Przed II turą Zasada ogląda Wiadomości TVP. Żebyście Państwo nie musieli. Dziś: Duda prezydentem wszystkich, a Trzaskowski człowiek-awaria

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Udostępnij:
Przed drugą turą wyborów prezydenckich warto zrobić różne rzeczy. Ja w celach rozrywkowo-badawczych i pod wpływem postanowiłem oglądać Wiadomości TVP. Liczę na dosadne paski, na orkę Trzaskowskiego i słynnych amerykańskich projektantów, którzy chwalą modowe stylizacje przedstawicieli władzy.

Tak, Fakty TVN może też obejrzę. Może nawet jutro. Ale dziś Wiadomości, cadillac serwisów informacyjnych. Zaprasza Danuta Holecka i ja. Po kolei.

Materiał 1: Hołownia nie lubi Trzaskowskiego

Trochę mnie uśpił ten początek. Są wyniki. Dominujące zwycięstwo Andrzeja Dudy pokazane na mapach. Wygrywa w 13 województwach i „dominująco wygrywa” w powiatach. „Teraz trwa próba przyciągania wyborców” - informuje reporter.

Wchodzi Szymon Hołownia z internetowego nagrania. „Proszę zwolenników Trzaskowskiego, by odpuścili sobie naciskanie!”. Potem Paweł Kukiz krytycznie pod adresem PSL. Dr Sergiusz Trzeciak: „Kukiz dystansuje się”.

Puenta: „Nasuwa się pytanie, jakie wnioski z tej historii wyciągną pozostali kandydaci?”

Materiał 2: Prezydent Duda wśród rolników. Rolnicy kochają prezydenta

Generalnie, tu jest Polska. 70 procent rolników głosowało na Andrzeja Dudę. Reporter: „Polska wieś demonstruje przywiązanie do ojczyzny. Prezydent Duda cieszy się szczególnym poparciem wśród rolników”. Prezydent odwzajemnia się tym samym: przed I turą podpisał umowę z Krajową Radą Izb Rolniczych.

Rolnik Ireneusz Kossakowski: „Dziś jesteśmy wysłuchiwani. Gdy rządziła PO i PSL, nikt nie chciał z nami rozmawiać”. No właśnie. Będą dodatkowe miliardy dla polskich rolników. Mówi prezydent Duda, po raz trzeci w tym materiale: „Polskie rolnictwo stanowi o bezpieczeństwie żywnościowym Polski”. Kolejny rolnik, Szymon Żochowski: „W końcu ktoś docenia naszą pracę”. W tle plony, żywiec i złociste pasze.

Polskim rolnikom udało się załatwić 3 mld euro więcej z Unii. To efekt zabiegów komisarza Janusza Wojciechowskiego i prezydenta Dudy. „Wsparcie i nowe możliwości dostały też koła gospodyń wiejskich i OSP” - mówi reporter. Rolnik Zbigniew Bagiński: „To jest renesans polskiej wsi”. Następnie prezes Krajowej Rady Izba Rolniczych życzy Dudzie zwycięstwa w wyborach.

Puentuje premier Mateusz Morawiecki: „Zapytajcie też przedsiębiorców, ilu dostało wsparcie państwa”.

Materiał 3: Powódź na Podkarpaciu. Rząd pomaga. Bieńkowska nie chciała pomóc

Powódź na Podkarpaciu. Ludzie płaczą, stracili dobytek. Reporter informuje o 5 mln zł pomocy dla 1200 rodzin, o działaniach przeciwpowodziowych, w których wziął udział tysiąc strażaków, 10 tys. ochotników i tysiąc terytorialsów. Czegoś brakuje? Momencik. Dziś z powodzianami spotkał się prezydent Duda. Strażakom-ochotnikom „obiecał promesę na zakup nowego wozu gaśniczego”.

Z Podkarpacia skok w nadprzestrzeń i jesteśmy na Śląsku. Tu otwarcie zbiornika Racibórz Dolny, który uchroni przed powodzią miliony ludzi. Szczęśliwy minister Marek Gróbarczyk. I flashback: Elżbieta Bieńkowska. Abozapeo! Archiwalna wypowiedź byłej minister rozwoju regionalnego, która mówi o opóźnieniach w budowie zbiornika i że „powodzi w tym roku nie będzie”. Platforma Obywatelska winna partactwa w prowadzeniu tej inwestycji, którą cudem udało się dokończyć.

Na koniec zadowolony minister Michał Woś.

Materiał 4: Trzaskowski nie dba o Warszawę, powódź i niemiecka spółka

Kilkadziesiąt minut deszczu i jest paraliż. Warszawiacy nie wiedzieli, jak uciec przed powodzią, jak wrócić do domu, miasto zablokowane, apokalipsa. „Nie wiem, co się tu dzieje” - mówi kobieta. Obrazki jak z filmu katastroficznego. Głosy z offu: „To nam Trzaskowski zafundował!”, „To jest Warszawa Trzaskowskiego 2020!”.

Mieszkańcy zdani tylko na siebie. Szambo wybija, a kanalizacją w Warszawie zarządza niemiecka spółka z Hanoweru. Prezydenta Trzaskowskiego nie było w mieście w czasie opadów. Miał wrócić, ale nie wrócił. Znowu sonda wśród mieszkańców: „Tak Trzaskowski dba o Warszawę”. „Nie wczuwa się w Warszawę, w ogóle”.

Puenta: Warszawa po raz kolejny w tym miesiącu wody burzowe i ścieki wylała do Wisły.

Materiał 5: Trzaskowski to człowiek-awaria. Nie trza nam prezydenta, który ma pecha

„Warszawiacy są wściekli na swojego gospodarza. Ta zdalna kontrola z kampanii nie zdaje rezultatu” - donosi reporter. Mówi mieszkaniec stolicy: „Rafał Trzaskowski daje wspaniałe atrakcje turystyczne: Wenecję północy”. Reporter: „Władze stolicy z awariami sobie nie radzą”. Bo miliony litrów ścieków leją się do Wisły. I są obrazki: ryby pływają w wodzie do góry brzuchami, jakieś kalosze czy inne śmieci.

Są ludzie: „Chamstwo, szkoda słów”. Pani, nieco jakby mniej zdecydowana: „No, wszyscy powinni dbać o środowisko”. Przypomnienie awarii Czajki. Szokujące fakty i komentarze: Warszawa wywozi nieczystości w Polskę. Trzaskowski mówi, że nie ma znaczenia, czy zarządza z pokoju, czy z samochodu. Co innego twierdzi Jakub Maciejewski z tygodnika „Sieci”: „Trzaskowski znany jest z tego, że się nie przepracowuje. I to wybija jak ścieki w Warszawie”.

Trzaskowski to człowiek-awaria. Atak zimy na Lubelszczyźnie za czasów Tuska. Ludzie mówią, że brakuje żywności. Trzaskowski był wtedy ministrem administracji. Został wysłany na wschód, by przypilnował sprawy. „Wyzwanie przerosło Trzaskowskiego” - mówi reporter. Trzaskowski, wypowiedź archiwalna: „Trzeba wirówek, które wypluwają śnieg”. Wirówki się popsuły, tak samo jak rurociąg w Warszawie. Pani z Lubelszczyzny: „Oni se balują, a my ponosimy konferencje” (miało być „konsekwencje”, chyba)

Na koniec komentuje autor materiału: „Szczęściu trzeba pomagać, a nie igrać z losem". Karol Gac z "Do Rzeczy" dodaje: "Bóg jeden wie, co się może wydarzyć przy takim pechu. Czego Trzaskowski się nie dotknie, to się rozpada”.

Materiał 6: Prezydent Duda ze zwykłymi ludźmi, Trzaskowski z celebrytami

Danuta Holecka zaczyna z wysokiego „C”: Andrzej Duda był na wieczorze wyborczym ze zwykłymi ludźmi w Łowiczu, a Trzaskowski z celebrytami w drogim centrum handlowym. Reporter: „Ta różnica pokazuje priorytety”. Trzaskowski po wieczorze wyborczym miał być w Bodzanowie. Nie dojechał. Dlaczego zlekceważył wyborców? Pan z Bodzanowa: „Powinien nas poinformować. Dla mnie to nie jest kandydat na prezydenta”.

Wieczór wyborczy Trzaskowskiego. „Za nim partyjne twarze, wierchuszka PO, a do tego celebryci, a wszystko w luksusowym centrum handlowym w Warszawie” - wylicza reporter TVP. Komentuje Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej”: „Za PO był przemysł pogardy, podział na lepszych i gorszych. Trzaskowski to kontynuuje”. Natomiast Andrzej Duda…

Andrzej Duda spotkał się ze zwykłymi Polakami. W Łowiczu. Reporter dodaje, że Duda jest prezydentem wszystkich Polaków, niezależnie od statusu i wykształcenia. Duda: „Niech żyje Polska! Pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla każdego”. Ekspert TVP, Miłosz Manasterski: „Andrzej Duda starał się być prezydentem wszystkich. Wyciągał rękę do tych, którzy zostali zepchnięci na margines”.

A Trzaskowski? Nie odpowiada dziennikarzom TVP. Zlekceważył pytanie o „janosikowe”. Dlaczego? Reporter: „W ten sposób bogate samorządy płacą na biedne w ramach wyrównywania szans. Trzaskowski chciałby, żeby więcej pieniędzy zostało w bogatej Warszawie”. Teraz uwaga! Reporter przypomina, że Trzaskowski dał kiedyś 20 groszy biednej kobiecie. „To charakterystyczne dla opozycji”. Następnie lądujemy w Tczewie. „Żywe słowa posła Neumanna z PO o Tczewie”. Neumann z jakiegoś nagrania: „Rzygam tym Tczewem, słowo daję”.

„Wybór Trzaskowskiego będzie paraliżem państwa” - informuje reporter. Mówi Adam Bielan z PiS: „Ciągła wojna o wszystko, to proponuje Trzaskowski. Będzie to fatalne dla szans młodych ludzi, którzy w Polsce widzą swoją przyszłość”.

Puenta: wiele było afer rządu PO-PSL. W prokuraturze jest sprawa, że biznesmen zeznał, że jego interesy zabezpieczali politycy PO. Za 600 tys. euro.

Materiał 7: Trzaskowski, nie zbliżaj się do Bosaka

Trzaskowski kusi wyborców Konfederacji, a przecież PO krytykowała Bosaka. Reporter: „Trzaskowski popierał zdelegalizowanie Marszu Niepodległości i obrażał środowisko narodowe. Tak wypaczono w Europie obraz polskich patriotów”. Narodowiec Marian Kowalski: „Uczestnicy Marszu byli bez powodu bici przez funkcjonariuszy”. Przypomnienie nagrania o „budce pod ambasadą”, wypowiedź Pawła Wojtunika a propos, przy akompaniamencie „Ale jaja, ale jaja” minister Bieńkowskiej. Kowalski: „Trzaskowski jest politykiem pozbawionym skrupułów”.

Różnic między wartościami Trzaskowskiego i Bosaka jest więcej. Trzaskowski podpisał kartę LGBT, patronował paradzie gejów i lesbijek, chce radykalnej lewicowej rewolucji. A dla porównania… „Dla porównania Andrzej Duda podpisał kartę rodziny, chroniącą związek kobiety i mężczyzny” - przypomina reporter.

Co dalej? Politycy PO z honorami chowali Wojciecha Jaruzelskiego. Trzaskowski przywrócił aleję komunistycznej Armii Ludowej. „Skąd ta zmiana?” - pyta reporter. Jakiś wpis z internetu dowodzący, że sympatyk PO uważa Konfederację za „faszystowskie gówno”.

Materiał 8: Andrzej Duda chce debaty ze zwykłymi ludźmi, a Trzaskowski nie

Będzie kolejna niezwykła debata TVP, tym razem w miejscowości Końskie w woj. świętokrzyskim. Duda potwierdził, Trzaskowski – nie wiadomo. Debata będzie w formacie znanym z USA, gdzie starcie Clinton-Trump oglądało 60 mln widzów. I przede wszystkim: pytania będą zadawać nie dziennikarze, a zwykli obywatele, mieszkańcy powiatu koneckiego oraz widzowie TVP.

Bielan: „Sztabowcy Trzaskowskiego utyskiwali, że nie podobały im się pytania, będą mogli odpowiadać na pytania ludzi”. Reporter: „Trzaskowski daje do zrozumienia, że woli występować w TVN, gdy pytania zadają dziennikarze, a nie zwykli ludzie”. Duda: „Lepiej jedna debata zamiast kilku, spokojnie, razem”.

TVP udostępni innym stacjom sygnał nieodpłatnie.

Potem jeszcze charytatywna akcja z pompkami na czas i… Adam Bielan, gość Wiadomości. Pyta redaktor Holecka: „Zaczęła się kampania już zaraz po wyborach. Czy tak planujecie kolejnych 11 dni?”. Bielan: „Tak, będziemy tak pracować”.

Kurtyna. Napisy końcowe.

Zobacz koniecznie

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie