Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Hotel Admiralspalast w Zabrzu zostanie wyremontowany. Miasto podpisało umowę na realizację inwestycji

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
31 sierpnia podpisana została umowa na remont hotelu Admiralspalast w Zabrzu. - To wizytówka miasta, ale też jedna z wizytówek regionu, dlatego walczyliśmy o to, by obiekt wrócił do miasta, by ta dawna świetność znowu towarzyszyła temu budynkowi – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Wykonawca, firma Warbud S.A., będzie mieć 42 miesiące na realizację inwestycji.

Admiralspalast w Zabrzu będzie wyremontowany i zyska nowe funkcje

Hotel Admiralspalast znajduje się przy ul. Wolności 305 w Zabrzu, swoją funkcję pełnił do 1995 roku. 31 sierpnia podpisana została umowa na gruntowny remont zabytkowego budynku.

Zobacz Admiralspalast od środka

- To przepiękny budynek wybudowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku, który tętnił życiem od świtu do nocy i właściwie nigdy nie zasypiał. Chcemy wrócić do tamtej tradycji – mówi Małgorzata Mańka-Szulik.

Wykonawcą inwestycji jest Warbud S.A., która będzie mieć 42 miesiące na realizację zadania. Grzegorz Chudzik, członek zarządu spółki zapewnia, że firma dołoży wszelkich starań, by wyremontować budynek szybciej.

- Liczymy na to, że uda nam się włożyć serce do tego dzieła. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy tu dzisiaj być, mam nadzieję, że budowa będzie trwała krócej – mówi Grzegorz Chudzik.

Jak dodaje, remont zabytkowego hotelu będzie sporym wyzwaniem. Pierwszym etapem prac będzie inwentaryzacja stanu budynku, następnie powstanie projekt wykonawczy. Według szacunków może to potrwać nawet ok. roku. Kolejnym etapem będzie uzyskanie niezbędnych pozwoleń i rozpoczęcie remontu.

Zadanie w Zabrzu zostanie zrealizowane na podstawie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, który opracował architekt dr Tomasz Konior.

- Chcemy, żeby w obiekcie znajdowały się jego pierwotne funkcje, chcemy, by był tu hotel, restauracja i klub nocny, który ma się znajdować na górze. Powstaną tu również przestrzenie biurowe, miejsca dla start-upów i dla rozwoju miasta. W przyziemiu powstaną przestrzenie związane z informacjami o Zabrzu, będzie się tu znajdować makieta przedstawiająca historię i współczesny rozwój miasta – wyjaśnia architekt.

W odnowionym budynku będą również organizowane wystawy i koncerty. Tomasz Konior zapewnia, że wnętrza zabytkowego budynku można będzie wykorzystać na wiele różnych sposobów. Inwestycja będzie kosztować prawie 53 mln złotych, ok. 30 mln zł miasto pozyskało na ten cel z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Hotel Admiralspalast – szkoła chicagowska w Zabrzu

Budynek przy ul. Wolności 305 w Zabrzu został wybudowany w latach 1924-1928. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi, na parterze mieściła się piwiarnia, a na dachu – tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób. Bryła hotelu nawiązuje swoim kształtem do amerykańskich wysokościowców, które nazywane są szkołą chicagowską.

- Jest to absolutny unikat, wyjątkowy budynek. W Europie znajduje się zaledwie kilka podobnych obiektów. Hotel powstał w stylu art deco, ma niezwykłe cechy architektoniczne, niezwykła jest również technologia, w jakiej został zbudowany – mówi Tomasz Konior.

Architekt podkreśla, że kluczowe podczas rewitalizacji obiektu będzie zachowanie wszystkich cennych elementów budynku i odrestaurowanie ich.

- Jednocześnie budynek trzeba dostosować do nowych wymagań i trzeba to zrobić w taki sposób, by te nowe rozwiązania i technologie nie kolidowały z historią – zaznacza Tomasz Konior.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera