MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Refleksja na niedzielę. Nowy cykl w DZ

Ks. Rafał Śpiewak, opub. ALEK
Ksiądz Rafał Śpiewak, duszpasterz akademicki z Rybnika
Ksiądz Rafał Śpiewak, duszpasterz akademicki z Rybnika Aleksander Król
Rozpoczynamy nowy cykl "Refleksja na niedzielę". Autorem dzisiejszej myśli jest ksiądz dr Rafał Śpiewak, duszpasterz Akademicki z Rybnika, wykładowca uniwersytecki.

„Bóg chce ich bowiem doświadczyć, żeby wiedzieli, że sami przez się są tylko zwierzętami.” Koh 3, 18b
Wczoraj późnym wieczorem w TVP Historia emitowany był reportaż o filmowym dokumentowaniu akcji wyzwalania obozów koncentracyjnych pod koniec II Wojny Światowej. Sidney Bernstein i Alfred Hitchcock mieli na podstawie zebranych zdjęć stworzyć film zatytułowany: „Niemieckie obozy koncentracyjne. Stan faktyczny.”. Materiały, które zostały nagrane przez aliantów były także dowodami zbrodni podczas procesu w Norymberdze. Jednym z istotnych zamiarów Hitchcocka było to, żeby pokazać, że tuż obok fabryk śmierci toczyło się zupełnie normalne życie, czasem wręcz sielskie. Film pokazuje w najwyższym stopniu wstrząsającą rzeczywistość. Przede wszystkim zaś do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek.

Dzisiejsza Lituria Słowa przywołuje wydarzenie , kiedy to Izraelici po powrocie z niewoli Perskiej i osiedleniu się już w swoich miastach, domagali się od pisarza Ezdrasza, by przyniósł księgę Prawa Mojżeszowego, które Pan nadał Izraelowi. (Ne 8,1) Domagali się czytania Prawa Bożego bo doświadczyli tego co dzieje się z życiem człowieka i społeczeństwa, kiedy Jego głosu zabraknie. Czytano więc z tej księgi, księgi Prawa Bożego, dobitnie, z dodaniem objaśnienia, tak że lud rozumiał czytanie. (Ne 8,8) Podobne postawy widzimy wobec nauczającego w synagodze Jezusa. Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: „Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli”. (Łk 4, 20-21) Ci ludzie czuli, że Jego słowa mają moc, że rzeczywiście przezwyciężają ubóstwo, wyzwalają, przywracają wzrok. Słowa Jezusa chronią człowieka przed nim samym.

Patrząc wczoraj na ten wstrząsający dokument sprzed 70 –ciu lat i przyglądając się współczesnym ludziom zastanawiam się, co jeszcze musi się stać, żebyśmy za psalmistą powiedzieli: Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem. Ps 19,8 Obyśmy zawczasu zrozumieli, że odrzucając Słowo Boga człowiek wchodzi na bardzo niebezpieczna drogę. Historia wielokrotnie to potwierdziła. Wielokrotnie, bo kolejne pokolenia szybko o tej prawidłowości zapominają.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni