Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Racibórz zacieśnia współpracę z KSSE. Czy dzięki temu uda się zmienić oblicze Placu Długosza i dawnej żwirowni? Na to liczą w urzędzie

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Racibórz zacieśnia współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W ramach zawartego właśnie porozumienia strony zobowiązują się do współpracy w zakresie aktywizacji gospodarczej miejskich nieruchomości. Plany dotyczą między innymi zagospodarowania dwóch miejskich terenów - położonego w samym sercu miasta Placu Długosza i terenów dawnej żwirowni.

Konferencja Booster MŚP i późniejsza Debata "Racibórz 4.0." - to w czasie tego spotkania zorganizowanego przez Urząd Miasta w Raciborzu nastąpiło podpisanie Porozumienia o wzajemnej współpracy pomiędzy Miastem Racibórz a KSSE, w myśl którego Strony zobowiązują się do współpracy w zakresie aktywizacji gospodarczej miejskich nieruchomości.

- W ramach współpracy podejmowane będą działania związane z przygotowywaniem terenów inwestycyjnych celem ich późniejszego wykorzystania i włączenia do oferty inwestycyjnej. Dodatkowo, strony porozumienia deklarują chęć współpracy, w przypadku możliwości aplikowania o środki zewnętrzne na rzecz uzbrajania terenów inwestycyjnych - mówią urzędnicy z raciborskiego magistratu.

W pierwszej kolejności w ramach współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną prezydent Polowy chce rozmawiać o planach zagospodarowania dwóch atrakcyjnych terenów w mieście - Placu Długosza oraz dawnej żwirowni. Dla obu tych miejsc prezydent Polowy pokazał bardzo wstępne koncepcje architektoniczne.

- Dla mnie osobiście, sprawa zagospodarowania placu Długosza jest ważna i cały czas podejmuję działania, żeby to zrealizować, aby wykorzystać potencjał tego miejsca - mówił w czasie spotkania z przedsiębiorcami prezydent Polowy.

Na mocy porozumienia i umowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podejmie się próby znalezienia inwestora dla nieruchomości. Obecnie mówi się, że możliwe są trzy scenariusze poprzedzające zagospodarowanie Placu Długosza. Pierwszy wskazuje, że miasto miało by to realizować wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu, poprzez sprzedaż inwestorowi prywatnemu (w przetargu KSSE) lub w wariancie mieszanym (wspólne działania ARP, KSSE i miasta).

Władze proponują dwa warianty zabudowy. Oba zakładają budowę wielofunkcyjnego budynku mieszkaniowo-biurowo-usługowego.
W pierwszym przypadku powierzchnia biurowa ma zajmować 2900 metrów kw., a powierzchnia handlowo-usługowa: 4600 m kw. oraz pow. mieszkaniowa 7200 m kw. W drugim przypadku mowa o zabudowie biurowej o powierzchni 1500 m kw., pow. handlowo-usługowa: 3500 m kw. pow. mieszkaniowej 5000 m kw.

Przypomnijmy - to nie pierwszy pomysł na zagospodarowanie niezwykle atrakcyjnego Placu w centrum Raciborza. Znajduje się on bowiem zaledwie kilkadziesiąt metrów od rynku. Plany i wizualizacje już były, pozyskaniem tego terenu zainteresowana była m.in. firma Eko-Okna. Na planach póki co się skończyło.

Prezydent wspominał także o swoich pomysłach dla żwirowni. Podobnie jak z placem Długosza są tu możliwe 3 scenariusze, ale założenie jest takie, że żwirownia ma zmienić się w Mieszkalne Ogrody Racibórz z zieloną strefą, z rewitalizacją terenów poprzemysłowych, z osiedlem mieszkaniowym. Mowa była także o inwestycji przyjaznej środowisku, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera