Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Raport kościelnej komisji w sprawie ks. Tomasza Z. z Dąbrowy Górniczej. Kapłanowi grozi wydalenie ze stanu duchownego

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Kościelna komisja przedstawiła biskupowi diecezji sosnowieckiej raport dotyczący księdza Tomasza Z. i zajść na terenie parafii MB Anielskiej. Kuria informuje, że kapłanowi grozi wydalenie ze stanu duchownego. Proces ma odbyć się poza diecezją sosnowiecką, aby był bezstronny.

Ks. Tomasz Z. z Dąbrowy Górniczej i poważne oskarżenia.

Kuria diecezji sosnowieckiej 6 października wydała kolejny komunikat w sprawie ks. Tomasza Z. z Dąbrowy Górniczej. Kapłanowi grożą najcięższe konsekwencje przewidziane w prawie kanonicznym. Kuria już wcześniej zadeklarowała, że "opinia publiczna będzie informowana o postępach dochodzenia aż – jak ufamy – do pełnego wyjaśnienia sprawy". Kuria powołała komisję, która przełożyła swoje ustalenia biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi.

Przypomnijmy: prokuratura prowadzi śledztwo, w którym podejrzewa się, że ksiądz Tomasz Z. nie wpuścił ratowników medycznych w czasie imprezy o charakterze homoseksualnym. Jeden z mężczyzn miał stracić przytomność. Na miejsce wezwano policję, ponieważ inny mężczyzna wyrzucony z tego mieszkania bał się o jego zdrowie i życie.

Ustalenia komisji z diecezji sosnowieckiej

Komunikat kurii pojawił się w tym samym dniu, w którym wspomniana komisja przekazała swoje ustalenia biskupowi sosnowieckiemu Grzegorzowi Kaszakowi.

— Fakty ustalone przez Komisję w oparciu o świadectwa przesłuchanych osób pozwoliły stwierdzić, że ks. Tomasz Z. wraz z dwiema innymi osobami świeckimi dopuścił się bardzo poważnego złamania norm moralnych, na co Kościół nie wyraża zgody i co zdecydowanie potępia. Zdarzenie stało się powodem wielkiego zgorszenia dla wiernych i słusznego oburzenia opinii publicznej. Ks. Tomasz Z. swoim postępowaniem poważnie naruszył zobowiązania wynikające ze stanu duchownego, co może być uznane za przestępstwo w rozumieniu prawa kanonicznego - informuje kuria.

Diecezja informuje, że za wspomniane przestępstwa mogą grozić ks. Tomaszowi Z. najcięższe kary w rozumieniu prawa kościelnego - w tym wydalenie ze stanu duchownego. Biskup Grzegorz Kaszak zdecydował o wszczęciu kościelnego postępowania karnego.

— W celu podkreślenia bezstronności procesu karnego sprawa zostanie przekazana prawnikom spoza Diecezji Sosnowieckiej. Po zakończeniu ich działań procesowych prawnicy przekażą wszystkie akta sprawy do Stolicy Apostolskiej, która podejmie ostateczną decyzję wobec ks. Tomasza Z - dodaje kuria.

Ks. Tomasz Z. ma podjąć pokutę. Kuria "rzetelnie i niezwłocznie poinformuje wiernych i opinię publiczną o wszystkich kolejnych decyzjach podjętych w sprawie"

Diecezja wspomina także, że komisja, która przekazała raport biskupowi "będzie dalej ze szczególną uwagą śledzić postępowanie prokuratorskie w tej sprawie". Wyniki dochodzenia mają zostać włączone do materiału dowodowego strony kościelnej. Kuria dodaje, że będą uwzględnione w dalszych pracach Komisji.

— Wcześniej, 2 października 2023 r., ks. Tomaszowi Z. został przekazany dekret biskupa sosnowieckiego z 21 września 2023 r., zawierający decyzję odwołania go ze wszystkich podejmowanych do tej pory funkcji i urzędów. Zgodnie z prawem kościelnym Biskup Sosnowiecki upomniał go kanonicznie. Ponadto na obecnym etapie nakazał ks. Tomaszowi Z. podjęcie pokuty aż do ostatecznej decyzji Stolicy Apostolskiej - dodaje diecezja.

Podobnie jak w poprzednich komunikatach kuria oświadcza, "że rzetelnie i niezwłocznie poinformuje wiernych i opinię publiczną o wszystkich kolejnych decyzjach podjętych w sprawie".

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera