18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relikwie świętych zamieszkały w starej chorzowskiej chałupie [ZDJĘCIA]

Justyna Toros
Marzena Bugała-Azarko
Zwiedzając chorzowski skansen dotychczas poznawaliśmy historię dawnej wsi, oglądaliśmy zabudowania i warunki w jakich mieszkali przed laty Ślązacy. Teraz chorzowska placówka zyskała jeszcze jedną atrakcję - ścieżkę tematyczną, która pokaże nam religijność dawnych mieszkańców wsi.

Kult świętych

O tym, że była ona duża świadczą m.in. relikwie, które znajdują się w ołtarzu drewnianego kościoła z Nieboczów i na... komodzie w chałupie z Krasów, dziś dzielnicy Mysłowic. - W kościele od czasów starożytnych jest kult relikwii - wyjaśnia Grzegorz Teneta, historyk kościoła, który oprowadza po ścieżce tematycznej w skansenie. - Wierzono, że Jezus Chrystus oraz ci, którzy najbardziej w niego wierzyli i oddawali za niego życie, to męczennicy. Dzięki ich szczątkom zwykli ludzie chcieli wyprosić sobie szybsze dostanie się do nieba - wyjaśnia.

Dlatego dawniej relikwie były chowane w katakumbach, w których odprawiało się mszę. W IV wieku, kiedy chrześcijaństwo było już dozwoloną religią, zaczęto budować kościoły i wtedy relikwie trafiły na ołtarze. Do dzisiaj podczas konsekracji ołtarza wkłada się do niego relikwie. Tak właśnie relikwie św. Januarego znalazły się w kościele z Nieboczów. Nie było w nim jednak kultu tego świętego. Dlaczego? Ponieważ relikwie są schowane w ołtarzu, a nie w relikwiarzu. W takich przypadkach wierni często nawet nie wiedzą o ich istnieniu.

Święty kąt w chałupie

Zupełnie inną historią jest relikwiarz, który znaleziono w chałupie z Krasów. - To ewenement, bo ludzie z zasady nie trzymali relikwii w domach - przyznaje Teneta. - Tym bardziej, że znajdują się w nim relikwie trzech świętych św. Barbary, św. Agnieszki i św. Filomeny. Dzięki obecności tej ostatniej wiemy, że pochodzi on z drugiej połowy XIX wieku.

Często w chałupie znajdował się tzw. święty kąt, w którym były figurki czy święte obrazy. To było miejsce, które miało chronić dom, przy którym też się modlono. Relikwie jednak są czymś, co zastanawia pracowników skansenu do dzisiaj. Nie są one jednak dostępne dla wiernych, którzy chcieliby oddać im cześć. Są natomiast elementem wystawy w chałupie w Górnośląskim Parku Etnograficznym.

Skąd wzięły się relikwie?

Myślę, że miejsce relikwii jest w kościele - podkreśla Grzegorz Teneta. - Także w czasach, z których pochodzi chałupa, nikt nie trzymał ich w domu. Relikwie znajdowały się w kościołach i kaplicach. Ale ten przypadek może np. świadczyć o zamożności chłopa, do którego należała chałupa. Skąd się tam te relikwie wzięły, niestety nie wiemy.
Sakralne przedmioty były do tej pory w skansenie niedowartościowane. Teraz każdy może dowiedzieć się więcej o ich pochodzeniu oraz o zwyczajach religijnych, które panowały na dawnej wsi. A trzeba przyznać, że było ich bardzo dużo i wiązały się z różnymi obrzędami.

Pamiątki sprzed lat

"Niebo pośród codzienności - sacrum w domu i zagrodzie" - to propozycja Muzeum " Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", która pozwoli na wędrówkę w przeszłość i pokaże, jak kiedyś przeżywali swoją wiarę mieszkańcy Górnego Śląska.
Przewodnik poprowadzi zainteresowanych szlakiem zgromadzonych w skansenie zabytków sakralnych i opowie, czym był święty kąt i do czego służył, czy w każdej chałupie wisiały święte obrazy, co wspólnego ma ołtarz w znajdującym się tu skansenowskim kościele pw. Św. Józefa Robotnika z komodą w chałupie z Krasów.

Władze skansenu zachęcają do odwiedzenia go szczególnie prze d Wielkanocą, czyli w czas zadumy i refleksji. Z wycieczki można skorzystać 23 i 30 marca oraz 6 kwietnia (w kolejne niedziele) o godzinie 14.30. Zbiórka przy kasie od strony Alei Harcerskiej. Bilety (wraz z opłatą za przewodnika) wynoszą 12 zł i 10 zł. Istnieje też możliwość rezerwacji grup w innych dniach tygodnia dla grup zorganizowanych pod numerem telefonu 32 241 07 18 w. 204 lub mejlowo [email protected].


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!