Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywilej przypisany do osoby niepełnosprawnej

Jadwiga Jenczelewska
To optymistyczne, że osoby niepełnosprawne coraz częściej korzystają z komunikacji publicznej
To optymistyczne, że osoby niepełnosprawne coraz częściej korzystają z komunikacji publicznej 123RF
Przywilej dotyczy osoby niepełnosprawnej, a nie towarzyszącej jej. Opiekun musi pamiętać, że podróżuje bezpłatnie „przy okazji”

Sprawa, z jaką zwróciła się do redakcji pani Iza z Zabrza, może zainteresować wielu naszych Czytelników, bo osób opiekujących się kimś bliskim niepełnosprawnym jest sporo.

Czy z uprawnień, jakie im przysługują - właśnie z tytułu opieki nad taką osobą - opiekunowie mogą korzystać cały czas i w każdej życiowej sytuacji, czy tylko wtedy, gdy tę opiekę faktycznie sprawują?

- Wychowuję 15-letnią córkę, która jest całkowitą kaleką i to od urodzenia - wyjaśnia pani Iza. - Córka leży nieruchomo, nie mówi, nie słyszy. Mam dwa orzeczenia z powiatowej komisji do spraw orzekania o niepeł-nosprawności. Po ukończeniu przez córkę 16. roku życia, będę musiała ponownie zawieźć ją przed tę komisję. Mam też orzeczenie z komisji ds. głuchoniemych, czyli w sumie dwie legitymacje wydane na nią.

Pani Iza niedawno jechała autobusem. Nie skasowała biletu przekonana, że ma uprawnienia do jazdy za darmo.

- Choć pokazałam obie legitymacje zaświadczające, że wychowuję kalekie dziecko, zostałam ukarana przez kontrolera mandatem za jazdę bez biletu. A przecież jechałam do apteki, by wykupić dla córki leki i pam-persy - opisuje całe zdarzenie Czytelniczka. - Nie jestem w stanie za każdym razem zabierać jej na wózku inwalidzkim do autobusu, gdy jadę po sprawunki dla niej, bo ona nie porusza się inaczej, jak tylko na wózku. Czy słusznie zostałam ukarana?

O wyjaśnienie zwróciliśmy się do biura prasowego Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP.

Wyjaśnienie KZK GOP

Emil Markowiak, Wydział Prasowy Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP

Opłata dodatkowa została na pasażerkę nałożona w sposób prawidłowy. Pasażerka jest uprawniona do bezpłatnego przejazdu tylko w przypadku, gdy towarzyszy niepełnosprawnej córce. Mówi o tym §3 ust. 1 lit. h Taryfy przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej KZK GOP:

„Do przejazdów bezpłatnych uprawnieni są: (...) Opiekunowie osób, o których mowa w ust. 1 lit. c, d, f i g tylko w przypadku, gdy towarzyszą tym osobom w podróży - na podstawie dokumentów poświadczających uprawnienia osób niepełnosprawnych. Uprawnienie dotyczy tylko 1 osoby będącej opiekunem osoby niepełnosprawnej”.

Idea tego przepisu jest taka, by ułatwić przemieszczanie bezpośrednio osobie niepełnosprawnej, dopuszczając bezpłatny przejazd z opiekunem, a nie zapewniać bezpłatne przejazdy opiekunom niezależnie od realizowanego celu podróży.


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!