MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Psychoessa" - ocalić zdrowie psychiczne młodych” - warsztaty, konferencja o zdrowiu psychicznym i prewencji depresji u młodych. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Projekt „Psychoessa" - ocalić zdrowie psychiczne młodych” to wojewódzki bezpłatny program skierowany do szkół i innych instytucji sprawujących opiekę nad dziećmi i młodzieżą, który ma na celu zwiększyć świadomość o sferze psychicznej podopiecznych oraz o działaniach prewencyjnych i ratujących zdrowie psychiczne młodych ludzi. Cykliczny projekt będzie realizowany przez Fundację Life Balance, a został rozpoczęty 28 maja konferencją w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej z udziałem wybitnych specjalistów z zakresu tematyki i działań ochronnych. Nad jakimi tematami przebiegała konferencja w Katowicach? W jaki sposób projekt będzie kontynuowany i realizowany? Jak się zapisać na następne wydarzenia projektu? Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA z konferencji w Śląskiej Izbie Lekarskiej w Katowicach.

Projekt „Psychoessa" - ocalić zdrowie psychiczne młodych” w ŚIL w Katowicach

Projekt rozpoczął się 28 maja br. konferencją naukową w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej. Poświęcona była ona rozpoznawaniu objawów depresji, lęku i innych zaburzeń emocjonalnych, które mogą być związane z myślami samobójczymi.

Podczas konferencji wystąpili wykwalifikowani i doświadczeni wykładowcy i trenerzy – psychiatrzy dziecięcy, suicydolodzy i doświadczeni psychoterapeuci. Wydarzenie to umożliwi uczestnikom nie tylko zdobycie niezwykle cennej wiedzy na temat najnowszych badań, trendów i narzędzi w dziedzinie zdrowia psychicznego, ale również poznanie praktycznych metod i wysłuchanie cennych informacji od praktyków i profesjonalistów.

Psychiatrzy dziecięcy, terapeuci i suicydolodzy dzielą się wiedzą o wspieraniu zdrowia psychicznego młodzieży. Konferencja będzie nagrywana, a materiały dostępne dla uczestników bez ograniczeń czasowych.

- Pandemia i wojna na Ukrainie i to dotyczy całej Europy, a pandemia całego świata, zwiększyła zapotrzebowanie na usługi psychiatrów w ogóle o 30 %. Ochrona zdrowia, a w tym lekarze jesteśmy ostatnim łańcuchem. Przede wszystkim należy postawić na profilaktykę, rodziców, których trzeba wzmocnić w roli rodzica i na szkołę, gdzie dziecko spędza tam połowę swojego dnia - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, psychiatra dzieci i młodzieży, specjalista pediatrii i psychoterapii.

-Współpraca między rodzicem, a szkołą na każdym poziomie jest nieodzowna, dlatego, że my otrzymujemy pacjenta, kiedy mleko się rozlało. Kiedy jest taki kryzys, że potrzeba interwencji specjalistów na różnym poziomie: od oddziaływań poza farmakologicznych, czyli wsparcia psychologicznego, intensywnej psychoterapii, po farmakologię, ale najważniejsza jest trzecia strona czyli rodzic, opiekun i szkoła - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, psychiatra dzieci i młodzieży, specjalista pediatrii i psychoterapii.

Zobaczcie ZDJĘCIA z konferencji

Podczas konferencji wystąpili:

  • prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik - "Dziecko i adolescent w kryzysie psychicznym. Scenariusz postępowania";
  • terapeuta mgr Mateusz Klauza - "Podejście do osoby doświadczającej kryzysu psychicznego. Techniki redukcji stresu i napięcia emocjonalnego";
  • suicydolog Barbara Molęda-Kusidło - "Jak słyszeć, żeby widzieć? Jak działać, żeby pomóc? - pierwsza pomoc przedpsychologiczna w sytuacji zagrożenia życia";
  • Grzegorz Święch | Fundacja OFF school - "Punkt zwrotny - wsparcie rówieśnicze ratuje życie";
  • psychodietetyk mgr Michalina Batóg - "Interdyscyplinarne podejście do zdrowia psychicznego – ze strony psychodietetyka";
  • mgr Magdalena Cieśla – Mindfulness w edukacji - zdrowie psychiczne młodych.

Konferencja miała na celu:

  • Prezentację najnowszego stanu badań na temat prewencji i wspomagania leczenia depresji oraz lęku i innych zaburzeń emocjonalnych, które mogą być związane z myślami samobójczymi. Uwrażliwienie na temat zdrowia psychicznego.
  • Odstygmatyzowanie tematu depresji, lęku i innych zaburzeń emocjonalnych. Edukację w obszarze zdrowia psychicznego.
  • Zidentyfikowanie metod wspomagających prewencję chorób psychicznych. Stworzenie możliwości wymiany doświadczeń.
  • Prezentację i edukację w zakresie prostych technik redukcji stresu i wspierania prewencji depresji i innych zaburzeń emocjonalnych.

Wydarzenia projektu „Psychoessa" - ocalić zdrowie psychiczne młodych

WARSZTATY:

Termin: maj - 30 listopada 2024

Warsztaty dotyczące rozpoznawania objawów depresji, lęku i innych zaburzeń emocjonalnych oraz praktyczne techniki radzenia sobie z trudnymi emocjami, jak nazywanie i komunikowanie emocji, techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe.

WARSZTATY DLA UCZNIÓW:

Termin: maj - 30 listopada 2024
Bezpłatne warsztaty dla uczniów dotyczące rozwiązywania problemów emocjonalnych, prewencji depresji i samobójstw.

ZAPISY: [email protected]

Projekt realizowany jest przez Fundację Life Balance, w ramach zadania publicznego Województwa Śląskiego, wybranego w wyniku głosowania przez mieszkańców, podczas V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Partnerem tego projektu jest Śląska Izba Lekarska.

Fundacja Life Balance prowadzi badania z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu oraz Uniwersytetem NTNU Trondheim nad interwencjami umysł-ciało oraz opracowała programy wsparcia psychologicznego, edukacji psychologicznej i prewencji depresji, które bazują na wspieraniu kompetencji i rozwoju silnych stron (stanowi to zasób, który wykorzystywany jest jako metoda rezyliencji). Fundacja Life Balance działa aktywnie na rzecz edukacji zdrowia psychicznego, a także jest organizatorem programów skierowanych do młodzieży w tematyce profilaktyki prozdrowotnej, prowadzi program wspierania leczenia oraz przeciwdziałania depresji pod nazwą - Poznaj depresję, poznaj siebie. Akcję wsparły już znane i lubiane osoby jak m.in.: Magdalena Stużyńska, Piotr Cyrwus, Barbara Wypych, Joanna Moro i Paulina Holtz - więcej informacji na stronie www.lifebalance.org.pl.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni