Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafako przedłużyło gwarancje wykonania kontraktu budowy bloku 910 MW w Jaworznie do 24 marca 2023 roku. Mediacje z Tauronem trwają

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Rafako w komunikacie z 8 marca, potwierdziło dostarczenie Tauronowi przedłużonych gwarancji na blok w Jaworznie.
Rafako w komunikacie z 8 marca, potwierdziło dostarczenie Tauronowi przedłużonych gwarancji na blok w Jaworznie. Aneta Kasprzyk
Rafako poinformowało, że gwarancja należytego wykonania kontraktu budowy bloku 910 MW w Jaworznie została przedłużona do 24 marca 2023 roku. Mediacje z Tauronem, mające na celu zawarcie trwałej ugody w temacie ostatecznego sposobu zakończenia kontraktu dotyczącego budowy jaworznickiego bloku oraz dokonania wzajemnych rozliczeń, potrwają do 22 marca.

Rafako, zgodnie z oczekiwaniami Tauron Wytwarzanie, doręczyło dokumenty potwierdzające przedłużenie do 24 marca 2023 roku okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania kontraktu dotyczącego budowy bloku 910 MW w Jaworznie. Raciborska spółka poinformowała o tym w komunikacie z 8 marca 2023 roku. Był to warunek zawartego między spółkami porozumienia dotyczącego dalszych negocjacji w sprawie wypracowania trwałej ugody.

Rafako przedłuża gwarancje na blok w Jaworznie do 24 marca

Tauron i Rafako ustaliły między sobą dwutygodniowy termin na wypracowanie ugody w ramach trwających przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP, mediacji. Warunkiem obowiązywania porozumienia było doręczenie Tauronowi przez Rafako, najpóźniej w środę 8 marca, podpisanych przez gwarantów aneksów do wszystkich gwarancji wystawionych na podstawie kontraktu i stanowiących instrumenty zabezpieczenia należytego wykonania kontraktu, przedłużających te gwarancje do 24 marca 2023 r. Rafako w komunikacie z 8 marca, potwierdziło dostarczenie Tauronowi przedłużonych gwarancji na blok w Jaworznie.

Kiedy pojawi się ostateczny sposób zakończenia kontraktu?

Zgodnie z wcześniejszą umową, strony do 22 marca będą kontynuowały negocjacje, mające na celu zawarcie trwałej ugody. Zapisy porozumienia mają uwzględnić ostateczny sposób zakończenia kontraktu dotyczącego budowy bloku 910 MW w Jaworznie oraz dokonania wzajemnych rozliczeń.

- Nadal chcemy prowadzić mediacje z intencją polubownego uregulowania roszczeń objętych wezwaniami do zapłaty i notami. Podpisany dzisiaj aneks do porozumienia daje nam dodatkowe dwa tygodnie na wypracowanie precyzyjnej formuły zamknięcia sporu – wyjaśniał 7 marca Trajan Szuladziński, prezes Tauron Wytwarzanie. - Polubowne uregulowanie wszystkich pozostających pomiędzy spółkami kwestii od początku było przez nas preferowane, dzisiaj dostrzegamy wolę i realną możliwość osiągnięcia kompromisu – podkreślał Szuladziński.

Jak komunikują władze Tauronu, wydłużenie terminu obowiązywania porozumienia nie oznacza zrzeczenia się wzajemnych roszczeń, jednak strony zobowiązały się powstrzymać w tym okresie od ich dochodzenia.

Jaworznicki blok pracuje stabilnie

W komunikacie dla mediów, Tauron zapewnia, że blok w Jaworznie pracuje stabilnie.

- Od września, czyli od momentu przejęcia eksploatacji jednostki przez służby TAURON Wytwarzanie, blok pracując stabilnie, wyprodukował 2.351 tys. MWh - czytamy w oświadczeniu spółki.

Tauron podkreśla, że w grudniu, czyli w trudnym dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego okresie, blok 910 MW był w 100 procentach dyspozycyjny. Wtedy padł też rekord wielkości miesięcznej produkcji jednostki, blok wygenerował ponad 455 tys. MWh.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera