Przystanek kolejowy na Osadzie Jana w Tarnowskich Górach – spotkanie dla mieszkańców
Spotkanie z mieszkańcami Tarnowskich Gór odbędzie się we wtorek, 25 lipca o godz. 17.00. Będzie mieć miejsce w Szkole Podstawowej nr 10, w filii przy ul. Zacisznej 17. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele kolei, zespół projektowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK SA oraz wykonawca inwestycji. Przedstawią koncepcję powstania przystanku kolejowego na Osadzie Jana, a także odpowiedzą na pytania uczestników.
Pomysł na utworzenie przystanku oraz wtorkowe spotkanie w tej sprawie, są pokłosiem ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Tarnowskich Gór dotyczącej komunikacji w mieście.
- Na trudny dojazd z i do Katowic zwracali uwagę mieszkańcy (33 proc.) w ankiecie „Analiza stanu społeczno-gospodarczego rozwoju miasta Tarnowskie Góry”. Brali w niej udział pełnoletni mieszkańcy miasta. Ankieta była dostępna elektronicznie oraz w formie papierowej. 60 procent uczestników ankiety z kolei twierdziło, że władze miasta natychmiast powinny usprawnić komunikację w Tarnowskich Górach – wyjaśnia tarnogórski Urząd Miejski.
Przystanek kolejowy na Osadzie Jana ma być jednym z elementów, które poprawią połączenie Tarnowskich Gór z Katowicami. Według założeń, pociąg z Osady Jana powinien dojechać do Katowic w pół godziny.
Jak się okazuje, te informacje nie wystarczą mieszkańcom.
- Od kilku tygodni tematem gorąco dyskutowanym w naszym mieście jest nowy przystanek kolejowy w dzielnicy Tarnowskich Gór – Osada Jana. (…) Z uwag docierających do Urzędu Miejskiego wynika jasno: mieszkańcy mają za mało informacji, a bardzo dużo pytań i wątpliwości. To budzi ich uzasadniony niepokój – napisał burmistrz Arkadiusz Czech do dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
W przesłanym piśmie, burmistrz poprosił o zorganizowanie spotkania z mieszkańcami. Jak się okazuje, niewiadomych jest więcej. Tarnogórzanie, podczas spotkań z władzami miasta, zwracali uwagę na liczbę mieszkańców osiedla, dojazd do centrum aglomeracji, a także do uczelni, szkół, urzędów, placówek kultury oraz potrzeby starszych mieszkańców dzielnicy. Podkreślali również wagę budowy bezpiecznego przejścia przez tory z Osady Jana do pobliskich ogródków działkowych. W tym przypadku rozwiązaniem może być przejście podziemne, które ma powstać wraz z nowym przystankiem kolejowym.
Przystanek kolejowy w Osadzie Jana to część większej inwestycji
Władze Tarnowskich Gór przypominają, że przystanek kolejowy na Osadzie Jana jest częścią dużego zadania realizowanego przez PKP na linii kolejowej biegnącej z Chorzowa do Bydgoszczy.
- Linia kolejowa oznaczona symbolem C-E 65 będzie miała 650 km. Będzie częścią VI Europejskiego Korytarza Transportowego łączącego kraje bałtyckie z krajami Adriatyku i Bałkanami – informuje UM Tarnowskie Góry.
Tarnogórskie władze podkreślają, że to duża szansa dla miasta, a kolejnej taki ważnej inwestycji nie będzie w mieście przez kilka kolejnych dziesięcioleci.
Lepsze połączenie z Katowicami, Chorzowem i Bytomiem wpisuje się także w plany Tarnowskich Gór dotyczące usprawnienia komunikacji i odkorkowania miasta. Według planów lepsze połączenie kolejowe sprawi, że więcej mieszkańców przestanie korzystać z samochodów. Budowa przystanku kolejowego na Osadzie Jana to również część polityki komunikacyjnej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
- W maju Metropolia zorganizowała i przeprowadziła na Osadzie Jana spacer badawczy dotyczący otoczenia przystanku kolejowego na Osadzie (m.in. ławeczki, zadaszenie-wiata, stojaki dla rowerów). Spacer badawczy to forma zbierana uwag od osób zainteresowanych projektem. Uczestnicy proponowali, co zrobić, by miejsce było bezpieczne, przyjemne, nie przeszkadzało okolicznym mieszkańcom – przypominają władze Tarnowskich Gór.
Wnioski ze spaceru badawczego również mają zostać przekazane mieszkańcom Tarnowskich Gór, stanie się to, gdy tylko miasto otrzyma je od organizatorów spotkania.
Zobacz także
- Ośrodek Wypoczynkowy Czechowice – ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Gliwic
- Najstarszy ratusz w Zabrzu zostanie wyremontowany - budynek otrzyma nową funkcję
- Park Hutniczy w Zabrzu – jak przebiega rewitalizacja najstarszego parku w mieście
- Rewitalizacja Odry i Kanału Gliwickiego – dwie duże inwestycje w naszym województwie

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?