Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwijanie kompetencji kluczowych na rynku pracy

Materiał Informacyjny
Rozwijanie już od najmłodszych lat kompetencji najbardziej potrzebnych na rynku pracy. Stworzenie w szkołach ogólnokształcących warunków do stosowania eksperymentalnych metod nauczenia przyrody i matematyki. Realizacja specjalnych programów mających pomóc w indywidualnej pracy z uczniami wykazującymi problemy ze spełnieniem wymagań edukacyjnych, a także wsparcie dla nauczycieli, aby i oni podnosili swoje kwalifikacje w zakresie metod nauczenia, prowadzących do rozwijania u swoich podopiecznych kreatywności, innowacyjności i umiejętności pracy zespołowej.

To najważniejsze założenia konkursu grantowego, który na przełomie listopada i grudnia zostanie ogłoszony przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach regionalnego programu na lata 2014–2020.

Dodajmy, że będzie to już drugi potężny zastrzyk gotówki dla szkół. Pierwszy konkurs został ogłoszony w połowie zeszłego roku i do rozdania było ponad 52,8 mln zł, natomiast w drugiej edycji planowane dofinansowanie wyniesie 88,5 mln zł.
O dotację będą się mogły ubiegać np. gminy, miasta lub stowarzyszenia z wyłączeniem osób fizycznych, chyba że prowadzą działalność gospodarczą lub oświatową. W opracowywanych projektach zostaną wskazane konkretne szkoły i grupy uczniów, którzy skorzystają z tej pomocy. W ramach rozstrzygniętego już konkursu dotację otrzymały 83 podmioty, które będą wspomagać dzieci i młodzież, by w przyszłości mogły osiągnąć sukces na rynku pracy.

Bo właśnie myślenie o przyszłości jest kluczowe w tym projekcie – w niektórych powiatach województwa śląskiego aż 25 proc. zarejestrowanych osób bezrobotnych stanowi młodzież. Dlatego też dotacja ma na celu podniesienie jakości kształcenia w szkołach, gdzie m.in. z powodów finansowych, które przekładają się na ograniczony dostęp do odpowiedniego zaplecza technicznego, uczniowie osiągają słabsze wyniki od swoich rówieśników z innych placówek oświatowych w regionie. Drugim najważniejszym celem tego konkursu jest podniesienie pozycji śląskich szkół w rankingach ogólnokrajowych. Tak aby wyniki egzaminów gimnazjalnych i maturalnych z przedmiotów matematyczno- -przyrodniczych były powyżej średniej krajowej.

Komentarz eksperta
Marcin Faruga, Specjalista Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Katowicach:
Pamiętajmy, że efektem działań w tym konkursie ma być rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych na rynku pracy oraz właściwych postaw i umiejętności, takich jak kreatywność, innowacyjność czy praca zespołowa, które stanowią fundament dalszego podnoszenia kwalifikacji i umiejętności w ramach kształcenia przez całe życie.

Projekty te skierowane są do szkół lub placówek systemu oświaty, które osiągają najsłabsze wyniki edukacyjne w skali regionu. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na przeprowadzenie diagnozy potrzeb realizacji projektu oraz dobry opis grupy docelowej, gdyż na podstawie zdiagnozowanych problemów określane są cele, które chcemy osiągnąć dzięki realizacji danego projektu.

Ponadto ważną kwestią jest odpowiednie zaplanowanie budżetu i wydatków projektu, które powinny być niezbędne, racjonalne i efektywne oraz powiązanie ich z danymi działaniami tak, aby wynikały one z zadań zawartych w projekcie.
Istotne jest również, aby wysokość wydatków nie przekraczała wartości podanych w wykazie dopuszczalnych stawek dla towarów i usług zwanym „Taryfikatorem”.

Dodatkowo w przypadku realizacji projektów w partnerstwie trzeba pamiętać o prawidłowym wyborze partnera, który musi być dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

I już na koniec, należy sobie dobrze przemyśleć i zaplanować zatrudnianie nauczycieli do projektu, aby było ono zgodne z Kartą nauczyciela.

Więcej o Priorytecie „Wzmocnienie potencjału edukacyjnego”:
**

www.rpo.slaskie.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Katowice - tel.: 32 77 40 172,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty