Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekord Industriady 2019. 103 tysiące osób wzięło udział w dwóch pierwszych dniach, a w Niedzieli u przemysłowca 6 tys. ZDJĘCIA

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Industriada 2019
Industriada 2019 Materiały prasowe
10., jubileuszowa, edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki, okazała się rekordowa. Podczas trzech dni Industriady (po raz pierwszy impreza objęła zasięgiem również niedzielę) po raz pierwszy "pękła" magiczna bariera 100 tysięcy uczestników. Dokładnie było ich 109 tysięcy. Co czeka nas w przyszłym roku, w czasie Industriady 2020?

10. urodziny INDUSTRIADY trwały w tym roku aż 3 dni. INDU-bal świętowano 7, 8 i 9 czerwca w 44 zabytkach techniki zlokalizowanych w 27 miastach województwa śląskiego i 7 obiektach pałacowych związanych z historią industrializacji. W święcie Szlaku wzięło udział blisko 103 tysiące osób. „Niedziela u przemysłowca”, będąca po raz pierwszy dodatkową atrakcją, zgromadziła 6 tysięcy uczestników.

Zobaczcie zdjęcia:

Piątka minus dla Industriady

Tegoroczne wyniki badań sondażowych zrealizowane wśród uczestników święta Szlaku Zabytków Techniki w 16 obiektach (688 wywiadów) napawają optymizmem. Aż 93% badanych oceniło INDUSTRIADĘ bardzo dobrze lub dobrze. Respondenci najwyżej oceniali pracę personelu w zabytkach techniki podczas święta oraz samą atmosferę święta Szlaku. Nie powinno zatem dziwić, że 88% badanych zadeklarowało swój udział w kolejnej edycji festiwalu.

Industriada 2019 w Muzeum Sląskim i zdjęcia z uroczystej inauguracji

Industriada 2019: 528 atrakcji. Zobacz Industriadę w Muzeum ...

- INDUSTRIADA doskonale prezentuje zabytkowe miejsca i przestrzenie, które silnie kształtują specyfikę dziedzictwa kulturowego naszego regionu - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - Nie zapominamy o historii i dawnym przemyśle. W tym roku już dziesiąty raz mieszkańcy i przyjezdni mieli okazję, by brać udział w święcie Szlaku Zabytków Techniki. O tym, że to świetny projekt świadczy zainteresowanie. Jubileuszowa edycja przyciągnęła rekordową liczbę 109 tysięcy uczestników i potrwała aż 3 dni. Dziękuję wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego, gościom, ale także organizatorom, którzy sprawili, że INDUSTRIADA znów zakończyła się sukcesem – dodaje Chełstowski.

- Cieszy nas to, że coraz więcej osób rozpoznaje markę Industriada i to, że po raz kolejny pokazaliśmy, że wszystkich nas w regionie łączą przemysłowe historie - mówi Przemysław Smyczek - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego. - W tym roku do Święta dołączyła kolejna grupa obiektów - pałace - czyli siedziby rodów właścicieli przemysłu - dodaje.

25 czerwca 2019 r., podczas spotkania prasowego podsumowującego tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki szczególnie wyróżniono trzy podmioty:

  • Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach otrzymało wyróżnienie za konsekwentne upowszechnianie historii i tradycji miejsca oraz ich twórcze wykorzystanie w programie wydarzeń.
  • Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie zostało nagrodzone za pomysłowe wykorzystanie unikatowych atutów miejsca i kreatywne przygotowanie programu wydarzeń.
  • Urząd Miejski w Bielsku-Białej za zaangażowanie i istotne wsparcie organizacji wydarzenia otwarcia festiwalu oraz wzorcową współpracę w tym zakresie.

- Plac Żwirki i Wigury przy Starej Fabryce w Bielsku-Białej, dotychczas zapomniany i zaniedbany, okazał się odkryciem tegorocznej Industriady - mówi Iwona Purzycka, dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. - Po raz kolejny Industriada pomogła nam przywrócić miastu jego zapomniany kawałek. Myślę, że to miejsce będzie teraz odżywać regularnie - dodaje.

Industriada 2019. Rozruch Maszyn w Bielsku-Białej w Starej Fabryce

Industriada 2019: Rozruch Maszyn w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

Rekord w Parku Tradycji, ale sporo osób też w Browarze Zamkowym Cieszyn, w Muzeum Śląskim, obiektach w Zabrzu

W tegorocznej INDUSTRIADZIE uczestniczyło 102 tysiące 966 osób. W piątkowym rozruchu maszyn w 8 obiektach uczestniczyło ponad 13 tysięcy z nich. W sobotę 8 czerwca, po raz kolejny, najwięcej ludzi zdecydowało się na wizytę w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. 10 tysięcy uczestników skorzystało z przygotowanego tam programu.

Intrygujące wydarzenia w Browarze Zamkowym Cieszyn przyciągnęły do obiektu prawie trzy razy więcej uczestników niż w roku poprzednim.

Warto wspomnieć także o Familokach w Czerwionce-Leszczynach, których program wydarzeń skupiony wokół tematu śląskiego wesela przyciągnął blisko 100% odwiedzających więcej niż w 2018.

Frekwencja wzrosła także w Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych w Bytomiu, Radiostacji Gliwice czy Zabytkowej Kopalni IGNACY w Rybniku.

Blisko tysiąc osób odwiedziło Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, które nie brało udziału w poprzedniej INDUSTRIADZIE ze względu na remont obiektu.

Industriada 2019 w browarze książęcym w Tychach

Industriada 2019 w browarze książęcym w Tychach: Toast na 10...

Uczestnicy festiwalu docenili także obiekty, w których odbywała się oficjalna inauguracja i finał INDUSTRIADY. Starą Fabrykę w Bielsku-Białej, gdzie rozpoczęto festiwal, podczas rozruchu maszyn i INDUSTRIADY odwiedziło łącznie blisko 2,5 tysiąca osób (rok wcześniej było to ponad 800 osób).

Z kolei Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie organizowany był finał festiwalu, przyciągnęło łącznie ponad 5 tysięcy osób, co oznacza wzrost frekwencji rok do roku o 1400 osób. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się także obiekty zabrzańskie – na czele ze Sztolnią Królowa Luiza (Strefa Wilhelmina), w której frekwencja, po inauguracji Trasy Wodnej, wzrosła o ponad 100%.

Trzeciego dnia INDUSTRIADY, podczas „Niedzieli u przemysłowca” siedem obiektów pałacowych odwiedziło ponad 6 tysięcy osób. Najwięcej gości uczestniczyło w wydarzeniach przygotowanych w Zespole Pałacowo-Parkowym w Pławniowicach.

Wysokie noty Industriady

Z badań przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinia Sp. z o. o. (688 wywiadów w 16 zabytkach biorących udział w INDUSTRIADZIE) wynika, że 93% pytanych przyznało świętu Szlaku Zabytków Techniki oceny bardzo dobre i dobre (w 2018 roku uzyskano ten sam wyniki, a dwa lata temu takiego zdania było 94%). W szkolnej skali ocen od 1 do 5 przekłada się to na dobry z mocnym plusem (4,54 w tym roku, 4,58 w roku 2018, 4,62 w roku 2017).

Uczestniczy szczególnie chwalą pracę personelu w zabytkach techniki podczas święta Szlaku (4,78) oraz cenią sobie atmosferę festiwalu (4,74). Po 10. edycjach aż 88% pytanych deklaruje udział w kolejnej INDUSTRIADZIE (rok temu odpowiedziało tak 84% respondentów). Jednocześnie aż 68% badanych zadeklarowało, że brało udział w poprzednich edycjach. Tylko 16% badanych chciałoby coś ulepszyć w święcie Szlaku Zabytków Techniki. INDUSTRIADA pełni bardzo ważną rolę w upowszechnianiu dziedzictwa przemysłowego regionu. 40 % osób było po raz pierwszy w wybranym przez siebie zabytku techniki, a do jego poznania zachęciło właśnie święto Szlaku.

Dni Siemianowic Śląskich i Industriada 2019

37. Dni Siemianowic Śląskich i Industriada 2019: Koncert Mar...

Rośnie odsetek osób, które deklarują, że odwiedzają tego typu obiekty w naszym regionie. Wizytę raz na kwartał wskazało 9% pytanych (w 2018 roku było to 7%), raz na pół roku 20% (15% w 2018 roku). Odsetek osób, które wcale nie odwiedzają zabytków techniki, a uczestniczyły w INDUSTRIADZIE zmalał z 19 % w 2018 roku do 14 % podczas tej edycji.

Nie przegapcie

INDUSTRIADA upowszechnia wiedzę o Szlaku Zabytków Techniki również w mediach. Informacje o festiwalu i wydarzeniach organizowanych w ramach tego święta dotarły do prawie 21,5 mln osób, głównie mieszkańców województwa śląskiego. Z raportu Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że od 10 kwietnia do 16 czerwca ukazało się 3 846 materiałów na temat festiwalu. 1 084 materiałów pochodziło z mediów klasycznych, a 2 762 z mediów społecznościowych. Całkowity ekwiwalent reklamowy wygenerowany przez publikacje prasowe, internetowe, stacje radiowo-telewizyjne oraz media społecznościowe wyniósł aż 2,24 mln zł.

93% pytanych w 2019 roku oceniło święto Szlaku Zabytków Techniki bardzo dobrze i dobrze, w 2018 roku myślał tak identyczny odsetek respondentów, a dwa lata temu 94%. W szkolnej skali ocen od 1 do 5 przekłada się to na czwórkę z mocnym plusem (4,54 w tym roku, 4,58 w roku 2018 i 4,62 w 2017 roku). Uczestnicy festiwalu niezmiennie już szczególnie doceniają atmosferę wydarzenia oraz chwalą personel w obiektach. W tym roku bardzo dobre i dobre noty dla atmosfery święta wystawiło aż 97% ankietowanych (identycznie jak rok temu, a 96% w 2017 roku). Z kolei osoby pracujące w tym dniu w zabytkach techniki otrzymały aż 96% ocen bardzo dobrych i dobrych. Podobnie wyglądało to w poprzednich latach.

Zobaczcie koniecznie

Jak produkowany jest prąd w Elektrowni w Rybniku?

Debata DZ: Jak walczyć ze smogiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo