Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przed II turą Zasada ogląda Wiadomości TVP. Żebyście Państwo nie musieli. Dziś: Duda prezydentem wszystkich, a Trzaskowski człowiek-awaria

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Przed drugą turą wyborów prezydenckich warto zrobić różne rzeczy. Ja w celach rozrywkowo-badawczych i pod wpływem postanowiłem oglądać Wiadomości TVP. Liczę na dosadne paski, na orkę Trzaskowskiego i słynnych amerykańskich projektantów, którzy chwalą modowe stylizacje przedstawicieli władzy.

Tak, Fakty TVN może też obejrzę. Może nawet jutro. Ale dziś Wiadomości, cadillac serwisów informacyjnych. Zaprasza Danuta Holecka i ja. Po kolei.

Materiał 1: Hołownia nie lubi Trzaskowskiego

Trochę mnie uśpił ten początek. Są wyniki. Dominujące zwycięstwo Andrzeja Dudy pokazane na mapach. Wygrywa w 13 województwach i „dominująco wygrywa” w powiatach. „Teraz trwa próba przyciągania wyborców” - informuje reporter.

Wchodzi Szymon Hołownia z internetowego nagrania. „Proszę zwolenników Trzaskowskiego, by odpuścili sobie naciskanie!”. Potem Paweł Kukiz krytycznie pod adresem PSL. Dr Sergiusz Trzeciak: „Kukiz dystansuje się”.

Puenta: „Nasuwa się pytanie, jakie wnioski z tej historii wyciągną pozostali kandydaci?”

Materiał 2: Prezydent Duda wśród rolników. Rolnicy kochają prezydenta

Generalnie, tu jest Polska. 70 procent rolników głosowało na Andrzeja Dudę. Reporter: „Polska wieś demonstruje przywiązanie do ojczyzny. Prezydent Duda cieszy się szczególnym poparciem wśród rolników”. Prezydent odwzajemnia się tym samym: przed I turą podpisał umowę z Krajową Radą Izb Rolniczych.

Rolnik Ireneusz Kossakowski: „Dziś jesteśmy wysłuchiwani. Gdy rządziła PO i PSL, nikt nie chciał z nami rozmawiać”. No właśnie. Będą dodatkowe miliardy dla polskich rolników. Mówi prezydent Duda, po raz trzeci w tym materiale: „Polskie rolnictwo stanowi o bezpieczeństwie żywnościowym Polski”. Kolejny rolnik, Szymon Żochowski: „W końcu ktoś docenia naszą pracę”. W tle plony, żywiec i złociste pasze.

Polskim rolnikom udało się załatwić 3 mld euro więcej z Unii. To efekt zabiegów komisarza Janusza Wojciechowskiego i prezydenta Dudy. „Wsparcie i nowe możliwości dostały też koła gospodyń wiejskich i OSP” - mówi reporter. Rolnik Zbigniew Bagiński: „To jest renesans polskiej wsi”. Następnie prezes Krajowej Rady Izba Rolniczych życzy Dudzie zwycięstwa w wyborach.

Puentuje premier Mateusz Morawiecki: „Zapytajcie też przedsiębiorców, ilu dostało wsparcie państwa”.

Materiał 3: Powódź na Podkarpaciu. Rząd pomaga. Bieńkowska nie chciała pomóc

Powódź na Podkarpaciu. Ludzie płaczą, stracili dobytek. Reporter informuje o 5 mln zł pomocy dla 1200 rodzin, o działaniach przeciwpowodziowych, w których wziął udział tysiąc strażaków, 10 tys. ochotników i tysiąc terytorialsów. Czegoś brakuje? Momencik. Dziś z powodzianami spotkał się prezydent Duda. Strażakom-ochotnikom „obiecał promesę na zakup nowego wozu gaśniczego”.

Z Podkarpacia skok w nadprzestrzeń i jesteśmy na Śląsku. Tu otwarcie zbiornika Racibórz Dolny, który uchroni przed powodzią miliony ludzi. Szczęśliwy minister Marek Gróbarczyk. I flashback: Elżbieta Bieńkowska. Abozapeo! Archiwalna wypowiedź byłej minister rozwoju regionalnego, która mówi o opóźnieniach w budowie zbiornika i że „powodzi w tym roku nie będzie”. Platforma Obywatelska winna partactwa w prowadzeniu tej inwestycji, którą cudem udało się dokończyć.

Na koniec zadowolony minister Michał Woś.

Materiał 4: Trzaskowski nie dba o Warszawę, powódź i niemiecka spółka

Kilkadziesiąt minut deszczu i jest paraliż. Warszawiacy nie wiedzieli, jak uciec przed powodzią, jak wrócić do domu, miasto zablokowane, apokalipsa. „Nie wiem, co się tu dzieje” - mówi kobieta. Obrazki jak z filmu katastroficznego. Głosy z offu: „To nam Trzaskowski zafundował!”, „To jest Warszawa Trzaskowskiego 2020!”.

Mieszkańcy zdani tylko na siebie. Szambo wybija, a kanalizacją w Warszawie zarządza niemiecka spółka z Hanoweru. Prezydenta Trzaskowskiego nie było w mieście w czasie opadów. Miał wrócić, ale nie wrócił. Znowu sonda wśród mieszkańców: „Tak Trzaskowski dba o Warszawę”. „Nie wczuwa się w Warszawę, w ogóle”.

Puenta: Warszawa po raz kolejny w tym miesiącu wody burzowe i ścieki wylała do Wisły.

Materiał 5: Trzaskowski to człowiek-awaria. Nie trza nam prezydenta, który ma pecha

„Warszawiacy są wściekli na swojego gospodarza. Ta zdalna kontrola z kampanii nie zdaje rezultatu” - donosi reporter. Mówi mieszkaniec stolicy: „Rafał Trzaskowski daje wspaniałe atrakcje turystyczne: Wenecję północy”. Reporter: „Władze stolicy z awariami sobie nie radzą”. Bo miliony litrów ścieków leją się do Wisły. I są obrazki: ryby pływają w wodzie do góry brzuchami, jakieś kalosze czy inne śmieci.

Są ludzie: „Chamstwo, szkoda słów”. Pani, nieco jakby mniej zdecydowana: „No, wszyscy powinni dbać o środowisko”. Przypomnienie awarii Czajki. Szokujące fakty i komentarze: Warszawa wywozi nieczystości w Polskę. Trzaskowski mówi, że nie ma znaczenia, czy zarządza z pokoju, czy z samochodu. Co innego twierdzi Jakub Maciejewski z tygodnika „Sieci”: „Trzaskowski znany jest z tego, że się nie przepracowuje. I to wybija jak ścieki w Warszawie”.

Trzaskowski to człowiek-awaria. Atak zimy na Lubelszczyźnie za czasów Tuska. Ludzie mówią, że brakuje żywności. Trzaskowski był wtedy ministrem administracji. Został wysłany na wschód, by przypilnował sprawy. „Wyzwanie przerosło Trzaskowskiego” - mówi reporter. Trzaskowski, wypowiedź archiwalna: „Trzeba wirówek, które wypluwają śnieg”. Wirówki się popsuły, tak samo jak rurociąg w Warszawie. Pani z Lubelszczyzny: „Oni se balują, a my ponosimy konferencje” (miało być „konsekwencje”, chyba)

Na koniec komentuje autor materiału: „Szczęściu trzeba pomagać, a nie igrać z losem". Karol Gac z "Do Rzeczy" dodaje: "Bóg jeden wie, co się może wydarzyć przy takim pechu. Czego Trzaskowski się nie dotknie, to się rozpada”.

Materiał 6: Prezydent Duda ze zwykłymi ludźmi, Trzaskowski z celebrytami

Danuta Holecka zaczyna z wysokiego „C”: Andrzej Duda był na wieczorze wyborczym ze zwykłymi ludźmi w Łowiczu, a Trzaskowski z celebrytami w drogim centrum handlowym. Reporter: „Ta różnica pokazuje priorytety”. Trzaskowski po wieczorze wyborczym miał być w Bodzanowie. Nie dojechał. Dlaczego zlekceważył wyborców? Pan z Bodzanowa: „Powinien nas poinformować. Dla mnie to nie jest kandydat na prezydenta”.

Wieczór wyborczy Trzaskowskiego. „Za nim partyjne twarze, wierchuszka PO, a do tego celebryci, a wszystko w luksusowym centrum handlowym w Warszawie” - wylicza reporter TVP. Komentuje Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej”: „Za PO był przemysł pogardy, podział na lepszych i gorszych. Trzaskowski to kontynuuje”. Natomiast Andrzej Duda…

Andrzej Duda spotkał się ze zwykłymi Polakami. W Łowiczu. Reporter dodaje, że Duda jest prezydentem wszystkich Polaków, niezależnie od statusu i wykształcenia. Duda: „Niech żyje Polska! Pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla każdego”. Ekspert TVP, Miłosz Manasterski: „Andrzej Duda starał się być prezydentem wszystkich. Wyciągał rękę do tych, którzy zostali zepchnięci na margines”.

A Trzaskowski? Nie odpowiada dziennikarzom TVP. Zlekceważył pytanie o „janosikowe”. Dlaczego? Reporter: „W ten sposób bogate samorządy płacą na biedne w ramach wyrównywania szans. Trzaskowski chciałby, żeby więcej pieniędzy zostało w bogatej Warszawie”. Teraz uwaga! Reporter przypomina, że Trzaskowski dał kiedyś 20 groszy biednej kobiecie. „To charakterystyczne dla opozycji”. Następnie lądujemy w Tczewie. „Żywe słowa posła Neumanna z PO o Tczewie”. Neumann z jakiegoś nagrania: „Rzygam tym Tczewem, słowo daję”.

„Wybór Trzaskowskiego będzie paraliżem państwa” - informuje reporter. Mówi Adam Bielan z PiS: „Ciągła wojna o wszystko, to proponuje Trzaskowski. Będzie to fatalne dla szans młodych ludzi, którzy w Polsce widzą swoją przyszłość”.

Puenta: wiele było afer rządu PO-PSL. W prokuraturze jest sprawa, że biznesmen zeznał, że jego interesy zabezpieczali politycy PO. Za 600 tys. euro.

Materiał 7: Trzaskowski, nie zbliżaj się do Bosaka

Trzaskowski kusi wyborców Konfederacji, a przecież PO krytykowała Bosaka. Reporter: „Trzaskowski popierał zdelegalizowanie Marszu Niepodległości i obrażał środowisko narodowe. Tak wypaczono w Europie obraz polskich patriotów”. Narodowiec Marian Kowalski: „Uczestnicy Marszu byli bez powodu bici przez funkcjonariuszy”. Przypomnienie nagrania o „budce pod ambasadą”, wypowiedź Pawła Wojtunika a propos, przy akompaniamencie „Ale jaja, ale jaja” minister Bieńkowskiej. Kowalski: „Trzaskowski jest politykiem pozbawionym skrupułów”.

Różnic między wartościami Trzaskowskiego i Bosaka jest więcej. Trzaskowski podpisał kartę LGBT, patronował paradzie gejów i lesbijek, chce radykalnej lewicowej rewolucji. A dla porównania… „Dla porównania Andrzej Duda podpisał kartę rodziny, chroniącą związek kobiety i mężczyzny” - przypomina reporter.

Co dalej? Politycy PO z honorami chowali Wojciecha Jaruzelskiego. Trzaskowski przywrócił aleję komunistycznej Armii Ludowej. „Skąd ta zmiana?” - pyta reporter. Jakiś wpis z internetu dowodzący, że sympatyk PO uważa Konfederację za „faszystowskie gówno”.

Materiał 8: Andrzej Duda chce debaty ze zwykłymi ludźmi, a Trzaskowski nie

Będzie kolejna niezwykła debata TVP, tym razem w miejscowości Końskie w woj. świętokrzyskim. Duda potwierdził, Trzaskowski – nie wiadomo. Debata będzie w formacie znanym z USA, gdzie starcie Clinton-Trump oglądało 60 mln widzów. I przede wszystkim: pytania będą zadawać nie dziennikarze, a zwykli obywatele, mieszkańcy powiatu koneckiego oraz widzowie TVP.

Bielan: „Sztabowcy Trzaskowskiego utyskiwali, że nie podobały im się pytania, będą mogli odpowiadać na pytania ludzi”. Reporter: „Trzaskowski daje do zrozumienia, że woli występować w TVN, gdy pytania zadają dziennikarze, a nie zwykli ludzie”. Duda: „Lepiej jedna debata zamiast kilku, spokojnie, razem”.

TVP udostępni innym stacjom sygnał nieodpłatnie.

Potem jeszcze charytatywna akcja z pompkami na czas i… Adam Bielan, gość Wiadomości. Pyta redaktor Holecka: „Zaczęła się kampania już zaraz po wyborach. Czy tak planujecie kolejnych 11 dni?”. Bielan: „Tak, będziemy tak pracować”.

Kurtyna. Napisy końcowe.

Zobacz koniecznie

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera