Nasza Loteria

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na cmentarzu w Gliwicach-Bojkowie - pochowani są tutaj dwaj westerplatczycy

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
1 września 1939 o godz. 4.45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał polskiej placówki na Westerplatte rozpoczynając tym samym II wojnę światową. 84 lata później, o tej samej godzinie, rozpoczęły się uroczystości na cmentarzu w Gliwicach-Bojkowie upamiętniające tamte wydarzenia i ludzi, którzy walczyli w obronie Polski.

Rocznica wybuchu II wojny światowej – uroczystości na cmentarzu w Gliwicach

Na cmentarzu położonym przy ul. Plonowej w Gliwicach-Bojkowie pochowani są chor. Edward Szewczuk i kpr. Michał Plewak – żołnierze, którzy 84 lata temu bronili placówki na Westerplatte. Kwiaty na grobach westerplatczyków złożyła Ewelina Małachowska, przedstawiciel katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

- Po raz kolejny spotykamy się w tym wyjątkowym miejscu i wyjątkowym czasie. Zbiera nas tutaj pamięć o wydarzeniach sprzed ponad 80 lat, wydarzeniach, które zmieniły cały dotychczasowy znany świat. Świat nie tylko wielkiej polityki, ale przede wszystkim miliony mikroświatów wielu milionów ludzi. I pamięć o tych ludziach nas tu dzisiaj gromadzi – przypomniała Ewelina Małachowska.

Przedstawicielka IPN podkreśliła wagę pamięci nie tylko o tych, którzy walczyli na wojnie, ale również tych, którzy byli jej niemymi świadkami.

- To między innymi dzieci, które 1 września 1939 nie miały szans na to, by pójść do szkoły, usłyszeć pierwszy dzwonek, usiąść w szkolnej ławce i spotkać się z kolegami i nauczycielami – zaznaczyła Ewelina Małachowska.

Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, również przypomniał, że II Wojna Światowa przyniosła ogromne konsekwencje zarówno dla Śląska i Polski, jak i dla całego świata. Zwrócił uwagę, by z przeszłych wydarzeń wyciągać wnioski i zastanowić się, w którym kierunku zmierzamy i co chcemy osiągnąć.

- Jeżeli chcemy się rozwijać, musi nastąpić pewna refleksja. I przede wszystkim musimy mieć w sercu pokój. Jeżeli zaczniemy od siebie i ten pokój osiągniemy, to wtedy zbudujemy prawdziwą Polskę i przebudujemy świat – podkreślił Piotr Pyzik.

Jak dodał, kolejna rocznica jest bardzo wzruszającym i ważnym wydarzeniem.

- Jest to wydarzenie, które ma nie tylko uczcić pamięć wszystkich tych, którzy walczyli w II Wojnie Światowej, ale również tych, którzy na tej wojnie polegli – zaznaczył Piotr Pyzik.

Prezydent Gliwic, Adam Neumann, przypomniał, że wydarzenie jest organizowane od lat dzięki Radzie Dzielnicy Bojków i społeczności bojkowskiej.

- O 4.45 organizowany jest tu co roku apel poległych w rocznicę wybuchu wojny. Stojąc nad grobami chór. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka wspominamy tragiczny wybuch II Wojny Światowej. To nam uświadamia, że musimy cenić sobie pokój, który mamy i wciąż o niego zabiegać – zaznaczył prezydent Neumann.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, podkreślił, że wojna jest wydarzeniem, o którym nigdy nie możemy zapomnieć.

- Wojna pochłonęła ok. 6 mln ludzkich istnień wyłącznie w narodzie polskim, a kilkadziesiąt milionów na całym świecie. Jest to coś niebywałego, że w ludzkich umysłach rodzą się takie scenariusze, jak ludobójstwo, napaść, gwałt, coś co nigdy nie powinno mieć miejsca – zaznaczył wojewoda.

Na zakończenie obchodów na bojkowskim cmentarzu, do zebranych zwrócił biskup diecezjalny gliwicki Sławomir Oder. Podkreślił, że dziś patrzymy na przeszłość Polski i na jej bohaterów.

- Ale mamy przecież świadomość, że pokój, którym się cieszymy nie jest rzeczywistością daną raz na zawsze. Jest rzeczywistością, która pozostaje ogromnym, bardzo kruchym darem – mówił bp Oder.

Biskup przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który pisał, że pokój jest dobrem, które należy wprowadzać poprzez dobro i dobrem, którego należy strzec i rozwijać je czyniąc dobro.

- Myślę, że w ten szczególny poranek wspominając początek jednego z najdramatyczniejszych rozdziałów w historii ludzkości, warto przypomnieć te słowa i ich przynaglający charakter. Pokój jest dobrem, które wymaga naszego osobistego zaangażowania – zaznaczył bp Oder.

Na tym obchody rocznicy w Bojkowie nie kończą się. 4 września o godz. 8.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny zostanie odprawiona msza św. z prośbą o pokój na świecie i życie wieczne dla obrońców Polski oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych, a także za zmarłych chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni