Rok akademicki 2021/2022. Studenci wracają na uczelnie. Uniwersytet Śląski zainauguruje rok w nowej siedzibie wydziału humanistycznego

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Uniwersytet Śląski zainauguruje rok akademicki 1 października w nowej siedzibie wydziału humanistycznego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach. Budynek przeszedł termomodernizację i gruntowną przebudowę. Wcześniej mieścił się tu Instytut Fizyki.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uniwersytet Śląski zainauguruje rok akademicki 1 października w nowej siedzibie wydziału humanistycznego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach. Budynek przeszedł termomodernizację i gruntowną przebudowę. Wcześniej mieścił się tu Instytut Fizyki.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Studenci wracają na uczelnie. Zdecydowana większość śląskich szkół wyższych postawiła na kształcenie stacjonarne. Zajęcia będą odbywały się w murach uczelni bądź hybrydowo. Rektorzy przewidują także możliwość organizowania wykładów online. Akademiki, mimo pandemii, nie straciły na popularności. Uniwersytet Śląski liczy na 100-procentowe obłożenie. Z uwagi na trwający remont dwóch budynków, studenci będą mieli do dyspozycji jednak o ok. 800 miejsc mniej. Za to są dostępne dla wszystkich, bez względu na to, czy ktoś się zaszczepił przeciw COVID, czy nie.

Uniwersytet Śląski zainauguruje rok akademicki 1 października w nowej siedzibie wydziału humanistycznego przy ul. Uniwersyteckiej 4. Wcześniej mieścił się tu Instytut Fizyki, który obecnie znajduje się na terenie kampusu w Chorzowie.

Humaniści doczekali się nowej siedziby. Z tarasem, salą kinową i strefą wypoczynku

Budynek przeszedł gruntowną przebudowę i termomodernizację. Studenci kierunków humanistycznych przeniosą się tu z gmachu przy pl. Sejmu Śląskiego, gdzie kształcili się przez ostatnich 30 lat, choć nigdy nie było w nim porządnej auli, sal seminaryjnych i wykładowych. Teraz to się zmieni.

W nowej siedzibie studenci i naukowcy będą mieli do dyspozycji nie tylko aule wykładowe, ale i nowoczesne sale seminaryjne, strefę wypoczynku, salę kinową oraz taras.

Oficjalna, uroczysta inauguracja rozpocznie się o godz. 11. Podobnie, jak rok temu, udział w niej weźmie tylko część społeczności akademickiej. Reszta będzie mogła śledzić transmisję online. Większość zajęć za to będzie już odbywać się stacjonarnie. Rektor uczelni, prof. Ryszard Koziołek, dopuszcza jednak możliwość zmiany formy kształcenia na zdalną w trakcie roku akademickiego.

Jak tłumaczy, zajęcia tradycyjne to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia tak studentów, jak i samego funkcjonowania uczelni. - Wiedza jest zjawiskiem społecznym, tzn. ma ona sens wtedy, kiedy ludzie, którzy się uczą coś z tą wiedzą robią. Po drugie, w procesie nauczania, równie efektywne, co relacja nauczyciel-student jest uczenie się od siebie nawzajem. To najlepiej wychodzi, kiedy studenci są ze sobą razem w trakcie edukacji. Nic lepszego od tysięcy lat nie wymyślono - wyjaśnia.

UŚ zorganizuje punkty szczepień na osiedlach akademickich

Akademiki UŚ, mimo pandemii, nie straciły na popularności. Uniwersytet Śląski liczy na 100-procentowe obłożenie.

- Wskazuje na to liczba złożonych wniosków. W akademikach może zamieszkać około 1 600 osób. W poprzednim roku akademickim obłożenie sięgało 50 proc. z uwagi na obostrzenia covidowe - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ.

Z uwagi na trwający remont dwóch budynków, studenci będą mieli do dyspozycji jednak o ok. 800 miejsc mniej niż wcześniej. Za to są dostępne dla wszystkich, zarówno dla tych, którzy już się zaszczepili przeciw COVID, jak tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.

Z myślą o tych ostatnich uczelnia zorganizowała punkty szczepień na osiedlach akademickich w Katowicach-Ligocie, Sosnowcu i Cieszynie. Dostępne są 30 września w godz. od 10 do 12 oraz 7 października od 12 do 14. Studenci będą mieli okazję zaszczepić się także 10 października podczas 5. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

Proces kwaterowania do akademików rozpoczął się 30 września i potrwa do 5 października. Będzie przebiegał w reżimie sanitarnym - studentów obowiązywać będą maseczki i dezynfekcja rąk. - W pierwszych dwóch dniach wydłużyliśmy godziny kwaterowania. Ponadto przygotowaliśmy elektroniczny formularz rejestracyjny, na którym studenci deklarują dzień przyjazdu, co pozwoli nam „rozładować” kolejki - opowiada Szymik-Kozaczko.

Nie przeocz

Politechnika i SUM stacjonarnie, UE hybrydowo

Do organizacji stacjonarnego kształcenia przygotowują się także Politechnika Śląska Śląski Uniwersytet Medyczny. Władze uczelni chciałyby, aby od października wszystkie zajęcia odbywały się tu w formie kontaktowej. Zwłaszcza zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia, seminaria, zajęcia projektowe, lektoraty języków obcych oraz konsultacje. Na PŚ wykłady pracownicy uczelni mogą prowadzić także w formie hybrydowej, ale z obecnością części grupy na sali wykładowej. Wówczas będą one nagrywane i udostępniane na Platformie Zdalnej Edukacji Politechniki Śląskiej.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zamierza pracować w trybie hybrydowym. Stacjonarnie na studiach I i II stopnia realizowane będą: ćwiczenia i laboratoria, zajęcia wychowania fizycznego oraz wykłady anglojęzyczne. Pozostałe wykłady, seminaria, lektoraty i konsultacje będą odbywały się zdalnie. Zajęcia na studiach podyplomowych, w zależności od kierunku - stacjonarnie, zdalnie lub hybrydowo. Natomiast słuchacze Uniwersytetu Ekonomicznego Trzeciego Wieku oraz uczniowie programu Ekonomia dla Liceum i Technikum będą przychodzili na zajęcia na uczelnię.

Politechnika Śląska w Gliwicach nowy rok akademicki zainauguruje także o godz. 11 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym, a UE w Katowicach - we wtorek, 5 października.

Musisz to wiedzieć

Wypieramy z naszej świadomości, że jest pandemia KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie