Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przecieki w Muzeum Śląskim w Katowicach. Czy zbiorom muzeum grozi zalanie?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach Arc
Muzeum Śląskie w lipcu 2017 roku wystosowało pozew przeciwko konsorcjum BUDIMEX – FERROVIAL AGROMAN, które odpowiadało za wykonanie nowej siedziby muzeum. Okazało się, że budynek zawiera wady, które powodują, że do wnętrza siedziby przecieka woda. Śląska Partia Regionalna wydała w tej sprawie oświadczenie, które ma skłonić do podjęcia działań w ochronie muzealiów.

W swoim oświadczeniu Śląska Partia Regionalna pisze o niepewnej przyszłości Muzeum Śląskiego, powołując się na art. 5 ust. 4 Ustawy o muzeach.

PISALIŚMY:
Muzeum Śląskie przecieka. Zdaniem marszałka Sekuły winny Jodliński
Muzeum Śląskie trzeba odkopać! Fundamenty przeciekają. Czyja wina?

Sprawa ta związana jest z pozwem, który Muzeum skierowało w lipcu ubiegłego roku przeciw wykonawcy robót: konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrioval Agroman S.A. Chodziło o liczne wady, a w tym brak szczelności budynku.

Nowe Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie trzeba odkopać! Fundamenty przeciekają. Czyja...

"W tej sytuacji konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań w celu zabezpieczenia muzealiów. Potencjalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w celu ich zmagazynowania powierzchni w naziemnej części kompleksu Muzeum Śląskiego" - pisze w oświadczeniu Ilona Kanclerz ze Śląskiej Partii Regionalnej.

CZYTAJ TEŻ:
Muzeum Śląskie wydało oficjalne oświadczenie ws. budowy osiedla wieżowców w Strefie Kultury
Alicja Knast: Jestem przeciwna temu, że budujemy bez planu zagospodarowania przestrzennego w Strefie Kultury - Gość Dnia DZ i Radia Piekary

Muzeum Śląskie wystosowało oficjalny komunikat prasowy dotyczący pozwu złożonego przez Muzeum Śląskie przeciwko generalnemu wykonawcy nowej siedziby Muzeum.

Czytamy w nim:

"Pragniemy zdementować informacje o stanie siedziby Muzeum, której jakoby, zgodnie z przytaczanymi wypowiedziami, grożą zalania i zawalenia. Na etapie odbioru budynku w 2013 roku stwierdzono przecieki wody do wnętrza, na skutek których został wdrożony program naprawczy, prowadzony pod nadzorem inżyniera kontraktu do września 2015 roku. Wobec oświadczenia wykonawcy o usunięciu wszystkich stwierdzonych dotychczas wad i stanowczego potwierdzenia tego przez inżyniera kontraktu, w dniu 29 września 2015 roku zostało wydane świadectwo wykonania, co – zgodnie z regułami FIDIC – zakończyło proces budowlany. W okresie po 29 września 2015 roku pojawiły się nowe przecieki wody do budynku, w tym w miejscach już naprawianych. Wykonawca w dalszym ciągu dokonywał napraw, ale nie zdołał zapewnić trwałej szczelności budynku. Wyrażał przy tym pogląd, że przecieki nie stanowią skutku wad wykonawczych, a są wynikiem wad projektu. Projektant stanowczo ten zarzut odrzucił.
W związku z upływającym w dniu 2 sierpnia 2017 roku terminem końcowym odpowiedzialności z tytułu rękojmi i gwarancji oraz wobec stanowiska wykonawcy, który odmówił przyjęcia na siebie odpowiedzialności za zaistniałą sytuację, Muzeum Śląskie było zmuszone do wystąpienia na drogę sądową i złożenia w dniu 24.07.2017 pozwu. Pozwanymi w sprawie są członkowie Konsorcjum BUDIMEX – FERROVIAL AGROMAN. Jednocześnie uruchomiono liczne działania i procedury mające na celu zabezpieczenie budynku, a tym samym kolekcji i pozostałego mienia niezależnie od toczącego się sporu.
Ponadto w budynku nie występują „poważne wady konstrukcyjne”, ale zdaniem Muzeum Śląskiego wady wykonawcze, które zostawiamy do oceny przez biegłych powołanych przez Sąd Rejonowy w Katowicach. Muzeum Śląskie w pozwie wniosło o zasądzenie kwoty 122.758.015,12 zł. (sto dwadzieścia dwa miliony siedemset pięćdziesiąt osiem tysięcy piętnaście 12/100 złotych) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania wynikającego w Umowy z 7.06.2011 r. dotyczącej budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Kwota jest związana ze oszacowanymi stratami Muzeum podczas zamknięcia budynku dla zwiedzających w trakcie przeprowadzanych prac oraz kosztów operacyjnych.
Przypomnijmy, że nowy budynek Muzeum Śląskiego w Katowicach został wzniesiony przez Konsorcjum BUDIMEX S.A. z siedzibą w Warszawie i FERROVIAL AGROMAN S.A. z siedzibą w Madrycie. Projektantem budynku była firma architektoniczna Riegler Riewe Architekten ZT Ges.m.b.H z siedzibą w Grazu. Funkcję inżyniera kontraktu zlecono ECM Group Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Do wyboru projektu doszło w 2007 roku w wyniku międzynarodowego konkursu. Budynek Muzeum Śląskiego stanowi oryginalną konstrukcję architektoniczną, niemal w całości wzniesioną pod ziemią na terenie dawnej KWK Katowice. Z tego powodu teren budowy wymagał intensywnej rekultywacji, a także prac znacznie wybiegających poza standardowe działania inwestycyjne, gdyż większość ścian i stropów znajduje się poniżej poziomu gruntu. W związku z pojawiającymi się przeciekami do wnętrza i wyczerpaniem możliwości egzekucji naprawy usterek i wad w trybie przewidzianym zapisami wiążącej umowy, Muzeum Śląskie w Katowicach złożyło w dniu 24 lipca 2017 roku w Sądzie Rejonowym w Katowicach pozew przeciwko generalnemu wykonawcy nowej siedziby Muzeum."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera