Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpływ 240 mln zł na konto Tauronu zakończył spór z Rafako wokół Bloku 910 MW. Spółki rozwiązały kontrakt i zniosły wzajemne roszczenia

Natalia Cichecka
Ugoda między spółkami weszła w życie po spełnieniu ostatniego z warunków zawieszających. Na koncie Taurona zaksięgowana została cała kwota 240 mln złotych żądania, uzgodniona podczas wcześniejszych mediacji.
Ugoda między spółkami weszła w życie po spełnieniu ostatniego z warunków zawieszających. Na koncie Taurona zaksięgowana została cała kwota 240 mln złotych żądania, uzgodniona podczas wcześniejszych mediacji. Tauron
Trwający na arenie całego kraju spór między Tauron Wytwarzanie i Rafako dotyczący Bloku 910 MW w Jaworznie dobiegł końca. Weszły w życie założenia wcześniejszej ugody. Po wpłacie Rafako na konto Taurona 240 mln złotych, spółki rozstały się w zgodzie. Wygaszono kontrakt i wzajemne zobowiązania.

Zakończył się spór między Tauronem i Rafako. Weszła w życie ugoda, na mocy której Tauron otrzymał 240 mln złotych z tytułu roszczeń będących konsekwencją nienależytego wykonania przez Rafako kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie. Spółki rozstały się w zgodzie. Wygaszono zobowiązania kontraktowe.

Ostateczny rozwód spółek w zgodzie. 240 mln spłaty dla Tauronu wygasiło wzajemne roszczenia

Ugoda między spółkami weszła w życie po spełnieniu ostatniego z warunków zawieszających. Na koncie Taurona zaksięgowana została cała kwota 240 mln złotych żądania, uzgodniona podczas wcześniejszych mediacji. Tym samym Rafako i Tauron ostatecznie przerwały współpracę, wygaszając kontrakt i związane z nim zobowiązania.

- Mediacje prowadzone przed Sądem Polubownym Prokuratorii Generalnej RP były już prowadzone między stronami w przeszłości, każdorazowo strony wypracowywały kompromis i podpisywały ugody. Ugodowa formuła zamknięcia toczącego się sporu przynosi racjonalne korzyści wszystkim stornom właśnie zakończonego sporu – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Jak zakomunikował Tauron Wytwarzanie, porozumienie sankcjonuje rozliczenie i rozwiązanie kontraktu.

- Na mocy ugody strony rozwiązały kontrakt wygaszając zobowiązania kontraktowe, a także zrzekły się wzajemnie wszelkich roszczeń ponad te, które zostały objęte ugodą - komunikuje spółka.

Rafako zwolniło podwykonawców z obowiązujących umów, aby mogli nawiązać współpracę z Tauronem

Na mocy porozumienia, Rafako zwolniło też swoich podwykonawców ze wszelkich zobowiązań, które utrudniały im podjęcie współpracy z Tauron Wytwarzanie.

- Już dzisiaj widoczne są pozytywne efekty zawartej ugody. Tauron Wytwarzanie nawiązał bezpośrednią współpracę z dotychczasowymi podwykonawcami głównego wykonawcy, co nie było możliwe przed zawarciem ugody. Trwa opracowanie planów docelowych rozwiązań projektowych i technicznych, a kwota 240 mln, jaką spółka otrzymała dzięki ugodzie, zapewnia możliwości ich wdrożenia. Pozytywne zakończenie tych prac jest kluczowe dla przyszłej eksploatacji jednostki w najkorzystniejszej konfiguracji i z maksymalną efektywnością - poinformował Tauron w komunikacie z 25 kwietnia.

Priorytetem jest utrzymanie wysokiej dyspozycji energetycznej Bloku 910 MW w Jaworznie

Jak komunikuje Tauron, usunięcie wszystkich zidentyfikowanych problemów bloku będzie rozłożone w czasie. Celem głównym jest utrzymanie wysokiej dyspozycyjności energetycznej bloku w Jaworznie.

- Wiemy, co musimy poprawić i konsekwentnie realizujemy swój plan. Naszym celem jest utrzymanie wysokiej dyspozycyjności jednostki, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego, przy równoczesnym wyeliminowaniu ograniczeń technicznych oraz poprawa ekonomiki pracy jednostki – mówi Trajan Szuladziński, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie.

Dyspozycyjność jaworznickiej jednostki sięga 95 i stu procent

Tauron Wytwarzanie podkreśla, że od ponad pół roku samodzielnie prowadzi jaworznicką jednostkę, dokładając wszelkich starań, by jej praca była nie tylko stabilna, ale także coraz bardziej optymalna.

- Pomimo konieczności rozwiązania szeregu problemów technicznych, od momentu przejęcia przez Tauron Wytwarzanie odpowiedzialności za eksploatację bloku 910 MW, jego praca cechuje się znacznie wyższą przewidywalnością - akcentuje Tauron. -O tym, że kadra techniczna jednostki to najwyższej klasy fachowcy świadczą twarde fakty w postaci danych produkcyjnych. Blok 910 MW wyprodukował w tym czasie 2,5 TWh energii elektrycznej - czytamy w komunikacie prasowym spółki.

Dyspozycyjność jednostki w pierwszym kwartale 2023 przekroczyła wartość 95 proc., a w marcu, bezpośrednio przed rozpoczęciem pierwszego planowego postoju remontowego, wyniosła 100 proc. bezawaryjnej pracy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera