samej sytuacji jest jej siostra – Teresa Sładek. - Ja mieszkam w sąsiednich Palowicach, niedawno skończyliśmy remont starego domu. Gdyby człowiek wiedział, że trzeba będzie się wynosić, to nie ładowałabym w ten pieniędzy – mówi pani Teresa. - Początkowo myślałam: trudno, przeniosę się do siostry, ale gdzie… I jej i mój dom jest na trasie linii, do wyburzenia. Nawet jedna drugiej nie może poratować. Obie zostaniemy bez dachu nad głową – dodaje palowiczanka.

Nie przeocz

W tym samym czasie co protest w Orzeszu, taka sama demonstracja odbywała się w Mikołowie, w sołectwie Mokre. Protestujący pod okiem policji rotacyjnie blokowali przejście dla pieszych umieszczone na DK 81, okresowo uniemożliwiając przejazd pojazdom. Po ok. 3 minutach przepuszczano zgromadzone samochody, by umożliwić rozładowanie powstającego zatoru. Gdy tylko droga się rozluźniała, protestujący ponownie wchodzili na pasy.

Protestujący mieszkańcy Palowic nie wyobrażają sobie sytuacji, że kolei dużych prędkości przetnie ich wieś na pół. Drugi argument to kwestie przyrody – popularne wśród mieszkańców całego Śląska pojezierze palowickie też po przeprowadzeniu torów ucierpi. A to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców regionu. - To nasze zielone płuca. Oaza spokoju, zieleni, dzięki której zimą jesteśmy w stanie oddychać, a nie dusimy się od smogu – podkreślają mieszkańcy. - Dla nas budowa linii kolejowej do CPK oznacza, że nasza wieś przestanie istnieć - mówią.

Inwestor, czyli zarząd CPK, o protestach w całej Polsce, wie. Ale podkreśla: my walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. - Zadajmy sobie pytanie, czy protestujący występują w imieniu wszystkich mieszkańców. Czy reprezentują ludzi także z tych licznych, często całkiem miast, które dziś są pozbawione transportu kolejowego, a dzięki CPK wyjdą ze strefy wykluczenia transportowego, jak np. Jastrzębie-Zdrój, Łomża czy Kutno? - mówi w rozmowie z nami Konrad Majszyk, rzecznik prasowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Czy działają także w imieniu większości pasażerów z tych miast, którym inwestycje CPK dadzą dwukrotne skrócenie czasów przejazdu, np. Wrocławia, Rzeszowa, Zamościa, Giżycka, czy Kielc? Jestem pewny, że nie i że nasze inwestycje są potrzebne.

Przedstawiciele CPK podkreślają, że w ostatnich 12 miesiącach w całej Polsce odbyło się ponad 240  spotkań z mieszkańcami, zarejestrowano też ponad 60 tysięcy uwag od społeczności lokalnych. Będą one analizowane w trakcie prac nad projektem.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera