MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość ROD-ów zagrożona: co trzeba zrobić, by je uratować? Jest jedno wyjście. Czy ROD-y mogą zniknąć? PZD wzywa do aktywnej walki

Anna Gandecka
Anna Gandecka
 PZD aktywnie wspiera działkowców, udostępniając niezbędne dokumenty i informacje, aby umożliwić im skuteczne działanie.
PZD aktywnie wspiera działkowców, udostępniając niezbędne dokumenty i informacje, aby umożliwić im skuteczne działanie. JAKUB STEINBORN
Gminy w Polsce stoją przed koniecznością uchwalenia nowych planów ogólnych, które zastąpią dotychczasowe studium zagospodarowania przestrzennego. Zmiany te mogą znacząco wpłynąć na losy Rodzinnych Ogródków Działkowych. Aby zapewnić przetrwanie tych terenów, działkowcy muszą działać szybko i skutecznie. Polski Związek Działkowców już rozpoczął kampanię mającą na celu ochronę ROD przed ewentualną likwidacją. Jakie kroki powinni podjąć działkowcy, aby zabezpieczyć swoje ogrody? Sprawdź!

Spis treści

Nowe plany ogólne – co to oznacza dla ROD-ów?

Reforma planowania przestrzennego z ubiegłego roku wprowadziła obowiązek opracowania planu ogólnego przez każdą gminę, który ma zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 roku, gminy muszą uchwalić te plany do 1 stycznia 2026 r. Plan ogólny, będący aktem prawa miejscowego, stanie się podstawą prawną dla zagospodarowania przestrzennego gminy.

Dla działkowców ważne jest to, aby ich działki zostały uwzględnione w odpowiednich strefach planistycznych, ponieważ tylko w trzech z trzynastu stref przewidzianych przez ustawę mogą znajdować się Rodzinne Ogrody Działkowe. Jeśli teren ROD znajdzie się poza tymi strefami, może zostać przeznaczony na inne cele i zlikwidowany.

Jak działkowcy mogą chronić ROD-y?

Zgodnie z nowymi przepisami, ogrody działkowe będą mogły być ulokowane jedynie w strefach zieleni i rekreacji, zabudowy jednorodzinnej oraz wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną. Jeżeli działki znajdą się poza tymi strefami, mogą być przeznaczone do likwidacji, co budzi poważne obawy wśród działkowców. Tylko w trzech z nich przewidziano ROD i to w profilach dodatkowych.

Dlatego działkowcy chcą, by uchwalono w formie rozporządzenia zapis umożliwiający wprowadzanie zieleni działkowej w każdej ze stref. Ich zdaniem zasadne byłoby także potraktowanie ROD jako stref przeznaczenia podstawowego, a nie dodatkowego – informuje Portal Samorządowy cytowany przez Polski Związek Działkowców.

Jak informuje Gazeta Prawna przyszłość ROD-ów zależy w dużej mierze od samych działkowców, którzy nowe regulacje muszą potraktować serio. Polski Związek Działkowców (PZD) przygotował kampanię informacyjną oraz wzory wniosków, które działkowcy mogą składać do gmin, aby ich ogródki zostały uwzględnione w nowych planach ogólnych.

screen/pzd.pl

Przyszłość ROD-ów w Polsce. O czym muszą pamiętać działkowcy?

Działkowcy powinni jak najszybciej sprawdzić, czy ich gmina rozpoczęła prace nad planem ogólnym, a następnie złożyć odpowiedni wniosek. Formularze wniosków można uzyskać od PZD, który również dostarcza niezbędne dane geodezyjne. Ważne jest, aby złożyć te wnioski w odpowiednim czasie – na to zadanie działkowcy mają tylko 21 dni od rozpoczęcia konsultacji prowadzonych przez gminę w ramach przygotowywania nowych planów ogólnych.

Działkowcy, współpracując z PZD, mają szansę na obronę swoich ogrodów przed likwidacją. By tak się jednak stało, muszą oni brać aktywny udział w konsultacjach społecznych i w ten sposób mieć realny wpływ na decyzje dotyczące przypisania terenów działkowych do odpowiednich stref. PZD również dąży do zmian prawnych, które pozwolą na szerszą ochronę ogrodów działkowych, niezależnie od przyjętych stref planistycznych.

Źródła: Dziennik Gazeta Prawna: Działki ROD będą likwidowane. A czasu na reakcję jest mało, Polski Związek Działkowców: Kampania społeczna w obronie przyszłości ROD, Portal Samorządowy: Ogrody wciąż zagrożone. Działkowcy zapowiadają walkę w Sejmie

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni