MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się długi weekend. Podpowiadamy, gdzie go spędzić

Damian Hatko
Zobacz, gdzie ciekawie spędzić sierpniowy długi weekend
Zobacz, gdzie ciekawie spędzić sierpniowy długi weekend infografika Marek Michalski
Sierpień, podobnie jak maj, stworzył okazję do długiego odpoczynku. Osoby, które wzięły 4 dni urlopu, będą wypoczywać od dzisiaj aż 9 dni.

Wszystko za sprawą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które przypada w środę, 15 sierpnia. Z pewnością wiele osób powiązało z tym terminem swoje wakacyjne plany. Nie wszyscy mają jednak okazję, by podróżować w dalekie zakątki świata. Warto zatem prześledzić, gdzie można spędzić ciekawie czas.

W tym celu przygotowaliśmy dla Was 9 propozycji wycieczek, które można zrealizować w trakcie 9-dniowej laby. Jako bazę wypadową przyjęliśmy Katowice, a pokonywana odległość będzie oscylować w granicach 100 km. Nie przeszkodzi to jednak w wyprawie za granicę. Wycieczki z pewnością przypadną do gustu wszystkim członkom rodziny. Zabytki, walory przyrodnicze, a także parki miniatur lub rozrywki są gwarancją udanego wypoczynku.

Kolejna okazja do dłuższego odpoczynku nadarzy się dopiero w listopadzie. Wówczas, biorąc 1 dzień wolnego, odpoczniemy od pracy 4 dni (1-4 listopada). Długi weekend będzie także w grudniu. Osoby, które chciałyby leniuchować przez 9 dni, muszą zaplanować sobie 3 dni urlopu (22-30 grudnia). To jeszcze przed nami, ale lato jest tylko raz w roku. Warto spędzić wolny czas w interesujący sposób i w rodzinnym gronie.

Żywiec

Muzeum Browaru, góra Żar, Park Linowy, pałac Budatín.
Pełnoletnich podróżników zainteresuje pewnie Muzeum Browaru Żywiec, a poszukiwaczy mocnych wrażeń przyciągnie góra Żar: główne atrakcje to kolejka górska, loty szybowcowe i paralotniowe oraz Park Linowy Trollandia. Słowacka Żylina kusi z kolei pałacem z XIII w. w dzielnicy Budatí. Mieści się w nim Považské múzeum.

Lelów

Święte miejsce chasydów, "źródło zakochanych", zamek.
Będąc w tym miejscu, warto odwiedzić święte miejsce chasydów, ale propozycją dla par jest "źródło zakochanych". Z kolei w Jędrzejowie ciekawym miejscem jest Muzeum Zegarów im. Przypkowskich. W Chęcinach można zapoznać się z historią, odwiedzając tamtejszy zamek z 1306 r. (czasy panowania Władysława Łokietka).
Głubczyce

Obwarowania, Góra św. Anny, Krasiejów.
W Głubczycach zwiedzać można obwarowania miejskie, które niegdyś broniły dużego miasta. Warto odwiedzić klasztor franciszkański na Górze św. Anny oraz wejść do tamtejszego parku krajobrazowego. Prawdziwym rajem dla dzieci będzie wizyta w parku dinozaurów JuraPark w Krasiejowie. Poznają tam prehistoryczne gady i zabawią się np. na zjeżdżalni.

Bochnia

Bochnia, Wieliczka.
Kopalnia soli w Wieliczce jest pewnie bardziej znana niż ta znajdująca się w Bochni. Zwiedzić warto obie. W Bochni można oglądać jedyną na świecie Podziemną Ekspozycję Multimedialną. Wieliczka zachęca z kolei wieloma trasami zwiedzania. Można oczywiście przejść trasą turystyczną (standardową), ale także górniczą (spróbować sił w górniczym fachu) lub odkrywać tajemnice kopalni.

Brenna

Rekreacja na wysokim poziomie, muzeum, pałac, architektura drewniana.
Brenna może pochwalić się wieloma trasami rekreacyjnymi. Można tam spacerować z kijkami lub bez, wspinać się, oraz uprawiać turystykę konną i rowerową, a nawet downhill. Warto też zajrzeć do Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. W Jaworzu zaś można odwiedzić klasycystyczny pałac Arnolda Saint-Genois d'Anneaucourt. Z kolei w Bystrej warto podziwiać drewniane wille z przełomu XIX i XX w. oraz drewniane Chałupy z XIX w.

Błędów

Pustynia Błędowska, Skały Zegarowe, Dolina Wodąca.
Pustynia Błędowska jest znana jako polska Sahara. Leży w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Pomiędzy wsią Smoleń i Złożeniec są Skały Zegarowe z platformą widokową. W Smoleniu warte obejrzenia są także wzgórze zamkowe oraz gotycki zamek górny ze stołpem. Doliną Wodącą można udać się na wyprawę szlakiem jaskiniowców. To ciekawa propozycja dla osób interesujących się naturą. Można tam znaleźć wiele rzadkich roślin.
Wadowice

Szlak Architektury Drewnianej, Park Miniatur, zamek, sanktuarium.
Wadowice to nie tylko obiekty sakralne. Warto poznać historię małopolskiej architektury na Szlaku Architektury Drewnianej. Atrakcją dla najmłodszych będzie popatrzenie z góry na sławne budynki w Parku Miniatur w Inwałdzie. W Suchej Beskidzkiej można natomiast oglądać zamek, który został nazwany "małym Wawelem". Kalwaria Zebrzydowska to przede wszystkim Sanktuarium Pasyjno-Maryjne.

Ostrawa

Ostrawa, Opawa, Frydek-Mistek.
W Ostrawie warto odwiedzić park miniatur "Minuni", ogród zoologiczny oraz zabytkową kopalnię "Michal". Opawa zachęca Śląskim Muzeum Ziemskim, prezentującym kulturę Śląska. Frydek-Mistek może zaoferować wypoczynek w aquaparku Olešná oraz walory krajoznawcze, takie jak ścieżka edukacyjna Frýdecký Las oraz punkt widokowy Bezručovy.

Ojców

Pieskowa Skała, Jaskinia Nietoperzowa, ruiny Zamku Kazimierzowskiego.
Ojców to przede wszystkim Ojcowski Park Narodowy, a w nim Pieskowa Skała, zamek leżący na Szlaku Orlich Gniazd. Wśród wielu jaskiń polecamy Jaskinię Nietoperzową, która znajduje się poza OPN. Z ruin Zamku Kazimierzowskiego można obejrzeć urokliwą panoramę Doliny Prądnika.

A jak Wy spędzacie długie weekendy? Piszcie w komentarzach

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!