Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinna Gra Miejska "Szlakiem Pamięci - Wujek 1981" już 15 września

DM
W sobotę, 15 września br., w godzinach 14:00- 17:00 w Katowicach- Brynowie odbędzie się pierwsza edycja Rodzinnej Gry Miejskiej "Szlakiem Pamięci- Wujek 1981".

Podążaj szlakiem pamięci tych, którzy w imię wolności oddali swoje życie!

Zanim jednak, wraz z drużyną, przystąpisz do gry, zapoznajcie się z krótkim opisem wydarzeń grudnia 1981 roku:

W nocy 12 na 13 grudnia generał Wojciech Jaruzelski wprowadził w całym kraju stan wojenny. Zawieszona została działalność wszystkich stowarzyszeń i organizacja społecznych, w tym NSZZ "Solidarność", ograniczono wydawanie prasy, wprowadzono godzinę milicyjną, przejęto kontrole nad urzędami pocztowymi, oraz zablokowano główne drogi. Na ulicach pojawiły się wozy opancerzone i czołgi, przerwano połączenia telefoniczne, a w radiu i telewizji nadawano przez cały czas jedynie przemówienie generała Jaruzelskiego. Większość działaczy "Solidarności" zatrzymano i przewieziono do przygotowanych wcześniej ośrodków
odosobnienia.

W samym tylko województwie katowickim internowano ponad 1900 osób. Działania władz miały wywołać w społeczeństwie atmosferę strachu i niepewności po to, aby zniszczyć wiarę w zmianę rzeczywistości PRL-u.

Istniały jednak zakłady pracy, w których mimo internowań głównych działaczy związkowych robotnicy zdecydowali się na ogłoszenie strajku okupacyjnego. Najwięcej protestów oraz prób ich zorganizowania odnotowano na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim - ok. 50. Strajkujący robotnicy domagali się m.in. zniesienia stanu wojennego, uwolnienia internowanych, przywrócenie działalności NSZZ "Solidarność" oraz przestrzegania zawartych porozumień sierpniowo-wrześniowych z 1980 r. Podczas pierwszych dni stanu wojennego siły milicyjne i wojskowe używając armatek wodnych,
środków chemicznych oraz ciężkiego sprzętu spacyfikowały 12 zakładów. Wkraczając na teren zakładu oddziały milicji przygotowane były do użycia broni. Z ostrej amunicji strzelano m.in. w kopalni "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu Zdroju (15 grudnia). W wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby.

Na kopalnię "Wujek" pierwsze informacje o działaniach partii i podległym jej oddziałom milicji dotarły zaraz po brutalnym aresztowaniu przewodniczącego zakładowej "Solidarności" Jan Ludwiczaka (ok godziny 1.00 w nocy). Górnicy przerwali pracę i zebrali się w łaźni łańcuszkowej. O 6 rano przez radiowęzeł zostało podane orędzie generała Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego. Ze względu na brak większości pracowników zakładu, postanowiono zawiesić protest do momentu przybycia w poniedziałek porannej zmiany. Następnego dnia zebrani górnicy podjęli decyzję o kontynuowaniu akcji strajkowej. 16 grudnia Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej rozpoczęły pacyfikacje zakładu. W wyniku użyciu ostrej amunicji przez pluton specjalny ZOMO na miejscu zginęło sześciu górników, a w szpitalu na skutek rozległych ran postrzałowych zmarło kolejnych trzech. Ogółem hospitalizacji poddano 43 górników (22 odniosło rany postrzałowe, u 14 stwierdzono zatrucie gazem lub chemiczne uszkodzenie wzroku).

Organizatorzy:

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach- Brynowie Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach XIV Środowiskowy Szczep Harcerski "Odrodzenie" w Katowicach Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK "Wujek" poległych 16 grudnia 1981 roku

Czeka na Was 9 punktów:
Śledztwo w Muzeum - rozwiążcie historyczną zagadkę z pomocą eksponatów zgromadzonych w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni "Wujek"

Olśniewanie historyczną wiedzą - popiszcie się własną wiedzą na temat wydarzeń stanu wojennego, rozwiązując test; jeśli zabraknie Wam własnej wiedzy, skorzystajcie z tej, która będzie wokół Was.

Nauka szyfrowania - górnicy protestujący w kopalni nie mogli komunikować się na zewnątrz ze zmartwionymi rodzinami- poczujcie się jak w centrum wydarzeń grudnia 81’ rozszyfrowując zakodowane ważne informacje.

Zawody w dostarczaniu meldunku - umiejętność rozszyfrowania wiadomości to dopiero połowa sukcesu; należy go jeszcze dostarczyć w odpowiednie miejsce, co wiąże się z pokonywaniem wielu przeszkód- jakich? przekonajcie się sami.

Nauka pierwszej pomocy - podczas działań pacyfikacyjnych przeprowadzanych przez ZOMO, wielu rannych wymagało pierwszej pomocy- nauczcie się jej podstaw. Hołd poległym - gdy siły pacyfikacyjne otworzyły ogień do strajkujących, dziewięciu górników poniosło śmierć- dowiedzcie się więcej o ich sylwetkach i odpowiedzcie na pytania.

Strój górnika - zarówno roboczy, jak i galowy strój górniczy, są bardzo ważnymi elementami śląskiej kultury- dowiedzcie się o nich czegoś więcej

Sztuka ku pamięci - pomóżcie nam upamiętnić wydarzenia grudnia 1981 roku, dzieląc się talentem plastycznym.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i jego związek z wydarzeniami na "Wujku"- na miejscu dowiecie się, jakie zadanie Was czeka. Jedno jest pewne: musicie wykazać się wiedzą i spostrzegawczością.

Rodzinna Gra Miejska "Szlakiem Pamięci- Wujek 1981" to niepowtarzalna okazja do zdobycia i poszerzenia wiedzy na temat wydarzeń w Kopalni "Wujek" oraz o stanie wojennym w przystępnej dla każdego formie Nie czekaj! Zarejestruj swoją rodzinną drużynę wysyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres: [email protected]

Spotkajmy się w sobotę 15 września o godzinie 14:00 przy Kościele Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach- Brynowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!