Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa DK 91 w Częstochowie. Fragment prowadzący do Galerii Jurajskiej przejezdny [ZDJĘCIA]

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Maleńki, mikołajkowy upominek dla kierowców? Od środy, 6 grudnia, można już jeździć niewielkim fragmentem dawnej "gierkówki" w Częstochowie. Udostępniony został jeden pas prowadzący od alei Jana Pawła II do Galerii Jurajskiej.

Niewielki fragment dawnej "gierkówki" przejezdny

W środę, 6 grudnia, na przebudowywanej DK 91 w Częstochowie została wprowadzona nowa, tymczasowa organizacja ruchu. Udostępniony został bowiem niewielki fragment dawnej "gierkówki" - jeden pas prowadzący od alei Jana Pawła II do Galerii Jurajskiej.

Ruch prowadzony jest jednym pasem. Pozostałe są jeszcze nieczynne, podobnie zresztą jak cały dalszy odcinek drogi, czy jezdnia północna na wspomnianym fragmencie.

Co istotne jednak, jadąc trasą od strony dzielnicy Północ nie przejedziemy pod "węzłem Kobra". Musimy zjechać z trasy, i zawrócić na alei Jana Pawła II by ponownie znaleźć się na przebudowywanej DK 91 w Częstochowie.

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie twierdzi, że zdecydował się na takie rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa. I dlatego też dla jadących z północy al. Wojska Polskiego dojazd do udrożnionego odcinka możliwy jest tylko poprzez nawrotkę w al. Jana Pawła II przed Rondem Trzech Krzyży.

Drogowcy liczą, że oddanie do użytku niewielkiego fragmentu DK 91 odciąży wiecznie zakorkowaną ulicę Warszawską, usprawni obsługę terenów handlowych i poprawi ruch w centrum miasta.

na to, że w ten sposób być może uda się nieco rozładować korki na ulicy Warszawskiej - a te w okresie przedświątecznym przybierają przecież na sile. Efektem tego rozwiązania powinno być też łatwiejsze niż dotąd poruszanie się ul. Wilsona.

Kiedy finał prac związanych z przebudową DK 91 w Częstochowie?

Finał prac związanych z przebudową DK91 zaplanowano na koniec listopada 2023 roku. Jednak termin ten przesunie się na pewno o kilka tygodni.

- Wykonawca doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że są zapisy w umowach, które wskazują, że przekroczenie tych terminów wiąże się z określonymi obciążeniami, które ponoszą za każdy dzień zwłoki. To zaawansowanie jednak jest na tyle duże, że nie ma groźby przerwania prac. Wykonawcy pracują w pocie czoła i koniec roku to jest ten czas, kiedy inwestycja zostanie oddana do użytku mieszkańcom - twierdzi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Inwestycja związana z dawną DK 1 (obecnie DK 91) ma m.in. poprawić płynność transportową północ-południe w zakresie tranzytu, ruchu lokalnego, dostępności terenów inwestycyjnych i dostępności regionalnej, poprzez likwidację wąskich gardeł drogowych. Przypomnijmy, że Droga Krajowa nr 91 (w tym aleja Wojska Polskiego w Częstochowie), znajduje się w Korytarzu Sieci Podstawowej Bałtyk-Adriatyk.

Z szacunków wynika, że przebudowa pochłonie 359 mln zł. Inwestycja realizowana jest z dofinansowaniem ze środków UE. Dotychczasowe dofinansowanie unijne, zdobyte w okresie programowania 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i działania „Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących w sieci drogowej TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu” wynosiło 160,1 mln zł.

Później środki z konkursu zorganizowanego przez Komisję Europejską wraz z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska na projekty z sektora transportu w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 zwiększyły udział środków Unii Europejskiej w tej częstochowskiej inwestycji do blisko 194 mln zł.

Niedawno - wraz z dofinansowaniem pierwotnym - kwota zewnętrznego wsparcia finansowego przy budowie nowej alei Wojska Polskiego w Częstochowie przekroczyła 200 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera