MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Noc Muzeów 2024 w Bytomiu. Zobaczcie zdjęcia!

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Tak wyglądała Noc Muzeów 20254 w Bytomiu. Zobacz zdjęcia >>>
Tak wyglądała Noc Muzeów 20254 w Bytomiu. Zobacz zdjęcia >>>TSOSZ
Wspaniała muzyka, ekspozycje, recital organowy, spacer po historycznych zakątkach miasta, odkrywanie tajemnic krypt, odwiedziny w siłowni lokalnej koksowni oraz nocny przejazd pociągiem wąskotorowym z Bytomia do Tarnowskich Gór. To tylko niektóre z atrakcji, które miały miejsce podczas Nocy Muzeów w Bytomiu w sobotę, 18 maja. Zobaczcie zdjęcia.

Tak wyglądała Noc Muzeów 2024 w Bytomiu

Jednym z głównych punktów Nocy Muzeów w Bytomiu jest oczywiście "Noc Muzeów w Miechowicach" w odnowionym Pałacu Tiele-Wincklerów. Do godziny 22, zarówno mieszkańcy jak i goście miasta mieli możliwość poznania najgłębszych tajemnic tego historycznego miejsca oraz odkrywania tajemnic krypt rodzin Domesów i Wincklerów przy kościele Świętego Krzyża na ulicy Frenzla. Zobaczcie zdjęcia z Nocy Muzeów 2024 w Bytomiu w naszej galerii zdjęć.

Noc Muzeów w zabytkowej siłowni Koksowni

W ramach Nocy Muzeów, 18 maja, Koksownia Bytom udostępniła zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni. Docelowo siłownia będzie jedną z głównych atrakcji Muzeum Koksownictwa, które obecnie działa online.

Siłownia - zabytek na mapie Bytomia

Budynek siłowni dawnej Huty Bobrek powstał w dwóch etapach: część południowa w 1900 roku, a północna około 1907 roku. Całość obiektu wykonano w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna, a jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach. Budynek został wpisany do rejestru zabytków 7 listopada 1984 roku.

– Budynek siłowni, w którym znajdowała się elektrownia i szatnia o wymiarach 116 m na 24,5 m, powstał w dwóch etapach. Część południową zbudowano w 1900 roku, zaś północną około 1907 roku. Mimo różnicy kilku lat całość obiektu została wykonana w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna. Jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach – mówi Tomasz Sanecki, bytomski historyk. - Budynek ze względu na wartość historyczną jako obiekt architektury przemysłowej został wpisany do rejestru zabytków 7 listopada 1984 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach – dodaje.

Wieczorna przejażdżka koleją wąskotorową

W ramach Nocy Muzeów, SGKW przygotowało atrakcje dla miłośników kolei i turystów. Można było zwiedzać stację Bytom Karb Wąskotorowy oraz Izbę Tradycji, uczestniczyć we wspólnym ognisku, a przede wszystkim odbyć wieczorne przejazdy koleją wąskotorową na trasie Bytom Karb Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Wąskotorowe – Bytom Karb Wąskotorowy.

Największą atrakcją Kolejowej Nocy Muzeów była wieczorna przejażdżka popularnym parowozem "Ryś". Wydarzenie przyciągnęło turystów nie tylko z Bytomia. W sobotni wieczór zwiedzający mogli odwiedzić parowozownię przy ul. Mikołaja Reja. Na miejscu znajdowała się Izba Tradycji, czyli minimuzeum z pamiątkami poświęconymi historii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Można było również zwiedzić stację kolejową.

Tradycyjnie bytomianie zwiedzali Ostoję Pokoju, Ciszę Syjonu oraz Muzeum Domek Matki Ewy

W godzinach od 16:00 do 22:00, historyczne obiekty takie jak Ostoja Pokoju, kościół, Cisza Syjonu oraz Muzeum Domek Matki Ewy przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach były dostępne dla odwiedzających i mieszkańców. Możliwość zwiedzania oferował również odrestaurowany Pałac Tiele-Wincklerów oraz schron podziemny, gdzie turystom prezentowano realistyczną rekonstrukcję bombardowania, a także ekspozycje dotyczące II wojny światowej i innych okresów.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w bieżącym roku zorganizowało wydarzenie “Noc z gwiazdami”, zapraszając do wspólnego odkrywania nocnych atrakcji zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Do północy można było cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, takimi jak wystawa meteorytów, sesje tematyczne obejmujące historię, astrologię, przyrodę oraz historię sztuki. W programie znalazły się również elementy typowe dla Bytomia, takie jak prezentacje tradycyjnych tańców, opowieści pełne napięcia oraz warsztaty dla najmłodszych.

Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim była okazją do zgłębienia historii najbardziej urokliwych bytomskich kamienic, poznania historii kalendarzy, ich zastosowani, a także zrozumienia wpływu kosmosu na życie na Ziemi. Nie zabrakło także pokazu meteorytów. Dodatkowo, przygotowano ekspozycję “Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, prezentacje tańca historycznego oraz warsztaty, a także prelekcje o wybitnych osobistościach Bytomia, takich jak Georg Brüning, Paul Jaksch, Franz Gramer i Moritz Mannheimer. Można było zwiedzać wystawy czasowe, takie jak:

  • "Ludzie i bestie z kafli rodem";
  • "Przyroda Górnego Śląska";
  • "Z życia ludu śląskiego XIX-XX wieku".

Wydarzenie było dobrą okazją do poznania historii najwybitniejszych polskich malarzy, wzięcia udziału w zabawach, grze rodzinnej i warsztatach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni