Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu wypowiedział wszystkie umowy uczelniom z Rosji

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne
Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, poinformował o podjętej decyzji. Uczelnia wypowiedziała wszelkie umowy i porozumienia z placówkami z Federacji Rosyjskiej. Jak mówi, po ataku na Ukrainę nie mogliby już współpracować tak, jak kiedyś.

Humanitas zrywa umowy z uczelniami z Rosji

Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu zerwała umowy z placówkami z Federacji Rosyjskiej. Poinformował o tym rektor - Michał Kaczmarczyk. Jak zapewnia, stosowne w tej sprawie pisma zostały już skierowane do placówek.

- Dziś podjąłem decyzję o wypowiedzeniu przez Wyższą Szkołę Humanitas wszystkich porozumień i umów o współpracy z uczelniami z Federacji Rosyjskiej. Stosowne oświadczenia w tej sprawie wysłałem do rektorów Magnitogorskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego im. G. Nosova, Biełgradzkiego Uniwersytetu Państwowego oraz Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu im. J. Senkevicha - poinformował.

Nie przeocz

Wyższa Szkoła Humanitas przez wiele lat współpracowała z innymi uniwersytetami. Dotychczas była to bardzo dobra współpraca, oparta na przyjaźni. Obok wydarzeń na Ukrainie rektor nie mógł przejść obojętnie. Zwłaszcza, że wśród uczonych dużo mówi się o idei tolerancji czy wzajemnego szacunku.

- Przez wiele lat naszą uczelnię łączyły z rosyjskimi instytucjami akademickimi więzy przyjaźni oraz rozliczne obszary współpracy naukowej i dydaktycznej. Nie była to więc łatwa decyzja. Niestety, nikczemny akt agresji na Ukrainę stawia Federację Rosyjską poza kręgiem państw cywilizowanej Europy, których społeczeństwa pragną żyć w pokoju i poszanowaniu prawa oraz wartości służących budowaniu wspólnoty, w tym wartości istotnych dla świata nauki. W środowisku akademickim respektowanie zasad i idei tolerancji, dialogu, wzajemnego szacunku, prawdy, uczciwości, moralności i praworządności ma znaczenie rudymentarne. Deptanie tych zasad oraz niszczenie wynikających z nich norm współżycia społecznego i międzynarodowego musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją - dodaje.

Ten gest jest wyrazem sprzeciwu wobec działań Rosji, ale i jedności z Ukrainą. Jak pisze rektor, we wspólnocie ludzi, ale i nauki, nie może być miejsca na instytucje, które reprezentują kraj o "totalitarnych zapędach".

- Nie mogłem podjąć innej decyzji niż zakończenie współpracy z uczelniami rosyjskimi. Niech ten gest będzie nie tylko świadectwem protestu przeciwko imperialnej polityce Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina, ale przede wszystkim wyrazem naszej solidarności z Narodem Ukraińskim, w tym zwłaszcza z naszymi Przyjaciółmi, Studentami i Pracownikami Wyższej Szkoły Humanitas, pochodzącymi z Ukrainy - pisze Michał Kaczmarczyk.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera